Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat człuchowski. Remont kościołów jeśli w ogóle ruszy, to z prawie rocznym poślizgiem

Wojciech Piepiorka
Kościół w Gwieździnie (gmina Rzeczenica)
Kościół w Gwieździnie (gmina Rzeczenica) Wojciech Piepiorka
Dopiero w czerwcu Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się sprawą tzw. projektu kościelnego siedmiu gmin powiatu człuchowskiego. Oznacza to, że remont jedenastu zabytkowych świątyń opóźni się przynajmniej o dziewięć miesięcy.

- Na starcie mamy pół roku opóźnienia, bo przetarg chcieliśmy rozstrzygać w styczniu br. - mówi Jan Zieniuk, burmistrz Czarnego, które jest liderem projektu. - Jeśli w czerwcu Naczelny Sąd Administracyjny wyda orzeczenie na naszą korzyść, kolejne trzy miesiące potrwa ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu oraz przekazanie placu budowy. I to przy założeniu, że nie będzie odwołań, protestów i innych historii.

W ubiegłym roku siedem gmin powiatu człuchowskiego wspólnie zdobyło 3,6 mln zł unijnej dotacji na wart 4 mln zł projekt "Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn". Zakłada on prace konserwatorskie i remonty zabytkowych kościołów w Człuchowie, Przechlewie (dwie świątynie), Debrznie, Czarnem, Polnicy, Pietrzykowie, Pieniężnicy, Brzeziu, Gwieździnie i Olszanowie. Gdy tzw. wkład własny samorządy zapisały w swoich budżetach, Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku uznała, że gminy niezgodnie z prawem chcą wydać publiczne pieniądze. RIO stoi na stanowisku, że inwestowanie w obiekty sakralne, niebędące własnością gmin, nie mieści się w pojęciu zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Według izby, umowy użyczenia kościołów, jakie miasto Człuchów oraz gminy Czarne, Debrzno, Przechlewo, Koczała, Rzeczenica i człuchow-ska gmina wiejska podpisały z parafiami, są niewystarczające.

Gmina Czarne, lider projektu, złożyła skargę na orzeczenie RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, a ten przyznał jej rację. RIO jednak nie odpuściła i odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten sprawę weźmie pod lupę w czerwcu. Burmistrz Zieniuk jest pewny, że Naczelny Sąd Administracyjny podtrzyma orzeczenie WSA i pozwoli gminom zająć się ratowaniem zabytków. Chciał nawet ogłosić przetarg na remont kościołów, tak by w momencie ogłoszenia spodziewanego wyroku na korzyść samorządów od razu ruszyć z pracami. Cześć gmin chciała jednak czekać na wyrok NSA.

- Jesteśmy pewni, że NSA przyzna nam rację, jednak myślimy o przygotowaniu planu B po konsultacjach z gminą Kępice, która przygotowuje podobny do naszego projekt dla powiatu słupskiego - mówi Jan Zieniuk.

Remont 11 kościołów w powiecie człuchowskim ma się zakończyć do 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto