Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NIK odkrył nieprawidłowości przy budowie komendy w Rykach. Zajmie się nimi prokuratura

Koszty budowy ryckiej komendy są niezgodne z kosztorysem – stwierdzili kontrolerzy NIK-u. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości rozpoczęła już prokuratura.

Kontrola, którą NIK rozpoczął jeszcze w zeszłym roku dotyczyła budowy, remontów i modernizacji dwunastu komend policji na terenie województwa lubelskiego. Nowe siedziby miały być odnawiane według określonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wzorca. Jak jednak okazało się po kontroli program standaryzacji komend i komisariatów był niedopracowany, i narażał Policję na niepotrzebne koszty.

W ramach programu remontowane były m.in. komendy w Krasnymstawie, Kraśniku i Chełmie. Nowej siedziby dla policjantów doczekały się za to Ryki. W zeszłym roku NIK rozpoczął kontrolę w Komendzie Głównej Policji, MSW i Komendzie Wojewódzkiej Policji. Kontrola wykazała nieprawidłowości, którymi teraz zajmować się będzie CBA i Prokuratura:

- Otrzymaliśmy zawiadomienie, że w trakcie kontroli przeprowadzonej przez NIK zauważono nieprawidłowości. W związku z nimi wszczęto śledztwo. Nikomu nie postawiliśmy, ani w najbliższym czasie nie zamierzamy stawiać zarzutów – mówi szef prokuratury okręgowej w Białej Podlaskiej.

W raporcie, który powstał po kontroli, NIK wskazuje, że przy budowie komendy doszło m.in. do zamiany fasady szklanej, która miała zostać zamontowana na elewacji, na fasadę z płyt warstwowych z okładzin z aluminium z rdzeniem polietylenowym. - W projekcie wykonawczym architektoniczno-budowlanym stanowiącym podstawę uzyskania pozwolenia na budowę przewidziano wykonanie elewacji budynku w formie okładzin z płyt szklanych, kompozytowych i ażurowych. W kosztorysie różnicowym robót zamiennych nie uwzględniono zmian w zakresie elewacji – poinformowała lubelska delegatura Naczelnej Izby Kontrolnej w wystąpieniu pokontrolnym.

W tym samym piśmie te decyzje tłumaczył Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie: - Zmiany dokonane w zakresie robót budowlanych bezpośrednio przez inspektora nadzoru zostały przez niego uznane, jako niemające bezpośredniego wpływu na realizację umowy. Poza tym, jak stwierdził inspektor nadzoru branży budowlanej – przyjęte zmiany były korzystne dla Zamawiającego i nie wpływały na zmianę ani terminu wykonania przedmiotu umowy, ani na zmianę wynagrodzenia ryczałtowego. Jak wynika z kalkulacji inspektora nadzoru branży budowlanej – wspomniane zmiany były z punktu widzenia finansowego również zdecydowanie korzystniejsze dla Zamawiającego.

Mimo tego, że dzięki przeprowadzonym zmianom Policji udało się dokonać oszczędności, NIK wskazuje w piśmie pokontrolnym, że umowa o roboty budowlane nie przewidywała możliwości dokonywania zmian "na roboczo przez inspektora nadzoru branży budowlanej"

Dodatkowo, jak informują kontrolerzy, nowa komenda została zbudowana za blisko drogi gminnej. Według planu zagospodarowania przestrzennego miasta, nieprzekraczalna linia zabudowy od krawędzi jezdni dróg gminnych wynosi 15 m. Tymczasem, w paru miejscach nową siedzibę od jezdni dzieli tylko 13 metrów. Jak tłumaczy się Policja, w odległości 13 m od granicy pasa drogowego został umieszczony jedynie wykusz I piętra dla zasygnalizowania uskoku, natomiast ściany przyziemia zostały zaprojektowane w odległości 15 m.

Wybudowanie nowej siedziby dla ryckich policjantów kosztowało 11 milionów złotych. Prace zakończono w listopadzie zeszłego roku. 9 grudnia komenda została oddana do użytku.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto