Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Quiz. Już wkrótce Wielki Tydzień. W tym roku będzie wyjątkowy. Sprawdź, jak dużo wiesz o wielkim tygodniu

Agata Kozicka
Agata Kozicka
pixabay.com
Sprawdź, jakie są wytyczne Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczące obchodzenia zbliżających się świąt i wcześniej Wielkiego Tygodnia. Sprawdź też swoją wiedzę o Wielkim Tygodniu.

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dot. obchodów Wielkanocy w czasie epidemii zaleca, „aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego"

Quiz ile wiesz o tym, co wydarzyło się od Wielkiego Czwartku do Zmartwychwstania?

Najlepiej, by o czasie, kiedy organizowane są nabożeństwa, misteria informowali wiernych, aby ci mogli włączyć się w modlitwę w domach, a najlepiej - przyłączyć się do modlitwy dzięki przekazowi telewizyjnemu lub internetowemu.

Dopuszcza się przeniesienie na późniejszy termin Mszy św. Krzyżma, czyli liturgii, w której biskup konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje. Najczęściej odprawia się ją w Wielki Czwartej przed południem. Decyzję o przełożeniu tej Mszy św. podejmuje biskup, oceniając zaistniałe okoliczności.

Jeśli sytuacja się nie zmieni, a nic na to nie wskazuje, misteria liturgiczne Triduum Paschalnego najprawdopodobniej będą się odbywać bez fizycznego udziału wiernych. Będą natomiast transmitowane, by można było włączyć się w modlitwę w swoich domach.

Kongregacja nakazuje podczas wielkoczwartkowych obchodów pominąć gest umycia nóg oraz procesję po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz będzie celebrował Mękę Pańską.

Nie będzie też święconki sobotniej. W związku z ograniczeniem liczby osób uczestniczących w praktykach religijnych do pięciu, w Wielką Sobotę nie odbędzie się święconka w tradycyjnej formie. Wierni nie przyjdą do kościoła z koszyczkami wielkanocnymi, by poświęcić pokarmy.

Zmiany wprowadzono także w obchodach Niedzieli Wielkanocnej i Wigilii Paschalnej. Przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego.

Procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września - napisano w dekrecie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto