Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwieramy sezon ogrodniczy. Od jakich prac zacząć?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Nadejście wiosny kojarzy się przede wszystkim z porządkami. Nie muszą być żmudne i uciążliwe, jeśli je odpowiednio zaplanujesz i będziesz wiedział, co należy zrobić. A jeśli dodamy, że chodzi o porządki w ogrodzie, to w Twojej głowie powinna pojawić się wizja pięknego i zielonego otoczenia, które rozkwitnie, jeśli teraz o to zadbasz.

Wiosenne porządki w ogrodzie to okazja na dotlenienie się, aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz korzystanie z pierwszych, intensywnych promieni słonecznych, które naładują Twoje baterie po zimie. Z odpowiednim planem i sprzętem poradzisz sobie ze wszystkim w jeden weekend. Kolejne wolne dni możesz przeznaczyć na rozkoszowanie się zielenią i np. grillowanie w pięknych warunkach. Za porządki zabierz się, jeśli nie ma obawy o nawrót przymrozków. Połowa marca to zazwyczaj najbezpieczniejszy termin. Oto jaką taktykę i kolejność powinieneś przyjąć.

Dach i rynny
Oczyść to, co nawrzucała w te trudno dostępne miejsca zima lub to, czego nie zdążyłeś usunąć jesienią. Zalegające liście i gałęzie mogą blokować poprawne odprowadzanie wody i powodować zalania, lub oberwania słabo przymocowanych elementów. Zrób to na początku prac w ogrodzie, by później wygrabić te odpady, zanim jeszcze uporządkujesz trawnik.

Drzewa, krzewy, byliny
Przycinanie roślin ma na celu pobudzenie nowych pędów do rozrostu. Równie ważne jest przerzedzenie ich, by nasłonecznić i napowietrzyć zbyt gęste skupiska. Miejsca cięcia najlepiej zabezpieczyć specjalną maścią, która ochroni je przed szkodnikami i drobnoustrojami. Połowa marca to idealny termin na te czynności.

Drzewa - wiosna to czas na przycięcie drzew, które zrzucały swoje liście na zimę. Tniemy gałęzie suche, uszkodzone przez wiatr czy ciężar śniegu oraz przerzedzamy miejsca zbyt gęste.
Zrób to sekatorem na długich rączkach, by sięgnąć do słabo dostępnych miejsc. Gałęzie tniemy przy łączeniu z innymi gałęziami lub z pniem.

Krzewy – zdejmij z nich osłony, jeśli założyłeś takowe jesienią. Gałęzie przytnij według tej samej zasady, co w przypadku drzew. Pędy jednoroczne roślin, które kwitną latem, przytnij o więcej niż połowę. Wtedy obrodzą gęstymi odrostami i kwiatami. Najlepiej, jeśli zrobisz to w lekko pochmurny, bezwietrzny i wilgotny dzień, by warunki atmosferyczne nie zniszczyły wrażliwych jeszcze roślin. Możesz też dosadzić nowe krzewy ozdobne i owocowe.

Byliny – uschnięte gałęzie przytnij, przesiej gęste miejsca, ewentualnie możesz je przesadzić, jeśli za bardzo na siebie nachodzą.
Do prac przy tych roślinach użyj poręcznych nożyc, które pozwolą „podejść” w nawet najbardziej zarośnięte miejsca. Wybierz produkt sprawdzony o bardzo ostrych nożach, tak by poradził sobie nie tylko z drobnymi gałązkami, ale i z grubymi pędami. Sekator Fisakrs mają specjalny system dźwigniowy, dzięki któremu również kobiety, bez używania dużej siły, rozprawią się z opornym drewnem. Uchroni też palce przed okaleczeniami. Jeśli nie będziesz nimi ciął drutu, posłużą Ci przez wiele sezonów. Pod warunkiem, że po skończonej pracy usuniesz z nich piach i wilgoć.

Trawnik
Przede wszystkim oczyść go ze śmieci, połamanych gałęzi czy zalegających kamieni. Następnie należy go dobrze wygrabić, usuwając resztki jesiennych liści. Zrób to dokładnie i intensywnie, by pobudzić trawę do wzrostu. Żeby się nie zmęczyć i nie porzucić tej czynności w połowie, wybierz lekkie i ergonomiczne grabie, które potrafią zaoszczędzić nawet połowę wysiłku (np. aluminiowo – kompozytowe grabie Fiskars).

Jeśli trawnik jest filcowaty, należy go poddać wertykulacji, by za parę tygodni nie wyglądał jak pole z sianem. Proces ten polega na nacinaniu pionowym darni, w celu napowietrzenia jej. Możesz to zrobić grabiami, ale po tej czynności odechce Ci się reszty prac ogrodowych. Najlepiej w tej czynności sprawdzają się wertykulatory. Prowadzisz je jak kosiarkę, a obrotowe noże nacinają i usuwają filc. To ułatwi dostęp wodzie i nawozom do korzeni. Postaw na lekkie urządzeni, które łatwo wyjmiesz i schowasz. Wertykulator elektryczny Faworyt waży niewiele, a do tego ma dużą powierzchnię roboczą. Wałek tnący w tym modelu jest wymienny, więc jeśli się zniszczy, wymieniasz tylko tę część, a nie całe urządzenie.
Teraz trawnik możesz nawozić i posadzić kwiaty letnie.

Taras, meble ogrodowe
Drewniany taras i meble ogrodowe z tego materiału należy umyć wodą, a jeśli są silne zabrudzenia, dodaj delikatnego detergentu. Gdy powierzchnie wyschną, możesz je natłuścić specjalnym środkiem lub zaimpregnować, gdy zauważysz ubytki w powierzchni.
Plastikowe meble umyj również wodą z detergentem lub myjką ciśnieniową, ale do tak małych powierzchni powinny wystarczyć szczotka i płyn do mycia naczyń.

Inne powierzchnie
Podjazd do garażu, kostkę brukową czy chodniki najpierw spłucz wodą. Jeśli zabrudzenia są silne, np. po oleju, użyj silnych detergentów i myjki ciśnieniowej. Ten sprzęt przyda Ci się też do umycia ogrodzenia albo samochodu. Ważne, by urządzenie było proste w obsłudze i mocne. Np. Myjka ciśnieniowa Kärcher K 5 Premium ma system Plug`n`Clean, który wymaga jedynie wpięcia zbiornika ze środkiem czyszczącym, a maszyna sama poda detergent do dyszy. W stojaku schowasz wszelkie akcesoria, więc nie będą rozrzucone po całym garażu czy piwnicy. Mocny silnik chłodzony jest wodą, nie ma więc mowy, by ta myjka odmówiła Ci posłuszeństwa z przepracowania.
Gdy po umyciu pod ciśnieniem zauważysz mech w rogach lub na łączeniach kostki brukowej, usuń go nożykiem lub śrubokrętem.
Nietypowe i nierównomierne powierzchnie wyłożone kamykami, tłuczniem lub gresem należy wygrabić, a ubytki uzupełnić, by przywrócić urok takim miejscom.

Tak przygotowany ogród nie będzie już wymagał zbyt wielu porządków, bo jeśli zrobisz je gruntownie na początku sezonu, później o wiele łatwiej będzie ten ład utrzymać. Warto poświęcić na to jeden weekend, by podczas kolejnego móc zaprosić znajomych do schludnego otoczenia i rozpocząć sezon grillowy!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto