Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy cenią doświadczenie, nie piątki w indeksie

Alicja Peplińska
123RF
Warto zadbać, aby w CV móc zaprezentować zarówno dobre wykształcenie, jak i doświadczenie

Sytuacja absolwentów na rynku pracy, mimo wielu prób zachęcających do ich zatrudniania podejmowanych przez rząd, wciąż jest niełatwa. Duże ośrodki gospodarcze, tj. Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź czy Gdańsk, rządzą się swoimi prawami, a im dalej od nich, tym absolwentowi trudniej.

- Wciąż brak jest systemowych rozwiązań dopasowywania przez uczelnie wyższe kierunków kształcenia do potrzeb pracodawców, szczególnie tych prognozowanych w perspektywie kilku lat, a młodzi ludzie, wybierając kierunek studiów, zbyt często kierują się modą lub chwytliwą nazwą - uważają doradcy ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - Planując karierę, nie należy kierować się potocznymi opiniami. Taki wybór należy gruntownie przemyśleć w perspektywie osobistych celów, predyspozycji i talentów oraz przedyskutować ze specjalistą, np. doradcą zawodowym, którzy funkcjonują zarówno w poradniach publicznych służb zatrudnienia, biurach karier, jak i w wielu prywatnych agencjach pracy.

Pracodawcy oczekują, że młodzi ludzie, poza wiedzą wyniesioną ze studiów, będą mogli pochwalić się również doświadczeniem.

- Dziś pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na doświadczenie zawodowe kandydata niż na jego średnią ocen ze studiów - mówi Aneta Matysek, dyrektor ds. sprzedaży giełdy infoPraca.pl. - Dobrze zorganizowane staże i praktyki dają z kolei wielu firmom szansę na znalezienie utalentowanych pracowników.
Ponad 2 tys. ofert praktyk oraz staży dla studentów opublikowali pracodawcy na stronach największych internetowych serwisów rekrutacyjnych. Oferty pochodzą od firm z takich branż jak HR, IT, marketing, produkcja, sprzedaż, telekomunikacja oraz e-Commerce. Nie brakuje także propozycji z sektora usług medycznych, administracji biurowej, budownictwa, inżynierii czy hotelarstwa.

Ponad 60 proc. spośród wszystkich ofert dotyczy zatrudnienia na zasadach stażu. Poszukujący praktyk mogą z kolei wybierać z ponad 800 propozycji, z których ponad 80 proc. skierowane jest do studentów.

Rok 2010 przyniósł znaczny wzrost ofert dotyczących staży i praktyk dla studentów. Liczba propozycji opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl zwiększyła się w porównaniu do sierpnia 2009 o ponad połowę. Studenci mogą wybierać z ponad 1 tys. ofert dotyczących praktyk oraz staży. Chętnych nie brakuje. Średnio na jedną ofertę odpowiada 45 chętnych. Największą popularnością cieszą się oferty z takich branż jak IT, hotelarstwo, medycyna oraz administracja. W przypadku szczególnie atrakcyjnych ofert liczba aplikujących przekracza nawet 160 osób.

- Staż to dla studenta wartościowa forma zdobycia kwalifikacji, szansa na skonfrontowanie wiedzy akademickiej z praktyką. Praktyki to także okazja do sprawdzenia się na różnych stanowiskach i spokojnego zastanowienia, która ścieżka zawodowa będzie dla nas najlepsza - mówi Aneta Matysek. - W ubiegłym roku, 52 proc. polskich studentów rozpoczyna pracę już na pierwszym roku lub jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Świadczy to nie tylko o rosnących potrzebach finansowych studentów, ale także o tym, że już w czasie studiów wiedzą, jak duże znaczenie ma doświadczenie zawodowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto