Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze wypadło kiepsko w najnowszym raporcie MSWiA o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2010 roku

Daria Jankiewicz
Raport rozpatruje poszczególne rodzaje przestępstw oraz określa zagrożenie nimi w każdym z 16 województw, a także osobno w Warszawie. Według dokumentu, w ubiegłym roku w Polsce stwierdzono prawie 1,14 mln przestępstw. Rok wcześniej było ich o 0,8 proc. mniej, ale MSWiA tłumaczy, że wzrost przestępczości związany jest ze wzrostem wykrywalności.

Z raportu wynika, że przestępczością kryminalną, w przeliczeniu na 100 tys. osób, zagrożonych jest aż 2392 mieszkańców Pomorza. Jest to wynik znacznie gorszy niż średnia krajowa, która wynosi 2039. Gorzej jest tylko w województwie lubuskim, zachodniopomorskim, śląskim i dolnośląskim. Najlepiej wypadły podkarpackie, podlaskie i lubelskie.

Grupa przestępcza wyłudzająca pieniądze "na wnuczka" rozbita

Pomorska policja szykuje się na walkę z pseudokibicami

W naszym województwie nie ma jednak dużego ryzyka wystąpienia zabójstw. Grozi ono średnio dwóm osobom na 100 tys. mieszkańców. Gorzej od nas wypadają województwa - łódzkie, zachodniopomorskie i lubuskie, gdzie zabójstwo zagraża średnio trzem osobom.

Na Pomorzu, w porównaniu z innymi województwami, jest także mniejsze ryzyko wystąpienia bójek i pobić. Bezpieczniej pod tym względem jest tylko w Wielkopolsce, na Podkarpaciu, w Małopolsce, w woj. kujawsko-pomorskim oraz w Warszawie. Najczęściej do bójek dochodzi zaś w woj. lubuskim.
W Pomorskiem, w porównaniu z innymi województwami, istnieje nieduże zagrożenie gwałtem. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców grozi on średnio trzem osobom.

W naszym województwie odnotowano najwyższy w Polsce wskaźnik zagrożeń, które wywołują uszczerbek na zdrowiu. Mogą ono dotknąć ponad 71 mieszkańców na 100 tysięcy.

Tymczasem Błażej Bąkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zapewnia jednak, że nie ma powodów do niepokoju.
- Pomorze jest miejscem bezpiecznym. Cały czas obserwujemy spadek liczby popełnianych przestępstw - wyjaśnia. W 2008 r. policjanci odnotowali ich 64 238, w 2009 r. - 62 485, a w 2010 r. - 60 397. Jak zapewnia Bąkiewicz, systematycznie rośnie także wykrywalność popełnianych przestępstw. W 2008 roku wynosiła ona 63,6 proc., a w 2010 wzrosła do 74,5 proc.

Bąkiewicz zwraca uwagę na badania przeprowadzone przez CBOS, PBS DGA oraz TNS OBOP, z których wynika, że ponad połowa respondentów (60,9 proc.) uznała, że działania policji są skuteczne, a ponad trzy czwarte twierdzi, że czuje się bezpiecznie podczas spacerów.

60 397 - przestępstw miało miejsce w 2010 roku w województwie pomorskim. Jest to o 2088 mniej niż w 2009 roku oraz 3841 mniej w porównaniu z 2008 rokiem.

74,5 proc. - wynosiła wykrywalność przestępstw przez policję w 2010 roku na Pomorzu. Dla porównania - w 2008 roku stanowiła ona 63,6 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto