Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hop... i przez mur

Beata Gliwka
Archeolodzy rozpoczęli kolejny etap badań - teraz prowadzą je na zamkowym dziedzińcu. Pierwszy tydzień robót upłynie na usuwaniu z dziedzińca kilkumetrowej warstwy gruzu. Jako pierwsza "przeskoczyć" musiała tam więc koparka. Jak na ciężki sprzęt zrobiła to wyjątkowo lekko...

W tym roku prace obejmą południowo-wschodnią część dziedzińca. - Otrzymaliśmy polecenie od burmistrza, żeby wesprzeć prace archeologów - mówi Andrzej Gliszczyński, szef Przedsiębiorstwa Wielobranżowego w Człuchowie. - Wszystko byłoby fajnie, ale na dziedziniec zamkowy nie ma jak wjechać.

Przeczytaj także:Biorąsię za remont zamkowej kaplicy w Człuchowie

Jedynym rozwiązaniem okazało się przerzucenie koparki dźwigiem. Wcześniej miejsce "przerzutu" zostało utwardzone tłuczniem i płytami drogowymi.

Przeczytaj także:Trwa remont wieży zamkowej. Zobacz, jaki będzie widok z góry [zdjęcia]

Specjalistyczny dźwig o nośności 32 ton sprowadzono z pobliskich Chojnic. Przygotowania do operacji trwały trzy dni, sam "przerzut" - kilka minut.

- Najbardziej obawialiśmy się, że liny utrzymujące koparkę zbiegną się i zgniotą kabinę, ale obeszło się bez jakichkolwiek problemów - dodaje Gliszczyński. - Gorzej może być w drodze powrotnej....

Prace prowadzą archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem Michała Starskiego i Macieja Kurdwanowskiego.

- Szacujemy, że prace potrwają około 2 miesięcy i powinny zakończyć się na przełomie czerwca i lipca, choć biorąc pod uwagę specyfikę prac archeologicznych nie można wykluczyć jakichś niespodzianek - mówi Maciej Kurdwanowski. - Prace mają na celu częściowe rozpoznanie zabudowy wschodniego i południowego skrzydła Zamku Wysokiego. Czego się spodziewamy? Prace na tym terenie prowadzone były już w latach 60-tych. Jednak ich dokumentacja nie jest wystarczająca do celów projektowych. Założono wtedy dwa wykopy o wymiarach 5x5m, które pozwoliły na częściowe rozpoznanie reliktów zabudowy dziedzińca. Pod warstwą gruzu z rozbiórki zamku sięgającą kilku metrów, którą planujemy usunąć za pomocą koparki zachowały się najprawdopodobniej fragmenty sklepień i murów zamkowych piwnic. Dodatkowo spodziewamy się większej ilości znalezisk związanych z życiem na zamku, gdyż w tym miejscu powinny znajdować się kuchnie. Planowany przez nas obecnie wykop o wymiarach 12x12 metrów powinien uchwycić również fragment krużganków i samego dziedzińca. Z badań z lat ubiegłych wiemy, że krużganki biegnące dookoła zabudowań były murowane, zaś dziedziniec pokrywał bruk, który zachował się w dobrym stanie około 1,5 metra od obecnego poziomu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto