Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradary straży miejskiej i gminnej mogą być tylko mobilne - stwierdził prokurator

Beata Gliwka
Fotoradar stacjonarny w Mosinach w gminie Człuchów
Fotoradar stacjonarny w Mosinach w gminie Człuchów Fot. P. Furtak
Fotoradary straży miejskiej i gminnej znowu pod obstrzałem. Namierzył cię stacjonarny fotoradar strażników. Płacić czy nie...? Strażnicy mają kolejny dylemat, kierowcy także... Według stanowiska Prokuratury Generalnej, straże nie mogą karać na podstawie zdjęć ze stacjonarnych fotoradarów. Równocześnie w prawie jest jednak zapis o tym, że utrzymanie stacjonarnych fotoradarów należy do... gmin.

Opinię prokuratury, według której strażnicy mogą używać wyłącznie fotoradarów mobilnych, upowszechniło w piątek Radio RMF FM. Tak więc, płacić czy nie? - oto jest pytanie.

Zobacz: straż nie może karać kierowców na podstawie nagrania z monitoringu

O fotoradary straży miejskiej i gminnej zapytaliśmy bezpośrednio w prokuraturze. Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk, z którym rozmawialiśmy, nie był w stanie potwierdzić ani zaprzeczyć tym informacjom.

Faktem jest, że podobną tezę w marcu tego roku w uzasadnieniu wyroku podał Sąd Okręgowy w Szczecinie. Z kolei 17 lipca br. opinię prawną o podobnej treści opublikował na stronie Stowarzyszenia Prawo na Drodze jego prezes Artur Mezglewski.

Dla strażników taka interpretacja przepisów to szok.
- Ręce już opadają... - stwierdza Krzysztof Bulwan, komendant SG w Człuchowie i równocześnie przedstawiciel Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, poproszony o komentarz do tej rewelacji. - Prokurator jest od wyjaśniania spraw trudnych, przestrzegania, a nie interpretacji prawa. A to stanowi jasno, że strażnicy są upoważnieni do używania wszystkich urządzeń rejestrujących, tj. stacjonarnych, przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe. Ponad wszelką wątpliwość zostało to jeszcze potwierdzone w ustawie o drogach publicznych.

Cały problem stąd, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym, w punkcie opisującym, jakich urządzeń rejestrujących mogą używać straże, zabrakło magicznego słowa "wszystkich", a dosłownie mowa jest tylko o mobilnych.
Za to nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby gminy radary stacjonarne kupowały i utrzymywały.

Fotoradary w Uniechowie i Cierzniach bez zgody GITD

Wojewoda kazał zdemontować fotoradary w Cierzniach i Uniechowie

W gminie Debrzno niedawno zdemontowano fotoradary w Uniechowie i Cierzniach, po tym, jak wojewoda uznał, że działają nielegalnie, bo bez zgody Inspekcji Transportu Drogowego. Teraz strażnicy mają tu do dyspozycji tylko fotoradary mobilne.
- Nas ten problem nie dotyczy, bo nie mamy już stacjonarnych fotoradarów - potwierdza Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie. - Jednak z całym poszanowaniem dla opinii prokuratora generalnego, musi być gdzieś w takim razie kolizja między ustawą Prawo o ruchu drogowym i ustawą o drogach publicznych.
W tej ostatniej wyraźnie mowa jest przecież o tym, że straże mogą wnioskować o ustawienie w pasie drogi stacjonarnych urządzeń rejestrujących, a koszty zakupu i wynikające z ich bieżącej eksploatacji i obsługi ponosi gmina lub straż. Jakim cudem nie może więc ich używać?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto