Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Człuchowie. Wsparcie rodziców i dzieci

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
Od kilkunastu dni jesteśmy w sytuacji epidemicznej. Nasza Poradnia, szkoły i przedszkola wykonują tzw. pracę zdalną, a dzieci i uczniowie przebywają w środowisku domowym. W związku z powyższym ważne jest, aby czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola czy szkoły, wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne. Warto zachęcać je do utrzymania czystości w swoim kąciku (pokoju), przygotowania prostych posiłków razem z rodzicami, wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem, przygotowaniem do snu. W tych ostatnich czynnościach, z powodu pośpiechu, dzieci są zazwyczaj wyręczane.

Pobyt w domu daje możliwość częstych rozmów z dziećmi na różnorodne tematy, a tym samym wzbogacania ich słownictwa. Ważne jest także znalezienie czasu na czytanie dzieciom i z dziećmi. Aby urozmaicić zajęcia, można skorzystać z edukacyjnych programów telewizyjnych. Pobyt w domu może być także okazją do prowadzenia rozmów z dzieckiem, tłumaczenia otaczających nas zjawisk. Inne zajęcia o charakterze edukacyjnym to m.in. zabawy przy wspólnym stole: gry planszowe, czy zabawy i gry zręcznościowe. Należy pamiętać, że podstawową formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest zabawa. Podejmowanie tych działań pozwoli na nabywanie przez dziecko doświadczeń w różnych obszarach rozwojowych: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym.

Za pośrednictwem strony internetowej przedszkola/szkoły/placówki lub innej formy komunikacji nauczyciel/terapeuta udostępnia rodzicom do pracy z dzieckiem propozycje wykonania prac plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów, linki do słuchowisk, audycji radiowych, informacje o programach telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej), a także programów, zabaw on-line. Istotną rolę w tworzeniu warunków do edukacji przedszkolnej i szkolnej w domu, odgrywa współdziałanie nauczycieli z rodzicami. Formy kontaktu z rodzicami, które mają być pomocą, wsparciem ich działania, nauczyciel powinien ustalić bezpośrednio z rodzicami.

Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno się także umożliwić dziecku zaspokajanie potrzeb aktywności fizycznej, np. poprzez wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych. Większość dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi boryka się z różnymi problemami wynikającymi np. z niepełnosprawności, czy stanu zdrowia. Dlatego też uczniowie ci są obejmowani zajęciami o charakterze specjalistycznym, terapeutycznym, rewalidacyjnym na terenie szkoły. Przerwa w realizacji tych zajęć mogłaby mieć negatywny wpływ na ich proces rewalidacji. W obecnej sytuacji konieczne jest wsparcie rodziców w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie, gdy dziecko przebywa w domu z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Rodzice powinni mieć stały kontakt z nauczycielami i terapeutami oraz z innymi rodzicami, aby wiedzieli, że zawsze mogą uzyskać poradę i wsparcie w trudnych dla siebie chwilach.

Ważne jest ustalenie form wzajemnego kontaktu i współpracy, które będą najkorzystniejsze dla obu stron. Powinny być one dostępne, sprawne, funkcjonalne, nieobciążające nadmiernie czasowo, aby zarówno rodzice, jak i nauczyciele mogli rozważnie, odpowiedzialnie zorganizować w domowych warunkach formy wspierania rozwoju dzieci, zgodnie z ich potrzebami i możliwościami. Do tego celu mogą być wykorzystane dostępne komunikatory.
Warto zamieszczać również informacje na stronie internetowej przedszkola, szkoły czy placówki oświatowej. Wzajemna współpraca rodziców, nauczycieli i terapeutów pozwoli na godne przeżycie tego trudnego czasu w jakim się znaleźliśmy. Z rozmów z nauczycielami pracującymi w szkołach w naszym powiecie wiemy, że organizują oni kształcenie na odległość w formach dostosowanych do wieku swoich uczniów, poprzez dostępne współczesne komunikatory. Materiały udostępniane są w rozsądnej ilości i odpowiednich odstępach czasowych.

Lucyna Monikowska - pedagog - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Człuchowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto