Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki odpalajmy na trzeźwo i według instrukcji - radzą strażacy

Maciej Pietrzak
Karolina Misztal
80 procent ofiar wypadków z fajerwerkami stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Często dochodzi do poważnych okaleczeń rąk, a także oparzeń twarzy i oczu. 10 proc. przebadanych środków pirotechnicznych nie spełnia norm. Jak uważać?

W przeciwieństwie np. do Włochów, którzy w tym roku na apel obrońców zwierząt aż w 850 miastach i miasteczkach wprowadzili zakaz odpalania petard i fajerwerków w sylwestra, Polacy na ogół nie wyobrażają sobie tej nocy bez pirotechniki. Służby jak co roku apelują o bezpieczne używanie petard i fajerwerków, bo niestety pierwsze ich ofiary pojawiają się na długo przed sylwestrową nocą. W minioną niedzielę wskutek wybuchu straganu z fajerwerkami ranne zostały trzy osoby w Świnoujściu, zaś tydzień temu petarda urwała rękę 13-letniemu chłopcu w Poznaniu.

Zgodnie z prawem fajerwerki można odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia.

Straż Miejska przyjmuje w okresie poprzedzającym sylwestra wiele zgłoszeń o zakłóceniach spokoju przez tych, którzy przed ostatnią nocą w roku chcą wypróbować swój pirotechniczny arsenał.
- Zazwyczaj jednak funkcjonariusze docierają na miejsce takiego zgłoszenia po fakcie. Niemniej za złamanie przepisów dotyczących używania fajerwerków strażnicy mogą ukarać mandatem od 20 do nawet 500 zł - informuje Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej.

10 policyjnych rad ma ochronić...10 palców.

Mnóstwo pracy przed sylwestrową nocą mają też policjanci, którzy jak co roku kontrolują miejsca handlu fajerwerkami. Jak podkreśla sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, szczególną uwagę mundurowi zwracają na to, czy fajerwerki są sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, sprzedawanie ich dzieciom jest bowiem przestępstwem, za które grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, policja, Straż Pożarna i Inspekcja Handlowa jak co roku we wspólnym apelu radzą, na co zwracać uwagę przy zakupie fajerwerków i jak bezpiecznie ich używać.

Jak odpalać fajerwerki? Przygotuj się do sylwestrowej zabawy.

Przede wszystkim bądźmy uczuleni na ich pochodzenie.

Zdecydowana większość fajerwerków jest bowiem produktem spoza Unii Europejskiej. Sprawdźmy więc, czy podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Taki produkt musi posiadać instrukcję obsługi napisaną w języku polskim i zawierać co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia. Według danych Inspekcji Handlowej wymogów tych nie spełnia około 10 proc. z dostępnych na rynku petard.

Warto także przyjrzeć się obudowie produktu - czy nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
Zwracajmy także uwagę, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają, a lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Pamiętajmy, że gdy już zdecydujemy się na odpalanie fajerwerków, wybierajmy teren bez drzew i przebiegających linii energetycznych. Zachowajmy bezpieczną odległość, nie próbujmy ponownie odpalić niewypału. Uważajmy też na rozgrzane pręty sztucznych ogni, które mogą mieć temperaturę nawet 650 st. Celsjusza, nie trzymajmy petard w kieszeniach, gdzie mogą wybuchnąć.

Aż 80 procent ofiar wypadków z fajerwerkami stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Jak podkreśla dr Marian Kentner, były dyrektor pogotowia ratunkowego w Gdyni, najczęstsze są obrażenia rąk, tak zwane urazy "petardowe" czyli na przykład urwany kciuk.

- W tego typu wypadkach często dochodzi również do oparzeń twarzy czy oczu. W ekstremalnych sytuacjach może nawet dojść do oparzeń układu oddechowego czy spowodowanego hukiem wybuchu uszkodzenia błony bębenkowej - mówi lekarz.

Fajerwerki odpalajmy na trzeźwo i według instrukcji

Rozmawiamy ze st. bryg. Jakubem Zambrzyckim z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku

Fajerwerki i petardy zebrały już swoje dramatyczne żniwo w Świnoujściu i Poznaniu. Czy Państwo już przed sylwestrem mieliście jakieś interwencje związane z tym materiałami pirotechnicznymi?
Na szczęście na razie w kwestii fajerwerków nie musieliśmy na razie interweniować, ale w Sylwestra tradycyjnie będziemy mieli zapewne pełne ręce roboty.

Jakiego rodzaju akcje najczęściej przeprowadzacie w sylwestrową noc?
Najczęściej dotyczą one fajerwerków, które nie zdążyły się spalić w powietrzu i lądują na dachach domów oraz - niestety - płonących śmietników, do których bezmyślnie wrzucane są petardy.

Jak zatem bezpiecznie korzystać z tych materiałów pirotechnicznych?
Kluczowe jest dokładne zapoznanie się z instrukcją i to nie parę minut przed odpaleniem, gdzieś po ciemku na dworze. Nigdy nie odpalajmy petard w ręku, nie rzucajmy nimi. Nie trzymajmy też patyka rakiety ani nie wbijajmy go w ziemię, jest on tylko stabilizatorem lotu. To może trudne do wykonania, ale dobrze by było, aby osoba - oczywiście wyłącznie pełnoletnia, która odpalać będzie fajerwerki - była trzeźwa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto