Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profesjonalne narzędzie pracy dla wymagającego biznesmena – monitor 4K. Czy warto?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Obraz rozdzielczości 4K wyświetla cztery razy więcej pikseli niż Full HD. Pozwala to na pokazanie czterokrotnie większej ilości szczegółów w obrazie oraz lepsze odwzorowanie kolorów. Tę sporą różnicę można wykorzystać do rozrywki, zabawy, ale i do obowiązków służbowych. Tym bardziej, że monitory o takich parametrach bardzo potaniały i nie są już luksusem dla osób majętnych, a sprzętem, na który może sobie pozwolić każdy, kto ceni komfort pracy.

Matryca 4K ma rozdzielczość 3840x2160 pikseli. Można więc ją potraktować jako sumę czterech ekranów Full HD (1920x1080) , bo pole robocze zwiększa się dwukrotnie w pionie i tyle samo w poziomie. Jest więc możliwość zreorganizowania pulpitu – dzieląc go na różne strefy, co ułatwi pogrupowanie używanych materiałów. Także otwarcie wielu okien jednocześnie (np. przeglądarka, program graficzny, edytor tekstowy czy inne) i nadanie im odpowiednich wielkości, będzie symulowało pracę na czterech monitorach. Nie musisz zatem tracić czasu na przewijanie obrazu czy przełączanie się między aplikacjami. A wszystko przy ostrym jak brzytwa obrazie.

Warto jednak najpierw sprawdzić, czy nasz komputer dźwignie rozdzielczość Ultra HD (4K). Karta graficzna powinna mieć wyjście HDMI w wersji 1.4 lub 2.0. Pierwsze obsłuży obraz o częstotliwości odświeżania 30 Hz, drugi – 60 Hz. Jeśli monitor nie będzie używany do zaawansowanych gier, wtedy niższa z tych dwóch wartości w zupełności wystarczy. Alternatywnym złączem w komunikacji jest Display Port – ten musi być w wydaniu co najmniej 1.2.
Jeżeli Twoja karta graficzna nie obsługuje tych standardów, monitor 4K zda się na niewiele.

Komu przyda się monitor o rozdzielczości 3840x2160 pikseli? Wszystkim, którzy lubią bardzo wyraźny obraz z czytelną czcionką i wieloma detalami. W szczególności będzie pomocny przy obróbce zdjęć, montażu filmów, ale i jeśli masz do czynienia np. z obszernymi arkuszami Excela.

Jaki monitor 4 K kupić? Przede wszystkim powinien mieć szeroki (minimum 170 stopni) kąt widzenia, by praca w różnych pozycjach lub w kilka osób była w ogóle możliwa. Także błyskawiczny czas reakcji matrycy jest istotny. Informuje on, jak szybko pojedynczy piksel zmienia swój stan. Im mniejsza wartość, tym lepiej. Najlepiej jeśli ten czas wynosi 1 milisekundę – wtedy obraz jest dynamiczny i nie rozmazuje się. Inną istotną wartością jest jasność ekranu. By wzrok się nie męczył, musi ona być na poziomie 140 cd/m2. Dobrze jest, jeśli monitor będzie miał kilka złączy wideo. Wtedy możesz podłączyć do niego wiele urządzeń, bez konieczności przepinania wtyczek.

Spośród dziesiątek modeli dostępnych na rynku, przedstawiamy trzy najczęściej wybierane przez użytkowników:

Philips 28” LED 288P6LJEB
28 calowy monitor z rozdzielczością 3840x2160 i funkcją SmartResponse z czasem reakcji 1 ms zapewnia niesamowite doznania, szczególnie podczas grania, bez migotania, opóźnień i widm. Technologia MultiView umożliwia aktywne podłączenie dwóch urządzeń i w tym samym czasie wyświetlać obraz każdego z nich. Posiada porty DVI Dual Link, DisplayPort, VGA, HDMI i USB 3.0 oraz obsługuje technologię MHL umożliwiającą bezprzewodowe podłączenie telefonu lub tabletu do monitora.

Acer 28" LED CB280HKbmjdppr
Wysoka jasność ekranu (300 cd/m2) poradzi sobie z odtworzeniem detali nawet na najciemniejszym obrazie – oczywiście przy zachowaniu właściwego kontrastu, nie rozjaśniając czerni do szarości. Wspomaga to również jeden z najwyższych współczynników kontrastu dynamicznego w monitorach 4K - 100 000 000:1. Czas reakcji matrycy to 1 ms, więc nawet dynamiczne obrazy będą ostre i wyraźne. Regulowana podstawka ułatwia regulację nachylenia monitor. Z kolei wbudowane głośniki zdejmą Ci z głowy problem dokupowania tych wolnostojących.

AOC 28" LED U2868PQU
Ten monitor charakteryzuje się wysoką częstotliwością odświeżania (60 Hz), odpowiedzialną za brak smug na obrazie i płynne odtwarzanie filmów i ewentualnie gier. 1,07 miliarda kolorów daje szerokie pole do popisu grafikom czy fotografom. Ekran możesz powiesić na ścianie, by od zrobić więcej miejsca na biurku. Monitor posiada technologie Picture-in-Picture oraz Picture-by-Picture, więc możesz wykonywać kilka czynności jednocześnie. Czas reakcji matrycy również na rewelacyjnym poziomie – 1 ms. Monitor ma kilka różnych gniazd w obudowie. Zatem niekoniecznie musisz go podpinać do komputera z grafiką 4K.

Rozdzielczość 4K to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mieszczą się z pracą na jednym pulpicie. Możesz go sobie podzielić za pomocą oprogramowania – podobnie jak partycje dysków. Póki co niewiele jest źródeł oferujących sygnał Ultra HD, ale za kilka miesięcy, technologia ta zacznie stawać się standardem. Warto jest więc być przygotowanym.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto