Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Regionalne w Człuchowie przygotowało niezwykły album i film. Przedstawiają miasto 100 lat temu!

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Muzeum Regionalne w Człuchowie dba o to, żeby przekazywać historię miasta w ciekawy sposób. Od początku tego tygodnia dostępne są dwie nowości. Jedna z nich to pięknie wydany album ze starymi pocztówkami, a druga – niezwykły film przedstawiający Człuchów sto lat temu. Mieliśmy okazję zobaczyć obie atrakcje. Polecamy!

Około stu lat temu Człuchów był z jednej strony bardzo odmienny od tego, co znamy dziś, a z drugiej – zaskakująco podobny. Dobrze widać to na starych pocztówkach. Muzeum Regionalne w Człuchowie stworzyło pięknie wydany album z pocztówkami, dzięki któremu każdy z nas może zobaczyć, jak wyglądało miasto przed II wojną światową.

To pierwsze tego typu wydawnictwo, w którym zobaczymy wyłącznie karty pochodzące ze zbiorów muzeum. Autorzy dokonali wyboru spośród ponad 180 kart. Wiele z nich ma niezwykłą wartość historyczną – zwłaszcza te, które mają oryginalne stemple albo są wypisane w języku polskim. Większość przedwojennych kart jest bowiem wypisana po niemiecku.

W albumie karty zostały podzielone na grupy, takie jak „Pocztówki litograficzne i wieloobrazowe”, „Panoramy miasta” czy „Od banku do dworca kolejowego”. Podział jest jednak umowny.

- Jeśli chodzi o wybór, to staraliśmy się tworzyć takie rozdziały - takie bloki. Choć oczywiście nie da się przyporządkować niektórych kart, bo zawsze jednak tym motywem przewodnim jest zamek. Jeśli chcielibyśmy podzielić karty ze względu na ulice to byłoby to trudne właśnie w tego powodu. Staraliśmy się podzielić na rozdziały, jednak niektóre karty można byłoby też dołączyć do innych rozdziałów. Przed każdym rozdziałem dokonaliśmy krótkiego opisu tych miejsc, o których piszemy.

- opowiada Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego i współautorka albumu.

Album jest dwujęzyczny – można w nim przeczytać opisy po polsku i po angielsku. Główną treść stanowią jednak same karty. Są wydrukowane w formacie zbliżonym do rozmiarów oryginalnych pocztówek. Odbiór kart jest więc przyjemny i przypomina przeglądanie prawdziwych kart pocztowych. Zbiór oprócz pocztówek zawiera także jeden wyjątek…

- Tytuł mówi o Człuchowie na dawnej pocztówce, ale troszeczkę się tu wyłamaliśmy. Chcieliśmy też pokazać najstarsze ujęcie Człuchowa, które nie jest pocztówką. To zdjęcie z 1892 roku. Jeśli chodzi o właściwe karty, to mamy z 1897 roku. Te najstarsze pocztówki są wykonane w rzadko dziś spotykanej technice – litografii. Natomiast najmłodsza karta pochodzi z 1943 roku, z okresu drugiej wojny światowej.

- mówi o zbiorach Krzysztofa Monikowska.

Album dostępny jest w cenie 45 złotych w muzealnym sklepiku – naprawdę warto do niego zajrzeć, na zachętę publikujemy kilka zdjęć.

Oprócz albumu od tego tygodnia w muzeum można podziwiać film, który również ma wiele wspólnego z pocztówkami. Przez około dziesięć minut w Sali wystawowej można podziwiać Człuchów 100 lat temu! Został ożywiony właśnie z wykorzystaniem dawnych pocztówek. Wszystko dzięki nowoczesnej technice cyfrowej. Na zdjęcia z pocztówek nałożono ruchome elementy – ludzi, powozy, a nawet parowóz.

Film przedstawia opowieść mężczyzny, który udał się po raz pierwszy z wizytą do Człuchowa. Tam przybywa na dworzec, ogląda ciekawe punkty w mieście, porusza się wśród przechodniów i secesyjnych budynków.

Film można oglądać tylko w muzeum, nie będzie opublikowany w Internecie. Jeśli chcielibyście zobaczyć go bezpłatnie, można to zrobić w każdy wtorek – to jest dzień, kiedy każdy bez płacenia za bilet może przyjść na wystawy stałe. W ramach takiej właśnie wystawy prezentowany jest film.

Jak przyznaje dyrektor muzeum, film „Człuchów 100 lat temu” jest pewnym ukłonem w stronę młodszej widowni. Ma na celu pokazanie, że życie w dawnym Człuchowie wcale aż tak bardzo nie różniło się od tego, jak wygląda dziś – przecież nawet w obecnych czasach zwiedzanie miasta często zaczynamy od… dworca kolejowego. Autorzy filmu osiągnęli bardzo realistyczny efekt.

Zarówno album, jak i film, to świetna okazja, żeby zobaczyć Człuchów sprzed II wojny światowej. Można tam dostrzec wiele budynków, których już nie ma. Warto też przekonać się, czy potrafimy rozpoznać miejsca, które dziś wyglądają nieco inaczej.

Miasto bardzo ucierpiało podczas wkroczenia Armii Czerwonej. Ze względów praktycznych nie zostało odbudowane we wcześniejszej formie. Na szczęście możemy zobaczyć jego dawny wygląd na starych kartach pocztowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto