Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromne gniazdo szerszeni znalezione w Nadleśnictwie Lubin. Miało ok. 50 centymetrów!

RED
Gniazdo szerszeni znalezione koło Lubina
Gniazdo szerszeni znalezione koło Lubina Monika Herba / Nadleśnictwo Lubin
Jeden z pracowników Nadleśnictwa Lubin znalazł w lesie ogromny kokon szerszeni. Na szczęście gniazdo, mające średnicę blisko 50 centymetrów, było puste.

W lesie koło Lubina pracownik nadleśnictwa natknął się na niecodzienne znalezisko. Było to ogromne gniazdo zbudowane przez szerszenie. Kokon miał blisko 50 centymetrów i na szczęście był pusty.

- Gniazdo szerszeni zbudowane jest z masy papierowej, samica, budując kokon, wykorzystuje do tego cząsteczki próchniejącego drewna i śliny – informują leśnicy z Lubina. - Zapłodniona rok wcześniej samica rozpoczyna budowę i po uformowaniu kilku komórek plastra składa do nich jaja. Po pewnym czasie lęgną się w nich larwy, które przepoczwarczają się w robotnice. Efekt finalny to dzieło robotnic.

Według leśników, znalezione pod Lubinem gniazdo zostało opuszczone w zeszłym roku. Jesienią samice odleciały w poszukiwaniu zimowiska, a samce i robotnice zdechły z zimna i głodu.

- Jak to w przyrodzie bywa, ich śmierć nie poszła na marne, ponieważ opuszczone gniazdo zasiedlają owady, które pożywiają się resztkami – czytamy na stronie Nadleśnictwa, które radzi, by sprawdzić strychy domów, stodoły, drewutnie, bo właśnie tam te owady lubią budować swoje kokony.

Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół

Szerszeń to największy owad z rodziny osowatych występujący w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.

Długość ciała owadów:

  • królowa (samica) 25–35 mm,
  • samca 21–23 mm,
  • robotnicy 17–24 mm

Jad szerszeni europejskich jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn. Szerszenie jednak nie są groźniejsze od mniejszych os, a doniesienia o kilku użądleniach zabijających dorosłych ludzi są zazwyczaj nieprawdziwe (jeżeli nie występuje reakcja alergiczna). Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła.
Potrzeba średnio kilkuset lub więcej użądleń, aby zabić człowieka.

Źródło: Wikipedia

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto