Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalne Forum Międzysektorowe w Debrznie - owocna wymiana doświadczeń na temat działalności "Bohaterek codzienności"

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Około 70 procent osób pracujących w sektorze pozarządowym stanowią kobiety. Ich problemy w pracy na rzecz społeczeństwa nie zawsze są jednak dostrzegane - "Bohaterki codzienności" muszą się mierzyć z wieloma trudnościami. O ich problemach, ale także motywacjach i sukcesach, rozmawiali w Debrznie uczestnicy Lokalnego Forum Samorządowego organizowanego przez Fundację Inicjowania Rozwoju UP Foundation.

Spotkanie miało formę konferencji, w czasie której zaprezentowały się osoby związane z przedsiębiorczością społeczną - zarówno przedstawicielki organizacji z Trójmiasta, jak i lokalne działaczki, które mają siłę na to, by po kawałeczku zmieniać rzeczywistość na lepsze. Przedstawiono między innymi dobre praktyki w pracy społecznej i przykłady sukcesów, nie zabrakło jednak także gorzkich słów związanych przede wszystkim z brakiem zrozumienia działaczek przez otoczenie czy samorządy.

W pierwszej części spotkania przedstawione zostały założenia programu "Bohaterki codzienności - kobiety w 3 sektorze". Koordynatorka projektu Natalia Siuda-Piotrowska wyjaśniła, że chodzi przede wszystkim o pomoc kobietom, które na co dzień pomagają innym osobom. Okazuje się, że panie, które dają bezinteresownie wiele od siebie, są zagrożone wypaleniem i same niejednokrotnie potrzebują wsparcia. Przy czym nie chodzi tylko o kobiety typowo zatrudnione w organizacjach pozarządowych - projekt skierowany jest także do tych pań, które działaniem społecznym zajmują się charytatywnie czy w ramach nieformalnych grup.

Bohaterki z konieczności

Z badań jakościowych prowadzonych w ramach projektu wyłania się obraz kobiety, która pracuje dla innych, często zapominając o własnych potrzebach. Działaczki najczęściej angażują się w kilka spraw na raz, często praca społeczna nie pozwala im na utrzymanie się z niej, nie zawsze otrzymują też zrozumienie ze strony rodziny.

Problemem okazują się też takie czynniki jak brak pieniędzy na realizowane działania, brak czasu oraz olbrzymia odpowiedzialność, jaką biorą na siebie "bohaterki codzienności". Z badań przedstawionych przez dr Annę Strzałkowską wynika, że te kobiety wcale nie widzą się jako bohaterki, chętnie zdjęłyby z siebie część ciężaru, jednak nie pozwala im na to olbrzymie poczucie odpowiedzialności. Wszyscy znamy takie osoby, dla których działanie na rzecz innych to całe życie. Niestety okazuje się, że najwięcej pracy tego typu wykonuje się tam, gdzie nie dociera pomoc społeczna albo samorząd nie radzi sobie z wypełnianiem swojej roli wobec obywateli. Wówczas wkraczają panie, które organizują chociażby zbiórki dla biednych osób, wspomagają swoją pracą szkoły i przedszkola, inicjują działania edukacyjne..

Przykładów dobrych praktyk jest wiele

Projekt ma więc na celu poprawę sytuacji osób zajmujących się przedsiębiorczością społeczną - przede wszystkim kobiet. Jednym z działań może być przedstawianie dobrych praktyk i pomysłów - tak też uczyniono na spotkaniu. W drugiej części forum inspirujące kobiety opowiedziały o swoich doświadczeniach. Były to: Jolanta Rychlik (fundacja Świat Wrażliwy), Marta Urbańska (firma detektywistyczna z Debrzna), Maria Danuta Kordykiewicz (człuchowski Sabat Szefowych), Monika Frankowska (bistro Burger i Schabowy).

Kolejnym punktem była debata - na pytania zadawane przez Katarzynę Dudzic - kierowniczkę OWES w Debrznie - odpowiadały osoby na co dzień pracujące w trzecim sektorze lub jego otoczeniu: Jolanta Szydłowska, Lidia Makowska, Anna Bielawska-Jutrzenka, Ola Karowska i Nina Pachura. Pośród tych aktywnych kobiet znalazł się też jeden mężczyzna - Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W czasie dyskusji odkryto wiele kolejnych wyzwań, z którymi mierzą się kobiety w trzecim sektorze, na przykład trudności ze zdobyciem zaufania czy otrzymaniem osobistego wsparcia, a także wciąż funkcjonująca luka płacowa między kobietami a mężczyznami. Rozmówcy zastanawiali się też nad pomorską specyfiką omawianego zagadnienia. Nie należy ona do najbardziej optymistycznych w skali kraju, ale jest promyk nadziei - to właśnie przy Zarządzie Województwa Pomorskiego powstał rok temu zespół do spraw kobiet, którego przewodniczącą jest obecna na debacie Jolanta Szydłowska.

To tylko niektóre aspekty poruszane podczas Lokalnego Forum Międzysektorowego w Debrznie - spotkanie było naprawdę wielowymiarowe i na pewno pobudziło uczestników do dalszego działania. Całość była transmitowana na żywo na Facebooku, a nagranie już jest dostępne:

Spotkanie było zorganizowane przez Fundację Inicjowania Rozwoju UP Foundation we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno, Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Debrznie, Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku oraz Trójmiejską Akcją Kobiecą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto