Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obraz Siemiradzkiego na aukcji Rynku Sztuki w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Henryk Siemiradzki - Sjesta patrycjusza (1881), olej na płótnie o rozmiarach 76 na 125 cm
Henryk Siemiradzki - Sjesta patrycjusza (1881), olej na płótnie o rozmiarach 76 na 125 cm fot. rynek sztuki
W najbliższą niedzielę w Łodzi na aukcji dzieł sztuki w Rynku Sztuki (ul. Wschodnia 69) zostanie wystawiony niezwykle dekoracyjny obraz Henryka Siemiradzkiego "Sjesta patrycjusza". Jego cena wywoławcza to 1 mln 900 tys. zł!

- Nie było na aukcjach w Polsce tak drogiego obrazu od czasu, gdy także w Łodzi zaoferowano dzieło tego samego artysty "Kuszenie św. Hieronima" - zapewniają organizatorzy aukcji z Rynku Sztuki. "Sjesta patrycjusza" to obraz o tematyce ulubionej przez Siemiradzkiego - nawiązującej do życia codziennego władców starożytnego Rzymu. Podobnie jak "Pochodnie Nerona", wobec uznania obserwatorów twórczości artysty i w celu zaspokojenia ich kolekcjonerskich dążeń, obraz został namalowany w kilku powtórzeniach. Prezentowane na aukcji dzieło to jedna z wersji tego tematu. Podobne płótno zostało sprzedane w USA, w 2005 roku, za ponad 800 tys. dolarów.

"Sjesta patrycjusza" pochodzi z prywatnej kolekcji. Obraz został na początku lat 90. kupiony w USA i przyjechał do Polski. Będzie go można zobaczyć dopiero podczas aukcji. Do tej pory pozostaje w "bezpiecznym miejscu". Specjaliści oceniają, że cena tego dzieła będzie systematycznie wzrastać.

Tego, że warto inwestować w sztukę, dowodzi historia obrazu sprzedanego za najwyższą cenę w historii światowych aukcji. "Nagość na płycie rzeźbiarza" Pabla Picassa dwójka kolekcjonerów z Los Angeles - Sidney i Frances Brody, kupiła w 1951 roku za 19 tys. dolarów. W maju ubiegłego roku obraz uzyskał na aukcji w Nowym Jorku rekordową cenę 106,4 mln dolarów. Kupił je anonimowy kolekcjoner przez telefon. Drugie miejsce wśród cenowych rekordzistów zajmuje również dzieło Picassa "Chłopiec z fajką", który w 2004 roku został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 104,2 mln dolarów. Nieco droższa była rzeźba Alberto Giacomettiego "Maszerujący człowiek I", sprzedana w 2004 roku w Londynie za 104 mln 300 tys. dolarów. Jednak najdrożej sprzedanym dziełem sztuki ma być sprzedany obraz Jacksona Pollocka "No. 5 1948". W 2006 roku finansowy magnat David Geffen miał go sprzedać Davidovi Martinezowi za 140 mln dolarów. Jednak była to transakcja prywatna, nie potwierdzona oficjalnie... W kategorii "transakcje prywatne" na drugim miejscu umieszcza się "Kobietę III" Willema de Kooninga kupioną w 2006 roku (także od Geffena) za 137,5 mln dolarów. I tej ceny jednak oficjalnie nie potwierdzono. Najwyższą potwierdzoną oficjalnie transakcją prywatną był zakup w 2006 roku przez Neue Galerie w Wiedniu od Marii Altman "Portretu Adele Bloch-Bauer I" Gustava Klimta za 135 mln dolarów (pieniądze miał wyłożyć potentat kosmetyczny Ronald S. Lauder).

Najcenniejszym polskim artystą współczesnym pozostaje Wilhelm Sasnal - jego "Samoloty" w 2007 roku zmieniły właściciela za 396 tys. dolarów, a rok później za "Palące dziewczyny" w Londynie zapłacono 456 tys. dolarów.

Najwyższą cenę na aukcjach dzieł sztuki polskich artystów uzyskał w 2006 roku w domu aukcyjnym Hotel des Ventes Nice Riviera obraz Józefa Brandta "Targ w okolicach Krakowa", sprzedany za 370 tys. euro, co razem z kosztami aukcji ostatecznie wyniosło 443 tys. euro.

Dzieła pozostające w kolekcjach muzealnych (także łódzkich) wycenia się jako "bezcenne". Są one własnością państwa i tak więc nie mogłyby trafić na prywatne aukcje. W dziedzinie sztuki czeka nas jednak jeszcze sporo odkryć. I być może w Łodzi jest ten najdroższy obraz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto