W niedzielę (19 maja) po godz. 17.00 w Buchowie w gminie Debrzno policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego 23-letniego kierowcę forda escorta. Młody mężczyzna miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Ponadto policjanci zatrzymali też właściciela auta, który udostępnił samochód do jazdy nietrzeźwej osobie.
W piątek przed godz. 15.00 dyżurny policji przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na trasie Dębnica - Mosiny. Natychmiast na miejsce pojechali funkcjonariusze. Z ustaleń policjantów wynika, że 40-letni kierowca forda prawdopodobnie stracił panowanie nad prowadzonym autem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna nie wyraził zgody na badanie alkotestem. Pobrano mu krew do badań. Jednak badanie krwi na zawartość alkoholu wykonane w szpitalu wykazało prawie trzy promile alkoholu w organizmie 40-letniego mieszkańca gminy Człuchów.
- Podczas minionego weekendu funkcjonariusze zatrzymali jeszcze ośmiu nietrzeźwych kierowców. Jedna z rowerzystek miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, kolejnych sześciu rowerzystów znajdowało się w stanie nietrzeźwości, a dwóch miało też obowiązujące zakazy prowadzenia rowerów - relacjonuje st. asp. Alicja Ceitel, p.o. oficer prasowy KPP w Człuchowie. - Rowerzystka zatrzymana w gminie Przechlewo znajdowała się w stanie po spożyciu alkoholu. Badanie wykazało u niej 0,22 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwóch kolejnych kierowców zatrzymanych przez policjantów okazało się być trzeźwymi, jednak każdy z nich posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów lub rowerów.
Zatrzymane osoby odpowiedzą za popełnione przestępstwa i wykroczenia: za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2; osoba udostępniająca auto osobie nietrzeźwej ponosi taką samą odpowiedzialność jak nietrzeźwy kierujący; za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku; za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych; za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za złamanie sądowego zakazu kierowania rowerem grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Będzie mniej wypadków na drogach?