MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu zadecydowała: Aleksander Gappa ponownie starostą człuchowskim. Wicestarostą został Stanisław Marek

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Starosta Aleksander Gappa
Starosta Aleksander Gappa Małgorzata Wojciechowska
Podczas drugiej sesji nowej kadencji Rady Powiatu Człuchowskiego radni wybrali starostę, wicestarostę i członków Zarządu Powiatu. Na urząd starosty radni ponownie wybrali Aleksandra Gappę. W Zarządzie Powiatu Człuchowskiego zasiądą Ryszard Wójcik i Waldemar Klimek, a wicestarostą został Stanisław Marek. Wybrano także drugą wiceprzewodniczącą Rady Powiatu - została nią Kinga Schliep-Lancee.

Podczas drugiej sesji Rady Powiatu Człuchowskiego podjętych zostało kilka decyzji kluczowych dla funkcjonowania poszczególnych organów powiatu. Pierwszą z nich był wybór drugiej przewodniczącej Rady. Podczas pierwszego posiedzenia wybór osoby na tę funkcję został odroczony z uwagi na nieobecność jednej z radnych - Kingi Schliep-Lancee. Jak się okazało, to właśnie ona podczas drugiej sesji tuż po ślubowaniu została zgłoszona na wiceprzewodniczącą i 14 głosami "za" wybrana do pełnienia tej funkcji.

Starosta zostaje na siódmą kadencję

Rada Powiatu wybrała spośród siebie osobę, która przez następną kadencję będzie pełniła urząd starosty człuchowskiego. Jedynym kandydatem zgłoszonym przez przewodniczącą Radę Marię Danutę Kordykiewicz był dotychczasowy starosta Aleksander Gappa. W tajnym głosowaniu uzyskał on 11 głosów "za", 3 głosy "przeciw" oraz 3 głosy wstrzymujące. Tym samym został wybrany przez bezwzględną większość na kolejną kadencję.

- Oczywiście zaczynamy siódmą kadencję, ona będzie złożona i trudna, ale myślę, że przy dobrej współpracy będziemy robić wszystko, żeby rozwój naszej ziemi człuchowskiej i powiatu człuchowskiego przynosił jak najlepsze efekty. (…) To, co będzie nas czekało w tej kadencji, to oczywiście Krajowy Plan Odbudowy, to są środki spójności. To będzie krótki czas, w którym pełne porozumienie będzie niezbędne, aby po te środki sięgnąć i oczywiście żeby ten rozwój w każdej dziedzinie naszego życia był możliwy - mówił tuż po wyborze na starostę Aleksander Gappa.

Zgodnie z przeprowadzonym głosowaniem w Zarządzie Powiatu oprócz Aleksandra Gappy jako starosty zasiądą Ryszard Wójcik oraz Waldemar Klimek. Pierwszy z wybranych otrzymał 12 głosów "za" i 5 "przeciw", a drugi 14 głosów "za" i 3 "przeciw". Na funkcję wicestarosty starosta rekomendował Stanisława Marka - dotychczasowego dyrektora Powiatowego Zakładu Transportu Publicznego w Człuchowie. Rada Powiatu Człuchowskiego przychyliła się do tej kandydatury z wynikiem 12 głosów "za", 3 "przeciw" oraz 2 wstrzymujących się.

Radni opozycji pytają

Przed wyborem wicestarosty radna Prawa i Sprawiedliwości Arleta Kurzelewska zabrała głos i zapytała kandydata, w jakim stanie pozostawi w wypadku wyboru na ten urząd Powiatowy Zakład Transportu Publicznego. W odpowiedzi Stanisław Marek stwierdził jednym słowem, że stan przedsiębiorstwa jest dobry. Dopytywany o szczegóły przyznał jednak, że jego działalność będzie wymagała dotacji z powiatu, gdyż "żaden transport publiczny nie jest samowystarczalny".

Wcześniej, tuż po głosowaniu na wiceprzewodniczącego Rady Powiatu swoje wątpliwości w formie uwagi wygłosił radny Zbigniew Kurzelewski. Zwrócił uwagę na brak parytetu w prezydium rady. Według niego dobre zwyczaje stosowane między innymi w przedsiębiorstwach nakazywałyby, by w wśród członków prezydium byli także mężczyźni. W nowej radzie zarówno funkcję przewodniczącego, jak i obu wiceprzewodniczących pełnią natomiast panie. Radny zaznaczył, że swoich wątpliwości nie zgłosił w momencie na to przeznaczonym (czyli przed głosowaniem) z uwagi na dużą sympatię do zgłoszonej kandydatki. Warto jednak wspomnieć, że osiągnięcie takiego parytetu byłoby niemożliwe, ponieważ wśród kandydatów na przewodniczącego i jego zastępców nie było żadnego mężczyzny. Jednak sprawiedliwości stało się zadość - wszak wśród członków nowego Zarządu Powiatu Człuchowskiego są sami panowie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto