Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał akcji „Siostro, Bracie – zostań w chacie” zorganizowanej przez Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Słupsku i Gdańsku

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. unsplash.com
Zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epidemicznego sprawiło, że tysiące najmłodszych mieszkańców Pomorza pozostało w swoich domach realizując samodzielnie lub wraz z rodzicami, wyzwanie nauki przez Internet. Nauka zdalna, odbywająca się w warunkach przymusowej izolacji, zrodziła szczególne emocje. Wyjątkowo ważne stało się więc w tym okresie wzmocnienie psychicznej i fizycznej kondycji młodych ludzi.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, dostosowały swoje zadania do potrzeb młodych mieszkańców Pomorza i zaproponowały cykl konkursów internetowych pod wspólnym hasłem „Siostro, Bracie – zostań w chacie”.

Konkursy realizowały ideę połączenia nauki z zabawą, a ich głównym celem było umożliwienie młodym ludziom uzewnętrznienia emocji i przeżyć związanych ze szczególnym czasem epidemii i przymusowej izolacji. Tematyka konkursów pozwalała na wyrażenie własnych przemyśleń poprzez kreację artystyczną lub pracę multimedialną oraz dawała możliwość atrakcyjnego i mądrego spędzenia czasu w domu.

Ważnym celem realizacji akcji konkursowej „Siostro, Bracie – zostań w chacie” było wsparcie nauczycieli w działaniach związanych z edukacją obywatelską i kształtowaniem właściwych postaw społecznych, odpowiedniej postawy wobec własnego zdrowia oraz zdrowia rodziny, zwiększenie świadomości o zagrożeniach dla zdrowia oraz uczenie podejmowania odpowiednich wyborów w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, a także propagowanie wśród dzieci wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku ogłosiła pod koniec marca, w ramach akcji konkursowej „Siostro, Bracie – zostań w chacie”, pięć konkursów internetowych. Były one skierowane do różnych grup wiekowych uczniów wszystkich poziomów nauczania, a także do przedszkolaków.

Konkursy realizowane były drogą elektroniczną, co sprawiło, że zaangażowane w zabawę zostały nie tylko dzieci i młodzież, będący autorami prac, ale też rodziny i znajomi, z którymi uczestnicy konkursów kontaktowali się przez internet. Honorowy patronat nad konkursami objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Pan Marszałek był też fundatorem nagród książkowych dla nagrodzonych oraz wszystkich uczestniczących w akcji konkursowej.

Do najmłodszych Pomorzan - dzieci w wieku przedszkolnym uczęszczających do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych klas ”0” - skierowany był Konkurs na laurkę - podziękowanie dla pielęgniarek i lekarzy, ratowników medycznych, strażaków i innych osób, które chronią nas i opiekują się w czasie epidemii. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu laurki, na której dziecko podziękuje osobom chroniącym i opiekującym się mieszkańcami Pomorza w czasie epidemii.
Konkurs cieszył się największą popularnością wśród wszystkich konkursowych propozycji. Wśród 83 barwnych laurek znalazły się prace przedszkolaków z Gdańska, Lęborka, Łeby, Jankowa Gdańskiego, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Słupska, Sopotu oraz wielu innych mniejszych i większych - niemal 40 - miejscowości województwa pomorskiego.

Konkurs na plakat promujący zdrowy tryb życia, kształtujący właściwe postawy uczniów wobec zdrowia i życia „Zdrowo w domu” - adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu plakatu dowolną techniką, wybraną przez ucznia. Na apel zilustrowania najlepszych sposobów na zdrowie odpowiedziało 23 uczestników z różnych miejscowości województwa pomorskiego.

List do babci lub/i dziadka - konkurs adresowany był do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych dotyczył napisania listu o książce, którą uczeń przeczytał w czasie pobytu w domu. Należało w nim podzielić się wrażeniami i refleksjami z lektury, pamiętając o poprawnej polszczyźnie. Organizatorzy otrzymali siedem listów, których treść można przeczytać na bibliotecznym facebooku.

„Super przepis” – czyli zabawa w rodzinne gotowanie z mamą, tatą, siostrą, bratem. Konkurs polegał na zrobieniu zdjęcia potrawy przygotowanej rodzinnie w czasie pobytu w domu i adresowany był do uczniów klas I - III szkół podstawowych. To zadanie konkursowe zdobyło wielką popularność. Z nadesłanych przepisów powstanie gruba, barwna i bardzo apetyczna książka (internetowa) inspirująca do wspólnego, rodzinnego gotowania lub pieczenia. Organizatorzy otrzymali i opublikowali na FB 63 zdjęcia ze wspaniałymi przepisami potraw, które ich autorzy zrobili w domu wspólnie z najbliższymi.

Do najstarszych uczniów - klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich pomorskich szkół -adresowany był konkurs „Świat jest nasz”. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu i przesłaniu do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku prezentacji multimedialnej nt. zagrożeń współczesnego świata. Na konkurs wpłynęło 25 prezentacji, będących świadectwem mądrej refleksji nad współczesną rzeczywistością i jej zagrożeniami. Prezentacje dostępne są na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

Ogółem, w ramach pięciu zaproponowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku konkursów, organizatorzy obejrzeli i ocenili 201 prac konkursowych. Wszystkie prace plastyczne i multimedialne zostały opublikowane na bibliotecznym profilu społecznościowym facebook lub stronie internetowej www.pbw.slupsk.pl
W czasie aktywności konkursowych publikacji, w pierwszej połowie kwietnia, biblioteka zanotowała 3500 wejść na główną stronę internetową placówki oraz 4500 wejść na stronę konkursów, skąd uczestnicy czerpali informacje o zasadach akcji konkursowej.

Największą aktywność organizatorzy zanotowali oczywiście na bibliotecznym portalu społecznościowym, który był głównym źródłem dostępności do prac konkursowych i miejscem, w którym o popularność rywalizowały poszczególne prace. Opublikowaliśmy na FB kilkadziesiąt postów z informacjami o konkursach, w tym posty ze zdjęciami wszystkich prac konkursowych. Biblioteczny facebook odnotował niemal 70 tys. odbiorców naszych postów spośród starszych uczestników konkursów, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli oraz zmobilizowanych do aktywności internetowej znajomych uczestników konkursów.

Posty ze zdjęciami prac konkursowych były punktowane, udostępniane wtórnie, komentowane, a liczba tych wszystkich aktywności osób zaangażowanych w konkurs i uczestniczących w rywalizacji wyniosła niemal 5 tys.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto