Koniec świata papierosów. Rewolucja w przemyśle tytoniowym

md
Na świecie – według Światowej Organizacji Zdrowia – jest ponad 1,1 mld palaczy. Co roku 8 mln z nich umiera z powodu nałogu, w tym blisko 900 tys. biernych palaczy. W Polsce walka toczy się o życie około 9 mln palaczy, a wliczając tych, którzy palą biernie, o co najmniej parę milionów więcej.

Nowotwory płuc, trzustki, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani, ale także nerki i pęcherza moczowego – niewielu palaczy chce pamiętać o tym, że za te niezwykle groźne choroby odpowiadają m.in. substancje smoliste znajdujące się w papierosowym dymie.

Papierosy zwiększają także ryzyko zachorowania na:

  • zawał serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżycę naczyń,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • gruźlicę układu oddechowego

.

Lekarze obwiniają je również za udar mózgu, wrzody żołądka i dwunastnicy, przepukliny jelitowe oraz impotencję!

Ponad 5 tysięcy szkodliwych substancji

Naukowcy przypominają, że w dymie papierosowym jest ponad 5 tysięcy szkodliwych substancji. Mimo tej wiedzy lata całe wielu palaczy w Polsce i na świecie bagatelizowało skutki, jakie niosło ze sobą uzależniające zaciąganie się – i nie chodzi tu tylko o silne zanieczyszczenie powietrza w pokojach, mało elegancki zapach, ubrania przesiąknięte papierosowym dymem, czy przypalone kanapy, ale przede wszystkim o miliony zgonów spowodowanych paleniem.

Choć wydaje się to niepojęte „wszyscy” uznali też, że papierosy odpowiadają „tylko” za raka płuc. I „pogodzili” się z tym. Przyjemność z palenia, moda były ważniejsze… Oprócz lekarzy mało kto wiązał papierosy z innymi groźnymi chorobami.

W swojej praktyce, z negatywnymi konsekwencjami palenia papierosów u swoich pacjentów zmagają się lekarze wielu specjalizacji, m.in. urolodzy. Wbrew powszechnej opinii, palenie ma bardzo negatywny wpływ również na organy układu moczowo-płciowego. Podczas 49. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, który odbył się w czerwcu w Katowicach, wybitni eksperci oraz przedstawiciele renomowanych ośrodków urologicznych w Europie rozmawiali o wyzwaniach i najnowszych metodach leczenia, również w odniesieniu do pacjentów-palaczy.

Palenie papierosów jest niezmiernie ważnym, dla urologów, czynnikiem ryzyka wielu chorób nowotworowych i dlatego zwracamy zawsze uwagę, przy pierwszym praktycznie pytaniu, czy pan/pani pali, jeżeli dana osoba odwiedza nas w gabinecie lekarskim. Mamy ewidentne dowody, oparte na faktach medycznych, dotyczące tego, że palenie papierosów jest przyczyną występowania niektórych schorzeń urologicznych, w tym układu moczowo-płciowego – podkreśla dr hab. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie

Nawet jeśli ktoś uświadomi sobie, że paląc papierosy ryzykuje życiem – nie tylko swoim, ale także najbliższych - to pozbycie się zgubnego nałogu jest jak walka z wiatrakami. Zdecydowana większość osób bardzo szybko powraca do uzależniającego zaciągania. Nałóg jest silniejszy niż wiedza.

- Na podstawie najpoważniejszych badań epidemiologicznych ustalono, że w ubiegłych latach do nałogowego palenia przyznawało się ok. 25 proc. populacji polskiej, w tym przeważająca większość pacjentów urologicznych, u których stwierdza się zmiany o potencjale onkologicznym - mówi prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Liczba regularnych palaczy maleje

Profesor przypomniał również, że „w minionych latach można było zaobserwować tendencję spadkową udziału osób palących regularnie w odniesieniu do globalnej populacji polskiej. Odsetek regularnych palaczy zmalał z ponad 30 proc. na początku bieżącego dziesięciolecia do 20, 25 proc. w latach 2015 i 2017. Niestety, w ubiegłym roku odsetek ten nie uległ zmianie. Dlatego nie mam najmniejszej wątpliwości, że potrzebujemy działań systemowych prowadzących do ograniczenia palenia, w tym działań edukacyjnych” – zaznaczył prof. Piotr Chłosta.

- Z każdym naszym pacjentem rozmawiamy i namawiamy, żeby rzucili palenie, co nie jest łatwe, ponieważ to są pacjenci, którzy mieli w swoim życiu sześćdziesiąt paczko-lat (to znaczy, że np. pacjent palił przez 40 lat, codziennie półtorej paczki). To są pacjenci silnie uzależnieni od nikotyny i niestety trudno jest spowodować, aby taki pacjent rzucił – mówiła dr hab. Anna Kołodziej z Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Toksyczne substancje

Za wszystkie chorobowe nieszczęścia odpowiadają przede wszystkim ciała smoliste znajdujące się w papierosowym dymie. To właśnie dym z papierosa zawiera tysiące substancji, które wielokrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca, a także – o czym już niewielu chce pamiętać – np. upośledzenie płodności.

A co z nikotyną? Czy jest niewinna? Oczywiście, nie. To przecież za jej sprawą palacze sięgają po papierosa, potem drugiego, i kolejnego… Uzależnia jak narkotyk – to prawda. Jednak – jak twierdzą naukowcy nie jest rakotwórcza.

- Sama nikotyna nie jest absolutnie przyczyną powstawania nowotworów. Odpowiadają za to substancje smoliste, ciała smoliste, które powstają w wyniku spalania. I to jest problem, z którym się zmagamy – mówiła podczas kongresu dr hab. Anna Kołodziej.
Słowa te potwierdza także, oparte na analizie wielu badan, stanowisko brytyjskiego Royal College of Physicians, niezależnej organizacji zrzeszającej blisko czterdzieści tysięcy lekarzy. „Palaczy zabija nie nikotyna, ale substancje rakotwórcze jak benzen, akroleina czy tlenek węgla” – dowodzi opracowanie.

Jak więc ocalić życie? - Idealną sytuacja dla mnie jako urologa jest fakt, gdy pacjent, który pali papierosy, po wizycie – jednej czy kilku – w gabinecie lekarskim zaprzestaje tego nałogu. To jest sytuacja oczywiście idealna, ale niestety ona nie jest zbyt częsta. Tacy pacjenci wracają do nałogu pomimo szczerych chęci zaprzestania palenia. Proces rzucania palenia jest procesem skomplikowanym i pozostawienie osoby, która pali samemu sobie jest właściwie bez sensu z medyczn

Szczepienia mają przyspieszyć. Szczepionki nie będą marnowane

Wideo

Materiał oryginalny: Koniec świata papierosów. Rewolucja w przemyśle tytoniowym - Kraków Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie