Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat człuchowski. Przegląd roku. Wrzesień w obiektywie

Piotr Furtak
Piotr Furtak
Dożynki w Nowym Gronowie w gminie Debrzno
Dożynki w Nowym Gronowie w gminie Debrzno Fot. Beata Gliwka
Wrzesień to już tradycyjnie miesiąc, gdy świętują rolnicy. W tym roku aura nie była dla nich zbyt łaskawa, podczas dożynek bawiono się jednak doskonale. W świętowaniu towarzyszyli rolnikom politycy, którzy liczyli na to, że pokazanie się na wiejskich imprezach wzmocni ich siłę rażenia podczas głosowania w wyborach do parlamentu.

Dla rolników ze Strzeczony tegoroczne świętowanie zostanie zapamiętane na długie lata, gdyż wieniec dożynkowy z tej miejscowości wygrał w Kartuzach konkurs wojewódzki. Po raz pierwszy we współczesnej historii to właśnie dzieło rolników z powiatu człuchowskiego zostało w ten sposób wyróżnione.
Bardzo duże powody do radości miał we wrześniu wójt gminy Człuchów. Wprawdzie już w sierpniu wszystko wskazywało na to, że uda się zdobyć dofinansowanie na przebudowę tak zwanej starej berlinki, ale dopiero we wrześniu tę decyzję „przyklepał” swoim autografem premier Morawiecki.
W lokalnej polityce mała sensacja. Zbigniew Kolter, człuchowski radny stracił mandat, gdyż po wygranych wyborach samorządowych nie zrzekł się funkcji ławnika sądowego.
W Debrznie i w Czarnem głosowano nad projektami do budżetu obywatelskiego. Głosowanie w Czarnem nie spodobało się jednak urzędnikom z Gdańska, którzy zakwestionowali fakt, że w głosowaniu mogli wziąć udział jedynie mieszkańcy miasta. Gdy ten „feler” został naprawiony, znaleziono kolejny. Prawnikom wojewody nie spodobały się ograniczenia wiekowe. Bo niby dlaczego dwulatek z Sierpowa ma być pozbawiony możliwości wyboru?
Mniejsze pieniądze i mniejsze emocje towarzyszyły głosowaniu zadań, które zostaną zrealizowane w sołectwie Koczała w ramach funduszu sołeckiego.
We wrześniu zapadł wyrok w sprawie zabójstwa Angeliki Jakubowskiej z Debrzna. Od zabójstwa do wyroku minęło około 20 lat. Daniel M., były mąż młodej kobiety został skazany na 15 lat pozbawienia wolności.
Ważnym wydarzeniem dla społeczności wiernych parafii Marki Bożej Królowej Polski w Człuchowie było wprowadzenie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Mieszkańcy Człuchowa z dużą uwagą śledzili telewizyjne show muzyczne – Voice of Poland. W prezentacji jednego z uczestników można było zobaczyć nawet dworzec kolejowy w Człuchowie. Tadeusz Siebert co tydzień przyjeżdżał bowiem do Człuchowa, żeby w MDK prowadzić zajęcia wokalne. „Tadzik”, który wybrał drużynę Margaret dotarł aż do finału, gdzie zajął ostatecznie trzecie miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto