Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fałszywi hydraulicy wpadli tuż po kradzieży [WIDEO]

red.
archiwum Polskapresse
Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch sprawców w niecałą godzinę od chwili, kiedy wyszli z mieszkania starszej kobiety ze złodziejskim łupem. Policjanci udowodnili im popełnienie w sumie 11 kradzieży metodą "na hydraulika".

29 listopada br. policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzewane o kradzież metodą "na hydraulika". Do zdarzenia doszło około godziny 14.15 na krakowskim Prądniku. Do mieszkania 80-letniej kobiety zapukało dwóch mężczyzn, którzy przedstawili się jako hydraulicy z administracji i powiedzieli, że w związku z awarią w budynku muszą sprawdzić w łazience, czy wszystko jest w porządku.

Kobieta, nie spodziewając się, że ma do czynienia z oszustami, wpuściła ich do mieszkania i wykonywała zlecone jej przez "specjalistów" zadanie sprawdzające - miała puszczać wodę z prysznica. W pewnym momencie, zaniepokojona całą sytuacją, wyszła do pokoju i zauważyła tam trzeciego mężczyznę, który przeszukiwał szafki. Spłoszeni zachowaniem kobiety uciekli.

Policjanci analizując zgłoszenie o kradzieży szybko zorientowali się kim są złodzieje i niecałą godzinę później dwaj sprawcy zostali zatrzymani, trzeci z nich jest poszukiwany. Odzyskano biżuterię i część skradzionych pieniędzy.

Sprawcami są mężczyźni w wieku 37 i 19 lat, byli już wcześniej wielokrotnie notowani za podobne przestępstwa. Usłyszeli 11 zarzutów kradzieży "metodą na hydraulika".

Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 5 lat więzienia.


Policja apeluje!

Apelujemy o ostrożność w kontakcie z osobami odwiedzającymi nasze mieszkania. W tym roku, w Krakowie odnotowaliśmy prawie 200 zdarzeń z udziałem oszustów, którzy pod różną legendą próbowali dostać się do mieszkania ofiary, aby oszukać lub okraść. Na szczęście w wielu przypadkach były to próby nieskuteczne dzięki rozsądkowi i ostrożności odwiedzanych osób.

Aby nie dać się oszukać - za każdym razem, kiedy przychodząca osoba podaje się za przedstawiciela administracji, czy jakiejkolwiek instytucji sprawdzajmy podawane przez nią dane – prośmy o okazanie legitymacji oraz o to, aby osoba ta poczekała za drzwiami na korytarzu, gdy będziemy telefonicznie weryfikować prawdziwość podanego przez nią celu wizyty. Jeśli jest to rzeczywiście osoba reprezentująca daną instytucję - zrozumie jeśli natomiast oszust – taka ostrożność pomoże nam się ustrzec przed kradzieżą.

Warto pamiętać, że oszuści wykorzystują różne pomysły, aby zaskoczyć ofiarę – przychodzą pod różnym pretekstem : mogą oferować coś do sprzedaży czy jakąś usługę, a nawet pomoc w różnych sprawach. Dla nich ważne jest aby wzbudzić zaufanie starszej osoby i uśpić jej czujność.

Jeśli natomiast zdarzy się, że staniemy się ofiarą przestępstwa – zostaniemy oszukani lub okradzeni, ważne jest aby szybko zgłosić takie zdarzenie, trzeba telefonować na numer 997 lub 112 i opisać jak najwięcej szczegółów związanych z tą sytuacją.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto