Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Przechlewo: Bioprądem mogą zasilić Chojnice

Piotr Furtak
Biogazownia w Płaszczycy
Biogazownia w Płaszczycy W. Piepiorka/Archiwum
Około 50 tysięcy megawatogodzin produkują biogazownie firmy Poldanor. To wystarczyłoby na całoroczne zaopatrzenie w energię miasta takiego jak Chojnice. Poldanor ma w tej chwili 8 biogazowni produkujących energię z gnojowicy, a w najbliższych latach wybuduje kolejne 5.

Nic więc dziwnego, że biogazownie odwiedzają wycieczki z całego kraju, szczególnie z tych regionów gdzie planuje się budowę kolejnych. - Tych odwiedzających jest tak dużo, że trudno znaleźć nam miejsce w kalendarzu na kolejne grupy - mówi Grzegorz Brodziak, prezes Poldanoru.

Przeczytaj także: Rolnicy z gminy Debrzno zarobią na biogazowni?

Pierwszą biogazownię firma z Przechlewa uruchomiła w 2005 roku w Pawłówku. W tej chwili w powiecie człuchowskim działają kolejne - w Płaszczycy, Kujankach, Koczale i Uniechówku. Oprócz tego firma wybudowała trzy biogazownie przy fermach w województwie zachodniopomorskim.

- Początkowo sądziliśmy, że biogazownie będą przynosiły straty, tym bardziej że brakowało instrumentów wspierających taką działalność - mówi Grzegorz Brodziak. - W tej chwili okazuje się, że na biogazowniach można zarobić, szczególnie jeśli buduje się je i prowadzi w profesjonalny sposób. Ważne jest jednak to, aby silnik generujący energię elektryczną pracował praktycznie bez przerwy, lub z nielicznymi przerwami.

Przeczytaj także: Wyprodukuje energię z gnojowicy

Poldanor zainwestował w biogazownie między innymi po to, aby zneutralizować przykre zapachy gnojowicy. W tej chwili 20 procent energii wytwarzanej przez biogazownie Poldanoru jest wykorzystywanych na potrzeby ferm przy których są wybudowane. Reszta jest sprzedawana.

- Gdy budowaliśmy nasze biogazownie nie spotykaliśmy się z żadnymi protestami - dodaje Grzegorz Brodziak. - Być może dzieje się tak dlatego, że nasze biogazownie są typowo rolnicze, a jeśli musimy transportować do nich paliwo, np. kiszonkę, to odbywa się to po drogach zakładowych.

Gorzej jest w przypadku biogazowni utylizacyjnych, gdy materiał, który zostanie poddany fermentacji musi być transportowany na większe odległości.
Kolejne biogazownie Polda- noru powstaną prawdopodobnie w 2013 roku. Dwie z nich mają być zlokalizowane w powiecie człuchowskim, pozostałe poza województwem pomorskim.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto