Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwiodawco, potrzebna pomoc! W polskich magazynach rezerwy krwi są już na wyczerpaniu. Kto i gdzie może oddać krew?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Ściskanie piłeczki może usprawnić przepływ krwi, a także zredukować stres związany z samym oddawaniem krwi.
Ściskanie piłeczki może usprawnić przepływ krwi, a także zredukować stres związany z samym oddawaniem krwi. Siergiej Pakulin/GettyImges.com
W polskich magazynach kończą się rezerwy krwi. Przyjmowane są wszystkie grupy, jednak według aktualnych danych najbardziej brakuje O RhD-. Dodatkowo kończą się rezerwy O RhD+, A RhD+ oraz A RhD- i B RhD-. Natomiast największe rezerwy w magazynach krwiodawstwa dotyczą grupy AB RhD+. Krew przekażesz w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w krwiobusach, czyli mobilnych stacjach poboru krwi. Sprawdź, dlaczego warto zostać honorowym dawcą krwi.

Spis treści

Oddając krew, ratujesz życie drugiego człowieka

W lecie rezerwy krwi ulegają zmniejszeniu, ponieważ znacznie mniej osób decyduje się na jej oddanie, a także właśnie o tej porze roku zdarza się bardzo dużo nieszczęśliwych wypadków, w których konieczna jest transfuzja. Co roku Narodowe Centrum Krwi (NCK) i Ministerstwo Zdrowia zachęcają, aby ochotnicy udali się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w celu oddania tego życiodajnego płynu.

Zobacz także: Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na temat krwiodawstwa

Krew i wszystkie jej składniki to w niektórych sytuacjach jedyna szansa na uratowanie życia. To dzięki niej możliwe jest wykonanie najnowocześniejszych i najbardziej skomplikowanych operacji. Niestety krwi nie można wyprodukować, a jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Z informacji NCK wynika, że jedna jednostka krwi może uratować życie 3 osób.

Rezerwy krwi – której grupy brakuje najbardziej?

Narodowe Centrum Krwiodawstwa zaznacza, że każda grupa krwi jest pożądana, dlatego przyjmują wszystkie. Jeśli RCKiK prosi o wstrzymanie się z oddawaniem krwi pełnej w danej grupie, można oddać jej składniki (osocze, krwinki płytkowe) metodą aferezy.

Czytaj: Pacjenci czekają na leki z osocza! Można oddawać je częściej niż pełną krew

Z medycznego punktu widzenia zawsze najbardziej oczekiwaną jest O RhD-, ponieważ w nagłych wypadkach to właśnie ta grupa może być przetoczona każdemu biorcy.

– Sytuacja w krwiodawstwie jest zmienna i dynamiczna. W chwili obecnej najbardziej oczekiwana jest krew grup ujemnych, przede wszystkim krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę – podaje NCK.

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jakich grup brakuje obecnie najbardziej? Według danych pochodzących z 20.07.2023 wynika, że w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje szczególnie czterech grup krwi: O RhD-, O RhD+, A RhD- oraz B RhD-. Informacje o rezerwach aktualizowane są codziennie.

Kto i gdzie może oddać krew?

Krew można oddać w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jest to proces bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi.

RCKiK wdrożył procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców, które opierają się na zebraniu wywiadu, czy dana osoba mogła mieć kontakt z osobami zarażonymi chorobą zakaźną. Dodatkowo podczas pobierania krwi zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa, a personel wyposażony jest w środki ochrony osobistej.

Kto może oddać krew? Może zdać ją każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków.

Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 stycznia 2021 r., osoby oddające krew mają prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi lub jej składników – pierwszy w dniu oddania, a drugi następnego dnia.

Źródła:
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krwiodawco, potrzebna pomoc! W polskich magazynach rezerwy krwi są już na wyczerpaniu. Kto i gdzie może oddać krew? - Strona Zdrowia

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto