Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 780 tysięcy złotych pochłonie renowacja części zachodniej ściany kolegiaty pw. Bożego Ciała w Bieczu. Prace rozłożone są na dwa lata

Halina Gajda
Halina Gajda
Wideo
od 7 lat
W ramach Polskiego Ładu udało się gminie Biecz pozyskać pieniądze na konserwację i remont zachodniej ściany kolegiaty Bożego Ciała, która jest już mocno zniszczona. Szczególnie jej elementy kamienne, czyli wszystkie tak zwane sterczyny. Prace rozpoczną się na wysokości około 30 metrów nad ziemią.

Zakres obejmuje montaż całej kamieniarki, uzupełnienie ubytków ceglanych, izolację ściany.

- W ten sposób dojdziemy do gzymsu na wysokości okna witrażowego – wyjaśnia Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

Inwestycja rozłożona na dwa lata

To tylko wycinek z prac renowacyjnych, których wymaga świątynia, ale jak podkreśla burmistrz, bardzo drogi, bo oszacowany na prawie 780 tysięcy złotych. Około 150 tysięcy z tej kwoty pochłonie przygotowanie projektu, która niestety musi zostać wykonany.
- Tutaj zadanie jest rozłożone w czasie, bo sam proces przygotowania dokumentacji, uzgodnień z tym związanych będzie długi, więc część prac zostanie wykonana w tym roku, a pozostałe w kolejnym – dodaje.

Odnowieni apostołowie

Kolegiata pw. Bożego Ciała, to jeden z najcenniejszych zabytków w regionie. Prace renowacyjne i remontowe, czy to we wnętrzu, czy na zewnątrz prowadzone są systematycznie. W ostatnich latach wykonana została między innymi renowacja trzynastu figur apostołów oraz metalowych elementów ogrodzenia na murze przy kolegiacie. Koszt wszystkich przeprowadzonych robót wyniósł ponad 360 tysięcy złotych. Złożyli się na nie między innymi mieszkańcy miasta.

Wspomniane figury, tak charakterystyczne dla otoczenia świątyni powstały w latach 1868-1869 i wyszły spod ręki Edwarda Stehlika, rzeźbiarza z Krakowa. Kolejno od strony południowo-wschodniej, czyli od ulicy Januszewicza widzimy świętych: Macieja, Pawła, Piotra, Andrzeja, Jakuba Starszego, Jana, Filipa, Bartłomieja, Tomasza, Mateusza, Jakuba Młodszego, Tadeusza oraz Szymona. Ufundowane zostały przez pątników z Węgier i różne osobistości z regionu Biecza.

Wirtualna wycieczka

W minionym roku zakończyły się prace nad digitalizacją bieckich zabytków. Pośród nich znalazła się również kolegiata.
Prace nad opracowaniem projekcji trwały kilka miesięcy i były możliwe dzięki dotacji, którą Małemu Krakowowi przyznało ministerstwo kultury. W zasadzie wszystko, co zostało wykonane, związane było z zaawansowanymi technikami komputerowymi, począwszy od laserowego skanowania kolegiaty Bożego Ciała, przez badania dźwiękowe w niej po audiodeskrypcje.

Ta ostatnia to nic innego, jak opisowa narracja – przewodnikiem lektor, który opowiada o tym, co w danej chwili dzieje się na przykład na ekranie. Dzięki temu osoby słabo widzące czy niewidome mogą uczestniczyć w wydarzeniu. W przedsięwzięciu brała udział krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto