Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przechlewo. Świętowali jubileusz 30-lecia powstania szkoły podstawowej ZDJĘCIA

Beata Gliwka
Fot. Jacek Borkowski
,,Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.” Te słowa patrona szkoły stały się przewodnią myślą obchodów 30-lecia Szkoły Podstawowej w Przechlewie.

W tym roku Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Przechlewie świętuje 30-lecie istnienia. Oficjalne uroczystości z tej okazji odbyły się 11 i 12 października. W czwartek o godz. 18.00 uroczystą mszę św. w kościele pw. św. Anny poprowadził ksiądz proboszcz Krzysztof Jakubek.W piątek o godz. 13.00 w szkole odbyła się uroczysta akademia.

ZOBACZ:

Z okazji 30-lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Przechlewie przedstawiamy prezentację od retrospekcji poprzez dzień dzisiejszy ku myślom o przyszłości naszej placówki. Autorami filmu, który ma funkcję edukacyjną, są Mścisław Wikaryjczak, Karolina Pawlak i Wojciech Podgórski. Film prezentowany był 12.10.18 r. podczas głównych uroczystości związanych z jubileuszem szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia oraz chwili refleksji i namysłu..
.
ZOBACZ PREZENTACJĘ

Część oficjalną poprowadził dyrektor szkoły Wojciech Podgórski. Przywitał zaproszonych gości i zaprosił na wyjątkową część artystyczną przygotowaną przez Małgorzatę Maślankę przy współpracy Mateusza Buse, który uświetnił występy młodzieży akompaniamentem oraz przy pomocy Gabrieli Drozd, Anny Rybka Orłowskiej i Karoliny Pawlak. Potem zaprezentowała się jedna z uczennic – Patrycja Brodziak, wspaniale wykonując skłaniające do wspomnień piosenki. Godna podkreślenia była gra aktorska, mimo, iż uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem, sprostali mu w sposób imponujący. Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem gości. Skłonił do refleksji i zadumy nad tym wszystkim, co bezpowrotnie minęło, lecz także nad czasem teraźniejszym i wizją przyszłości.

Następnie przyszedł czas na historię szkoły w prezentacji Mścisława Wikaryjczaka, przygotowanej wespół z Karoliną Pawlak i Wojciechem Podgórskim. Nie obyło się bez westchnień, wzruszeń. Wielu gości było bezpośrednio zaangażowanych w budowę i pamiętało wszystkie etapy powstawania nowego budynku szkoły.

Organizatorzy uroczystości pamiętali również o uhonorowaniu przyjaciół szkoły oraz byłych dyrektorów placówki, ale i osób, bez których obecny kompleks szkolny by nie powstał i później by nie funkcjonował: Zenona Boguckiego, Edmunda Templina, Stanisława Dorszyńskiego, Andrzeja Żmudę - Trzebiatowskiego, Mścisława Wikaryjczaka i Piotra Muchowskiego.

Podczas uroczystości podsumowano też wszelkie działania, konkursy związane z obchodami 30-lecia szkoły. Tu warto podkreślić duże zaangażowanie nauczycieli, dzieci i młodzieży, którzy z wielkim sercem zabrali się do rywalizacji w zmaganiach z konkursowymi zadaniami. Nagrody dla najlepszych ufundowała Rada Rodziców na czele z przewodniczącą Kamilą Brodziak.

Kolejnym punktem uroczystości była część związana z obchodami DEN. Dyrekcja szkoły wyróżniła nauczycieli za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz promowanie wśród uczniów pięknych
postaw i wartości. Złożyła również życzenia dalszych sukcesów w kształtowaniu
i wychowaniu dzieci i młodzieży.

Następnie na ręce dyrektora słowa uznania oraz gratulacje złożyli zaproszeni goście, między innymi Stefan Rymon - Lipinski, występujący w imieniu Moniki Kończyk, Pomorskiego Kuratora Oświaty i Delegatury KO w Kościerzynie, wójt Andrzej Żmuda - Trzebiatowski, a także przedstawiciele innych placówek oświatowych i pożytku publicznego działających w gminie Przechlewo.

Symbolicznym i zarazem wzruszającym momentem było wystąpienie długoletnich dyrektorów szkoły: Zenona Boguckiego i Stanisława Dorszyńskiego, którzy przypomnieli historię ludzi związaną ze szkołą oraz momenty, jakże szczegółowe i zaskakujące, wynikające z ówczesnych potrzeb, okoliczności i sytuacji tamtego okresu.

Ostatnim przystankiem podróży w czasie, jaką była ta uroczystość był utwór „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” , wykonany przez Patrycję Brodziak przy akompaniamencie Mateusza Buse. W ten sposób zwieńczona została peregrynacja od XVII w. - kiedy pierwsze wzmianki o szkole w Przechlewie się pojawiły, poprzez czasy po II w Wojnie Światowej, okres ostatnich 30 lat, czasy dzisiejsze - do przyszłości - wyznaczając nowe horyzonty i wyzwania.
Uwieńczeniem piątkowego popołudnia było zwiedzanie szkoły i wpis do księgi pamiątkowej oraz poczęstunek w stołówce szkolnej.
Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, wspomnień z planami. Jubileusz jest bowiem najlepszą okazją do przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach, o współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. Dziękujemy.
źr. Tekst: Bożena Walk

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto