Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2022 w Przechlewie: "Ballady i romanse" czytane prosto z Wileńszczyzny dzięki konferencji online ZDJĘCIA

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Narodowe Czytanie to akcja, która ma na celu promocję klasyki literatury polskiej. W tym roku odbyła się[b] już po raz 10. W bibliotekach i ośrodkach kultury w całym kraju, ale także za granicą, 3. września wybrzmiały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – z okazji 200. rocznicy wydania dzieła. Bardzo ciekawy pomysł na uczczenie tego jubileuszu zrealizowany został w Przechlewie.

Przechlewianie podeszli do tematu z zaangażowaniem. W ich miejscowości Narodowe Czytanie „dotknęło” miejsca, w którym po raz pierwszy wydano romantyczny manifest Mickiewicza. Gmina Przechlewo już od trzech lat współpracuje z miastem Podbrodzie na Litwie w okręgu wileńskim. Mieszka tam wielu Polaków, którzy kultywują polskie tradycje i zwyczaje.

Naturalnym pomysłem było więc zaproszenie przyjaciół z Litwy do wspólnej lektury „Ballad i romansów”. Organizatorzy spotkania z poezją zwrócili się w tej sprawie do Edwarda Worszyńskiego – niegdyś starosty Podbrodzia, obecnie asystenta posłanki na Sejm Litwy Beaty Pietkiewicz. Polacy na Litwie entuzjastycznie podeszli do pomysłu.

Spotkanie miało charakter konferencji online – przechlewianie zgromadzili się w sali Kina za Rogiem „Filipinka”, a goście z Litwy połączyli się z nimi za pomocą Internetu. Jak przyznaje Elżbieta Baran, dyrektor Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Przechlewie, wymagało to kilku prób technicznych – przede wszystkim odpowiedniego ustawienia sprzętu i dogrania godziny – nie zapominajmy, że na Litwie obowiązuje inna strefa czasowa!

Spotkanie polsko-litewskie trwało około pół godziny – jako pierwszy lekturę rozpoczął wójt gminy Przechlewo Krzysztof Michałowski (przypadł mu w udziale utwór „Kurhanek Maryli”). Następnie swoje wystąpienie mieli goście online. Wśród nich znaleźli się: poseł na Sejm Republiki Litewskiej Beata Pietkiewicz, jej asystent Edward Worszyński oraz prezes święciańskiego oddziału Rejonowego Związku Polaków na Litwie Anna Łostowska.

- „Ballady i romanse” ukazały się w Wilnie w 1822 roku, w drukarni pana Józefa Zawadzkiego, dlatego to Narodowe czytanie jest dla nas naprawdę szczególne i właśnie cały region wileński, cała Wileńszczyzna, bierze w nim udział.

- mówiła na wstępie posłanka Beata Pietkiewicz, po czym z ledwo wyczuwalnym litewskim akcentem rozpoczęła lekturę ballady „To Lubię”.

Po „polskiej” stronie wypełniona była niemal cała sala kinowa. Około 20 osób z Przechlewa zebrało się, by przeczytać i posłuchać utworów wieszcza. Wśród nich znaleźli się uczniowie, nauczycieli, pracownicy biblioteki czy aktywni seniorzy. Połączenie z Litwą trwało około pół godziny, ale samo czytanie trwało dłużej – niemal każdy z zebranych odczytał wybrany fragment, przenosząc zebranych w romantyczną krainę duchów i tajemnic.

Zwieńczeniem wydarzenia był seans krótkometrażowego filmu „Świteź” na podstawie ballady o tym samym tytule oraz sympatyczne spotkanie przy kawie. Całość była naprawdę udana!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto