Lechia Gdańsk - Polonia Bytom 2:0

Piotr Wiśniewski
Po 51 latach Lechia pokonuje Polonię. Biało-zieloni odnieśli pierwszą wygraną w tej rundzie i zdobyli także premierowe bramki. Po dwóch trafieniach Traore gdańszczanie pokonali bytomian 2:0. Dzięki wygranej podopieczni Tomasza Kafarskiego awansowali na 4. miejsce w ekstraklasie.

Lechia Gdańsk - Polonia Bytom 2:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Traore (76), 2:0 Traore (90)

Lechia: Małkowski - Bąk, Airapetian, Vucko, Pietrowski - Nowak. Surma, Poźniak (57' Dawidowski) - Lukjanovs (66' Bajić), Buval, Traore (90+2' Deleu).

Polonia: Kiełpin - Chomiuk, Hanek, Żytko, Telichowski - Radzewicz, Dziewulski (83' Wojsyk), Tymiński, Kobylik, Jarecki (67' Barcik) - Podstawek (56' Trytko).

Żółte kartki: Dawidowski (Lechia), Jarecki, Hanek (Polonia).

Sędzia: Adam Lyczmański (Bydgoszcz).

Widzów: 6.370.

Robert Góralczyk (trener Polonii Bytom): Gospodarze przez cały mecz dążyli do zwycięstwa i w pewnym momencie udało im się to dopiąć. Szkoda, że w takiej sytuacji. W Bytomiu takich karnych nie gwiżdżą. Nie chcę jednak podważać decyzji sędziego. W domu na spokojnie obejrzę powtórki. Większość ludzi była przekonana, że przyjedziemy tutaj nastawieni tylko i wyłącznie na obronę. Myślę, że tak właśnie nie było. Staraliśmy się grać w miarę otwartą piłkę. To gospodarze jednak częściej dominowali. Lechia jest zespołem o wielkim potencjale ofensywnym. Na pewno pozostaje żal, że nie udało nam się wykorzystać tych sytuacji, które sobie stworzyliśmy. Nie były to wprawdzie okazje sam na sam, ale kilka razy zakotłowało się pod bramką gospodarzy. Każda drużyna, która przyjedzie do Gdańska będzie miała problemy ze zdobyciem jakichkolwiek punktów. Nam ku temu zabrakło kilkanaście minut.

Tomasz Kafarski (trener Lechii Gdańsk): Było to dla nas trudne spotkanie. Polonia jak zwykle postawiła wysokie wymagania. Nieźle poczyniali sobie w przodzie. Cieszę się, że trafiliśmy ze zmianami. Bo zarówno Dawidowski, jak i Bajić wnieśli sporo do naszej gry. Wszystkim spadł kamień z serca. W końcu zdobyliśmy bramki, w końcu też wygraliśmy.

90+3 min. Koniec spotkania. Lechia wygrywa 2:0.

90 min. - Traore podwyższa prowadzenie Lechii. Asystą w tej sytuacji popisał się Dawidowski.

89 min. - Z dobrze zapowiadającej się akcji Lechii nic nie wyszło, gdyż Dawidowski znalazł się na pozycji spalonej.

84 min. - Niecelna główka Radzewicza. Po chwili odpowiedź Łukasza Surmy. Również bez efektu.

80 min. - Z rzutu wolnego uderza Bajić. Piłka ląduje w rękach golkipera gości.

78 min. - Polonia mogła natychmiast odpowiedzieć bramką. Szczęście było jednak po stronie gospodarzy.

76 min. - W polu karnym gości faulowany był Dawidowski. Jedenastkę skutecznie wykończył Traore.

73 min. - Aktywny w ostatnim czasie jest Paweł Nowak. Kolejna próba uderzenia w wykonaniu pomocnika Lechii minimalnie przelatuje nad bramką.

71 min. - Lechia wyraźnie przyśpieszyła i stwarza coraz większe zagrożenie pod bramką Polonii. Nowak minimalnie chybił.

69 min. - Dawidowski źle przyjął futbolówkę w polu karnym gości i akcja nie zakończyła się pomyślnie dla gospodarzy. Kilka sekund później uderzał
Buval. Ale bez efektu.

65 min. - To mogła i powinna być akcja bramkowa Polonii. Najpierw w polu karnym Lechii źle zachował się jeden z bytomskich zawodników, a po chwili groźnie uderzał Tymiński.

60 min. - Groźna akcja Polonii. Strzał Radzewicza z bliskiej odległości zablokował Airapetian.

57 min. - Na boisku pojawił się Przemysław Trytko, który zastąpił Podstawka. Trytko przywitany został potężną salwą gwizdów, a to racji występów w lokalnym rywalu Lechii - Arce Gdynia.

54 min. - Przed szansą stanął Traore, ale źle złożył się do strzału.

51 min. - Groźnie z prawej strony dośrodkował Lukjanovs. Żaden z zawodników Lechii nie zamknął jednak akcji.

49 min. - Na strzał zza pola karnego zdecydował się Tymiński. Minimalnie obok słupka.

46 min. - Po raz pierwszy w drugiej połowie zabrzmiał gwizdek sędziego.

45 min. - Koniec pierwszej połowy spotkania.

42 min. - Groźne pod bramką gości. Najpierw piłki głową nie sięgnął Vućko, a po chwili na raty uderzał Bąk. Po ostatniej próbie piłka szybuje wysoko nad bramką.

40 min. - Mecz ten na pewno nie może rozgrzać zziębniętą publiczność. Spotkanie jest nudne, a akcje obu zespołów rwane.

38 min. - Uderzenie Radzewicza tyleż mocne, co niecelne.

35 min. - Z prawej strony pola karnego gości przedarł się Traore. Strzał napastnika Lechii przelatuje nad poprzeczką.

33 min. - Fatalne wykonanie rzutu rożnego przez Lechię. Zamiast zagrożenia pod bramką Polonii gra toczy się dalej.

30 min. - Jak z armaty huknął Paweł Nowak. Piłka poszybowała ponad bramką.

28 min. - Przed polem karnym gości szarżował Poźniak. Wydawało się, że był faulowany, ale gwizdek sędziego milczy.

25 min. - W Gdańsku jak na razie bez bramek, ale i bez większych emocji. Gospodarze nie mogą narzucić rywalom swojego stylu gry.

21 min. - Dwa z rzędu kornery dla Polonii, z których jednak nic nie wynika.

17 min. - Zakotłowało się w polu karnym bytomian. Żaden z zawodników Lechii nie potrafił dostawić nogi, a zagrożenie zażegnują obrońcy Polonii.

15 min. - Do bezpańskiej piłki dopada Tymiński, ale jego uderzenie blokują gdańscy defensorzy.

13 min. - Ładna wymiana podań Airapetiana z Lukjanovsem. Akcja nie przeniosła się jednak pod pole karne gości.

10 min. - Zza pola karnego przymierza Buval. Kiełpin paruje piłę na róg.

9 min. - Anemiczny strzał w wykonaniu Tymińskiego nie dolatuje nawet do bramki Lechii, interweniuje jeden z defensorów biało-zielonych.

6 min. - W polu karnym Lechii pada Dariusz Jarecki. Jarecki ukarany został żółtą kartką za symulowanie faulu.

3 min. - Pierwsza groźna akcja gospodarzy. Lukjanovs podaje do Buvala, a ten z bliska strzela w golkipera Polonii Bytom.

1 min. - Początek spotkania przy Traugutta 29.