Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przechlewo. W leśnictwie Głuszec zapaliło się poszycie leśne

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Dariusz Dziobko
Mieliśmy pierwszy w tym roku pożar w Nadleśnictwie Niedźwiady. Od wielu dni nie padał deszcz, zrobiło się bardzo sucho i niebezpiecznie. Zapaliło się poszycie leśne i wypaliły składowane gałęzie, które pozostały na powierzchni, gdzie zakończono prace z pozyskania drewna. Przyczyną ognia było prawdopodobnie nieumyślne zaprószenie. Pożarem objęta została powierzchnia 13 arów.

Na szczęście ogień został szybko wykryty przez pracowników Zakładu Usług Leśnych, którzy pierwsi podjęli próbę jego ugaszenia. Powiadomieni leśniczowie Dawid Krauze oraz Dariusz Dziobko błyskawicznie wezwali leśny samochód patrolowo-gaśniczy oraz strażaków. Wspólne działania leśników oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej szybko poskromiły żywioł. Na miejsce przyjechała jedna jednostka z Pieniężnicy i dwie z Rzeczenicy.

Leśnicy są wdzięczni Straży Pożarnej za sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej. Skuteczna i szybka walka z pożarem uchroniła przerzucenie się ognia na sąsiednie fragmenty lasu. Ogień dotarł już na odległość 10 metrów od ściany lasu, a wszystko działo się w środku kompleksu leśnego Obrębu Rudawa.

Niedawno został odwołany zakaz wstępu do lasu z powodu pandemii. Spodziewamy się, że wiele osób będzie korzystało z możliwości spaceru w lesie. Prosimy wszystkich o zachowanie wzmożonej ostrożności. Większość pożarów powstaje w wyniku nieostrożnego posługiwania się ogniem, szczególnie od niedopałków papierosowych.

Przypominamy, że otwartym ogniem możemy posługiwać się w odległości co najmniej 100 m od lasu. Palenie papierosów też się do tego zalicza. Pamiętajmy również, że do lasu nie można wjeżdżać pojazdami mechanicznymi.

Zadbajmy wszyscy o to, aby lasy nie zostały znowu zamknięte, tym razem ze względu na zagrożenie pożarowe.

Trzeba pamiętać, że w większości przypadków to ludzie są odpowiedzialni za powstawanie pożarów. Las to nie tylko miejsce naszego wypoczynku, to również dom i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Info. Wojciech Krawczyk

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto