Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ognisko zjadliwej grypy ptaków w gminie Debrzno. Konieczna była likwidacja 40 tysięcy sztuk drobiu

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Potwierdziło się kolejne ognisko grypy ptaków w powiecie człuchowskim. Występowanie choroby stwierdzono w Buchowie w gminie Debrzno na fermie drobiu. Konieczna była likwidacja około 40 tysięcy sztuk kaczek i kur.

Zjadliwa grypa ptaków wciąż stanowi problem w powiecie człuchowskim. W styczniu stwierdzono tę chorobę wśród dzikich łabędzi na Brdzie niedaleko Przechlewa, a w zeszłym tygodniu pojawiło się nowe ognisko - na fermie w Buchowie w gminie Debrzno.

Jak mówi powiatowy lekarz weterynarii Ryszard Sajnóg, ognisko zostało wykryte w zeszły wtorek - wówczas właściciel fermy stwierdził zwiększoną ilość padłych sztuk drobiu. Jednego z martwych ptaków przewieziono do badań do laboratorium w Puławach. Podejrzenie potwierdziło się.

W ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby trzeba było uśpić i zutylizować około 40 tysięcy sztuk kaczek i kur. Likwidacja stada to standardowa procedura w przypadku wykrycia ogniska grypy ptaków w hodowli.

Powiatowy lekarz weterynarii w związku z pojawieniem się ogniska choroby wydał odpowiednie rozporządzenie. Teraz aż do odwołania obszar w promieniu 10 kilometrów jest uznawany za okręg zagrożony, a w jego obrębie w promieniu 3 km od ogniska - za okręg zapowietrzony. Obszar obejmuje część miejscowości w gminach powiatu człuchowskiego: gminy Debrzno, gminy Czarne i gminy wiejskiej Człuchów.

Według rozporządzenia na terenie obszaru zapowietrzonego należy bezwzględnie trzymać drób w zamknięciu. Obowiązują zaostrzone zasady higieny względem osób, pomieszczeń i używanego sprzętu, np. środków transportu. Hodowcy zwierząt muszą też prowadzić rejestr osób wchodzących i wychodzących z terenu gospodarstwa.

Na obszarze zapowietrzonym nie można między innymi wprowadzać do gospodarstwa ani z niego wyprowadzać ptaków bez zgody powiatowego lekarza weterynarii - to samo dotyczy transportu ptaków, ich mięsa i jaj. Z zakładów zlokalizowanych na tym obszarze nie można transportować mięsa drobiowego bez zgody PIW. Zakazane jest też wywożenie i rozrzucanie ściółki i nawozów naturalnych bez odpowiedniej zgody.

Na obszarze zagrożonym występowaniem grypy ptaków także obowiązują podwyższone standardy higieniczne i te same zakazy, nie trzeba jednak prowadzić rejestru osób ani bezwzględnie trzymać drobiu w zamknięciu.

Pamiętajmy jednak, że wciąż obowiązuje wcześniejsze rozporządzenie powiatowego inspektora weterynarii z 13 stycznia 2022 roku. Zgodnie z nim za obszar zagrożony uznawany jest cały powiat człuchowski. Do odwołania tego rozporządzenia na terenie całego powiatu trzeba zachować szczególne środki ostrożności, między innymi całodobowe trzymanie drobiu w zamknięciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto