Rejs po nadmorskich miejscowościach. Nad Bałtykiem skorzystasz nie tylko z uroków plaży

Materiał informacyjny POLREGIO
Jak lato, to morze? W okresie wakacyjnym jednym z najczęściej obleganych kierunków wypoczynkowych jest północna część kraju. Nad Bałtykiem łapiemy upragnione promienie słońca, korzystamy z uroków plaży i smakujemy ryb w pobliskich smażalniach. Jednak województwo pomorskie to nie tylko kurorty lub popularne nadmorskie miejscowości. Jesień zaś, to doskonały moment, aby lepiej poznać to województwo, z zupełnie innej strony. Co warto zobaczyć w regionie i jak dojechać tam, nie obciążając budżetu?

Szum fal i zapach jodu. Morze Bałtyckie ma swoich fanów

Z uroków morza korzystają osoby w różnym wieku. Na północ wyruszają poszukujący odpoczynku, przestrzeni, podratowania zdrowia, ale również aktywności. Nad Bałtykiem nie da się nudzić, zwłaszcza że w województwie można skorzystać z wielu atrakcji. I wcale nie trzeba stać w korkach na trasie, aby dojechać tam szybko i tanio. Wystarczy wybrać pociąg, który zawiezie nas w ciekawe zakątki.

Województwo pomorskie to oczywiście małe, nadmorskie miejscowości, gdzie można odetchnąć pełną piersią, ale także duże miasta, które kryją w sobie szereg zabytków i walorów przyrodniczych. Co zatem warto zobaczyć?

Pomorskie – dla każdego coś dobrego

Głównym punktem, wartym uwagi przy planowaniu wycieczki, jest Trójmiasto, czyli Gdańsk, Sopot, Gdynia.

  • Gdańsk

Gdańsk to przepiękne miasto, w którym odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych. Jeśli natomiast chcemy poznać wpływ bursztynu na rozwój miasta, koniecznie musimy udać się do Muzeum Bursztynu. To miejsce naprawdę potrafi zachwycić. Zobaczymy tam wyjątkowe bryły bursztynu, poznamy historię szlaków bursztynowych, ale też dowiemy się, jakie właściwości chemiczne ma ten kamień. Miłośników popkultury zapewne zainteresuje zaś wpływ tego surowca na modę czy wystroje domów kiedyś i dziś.

Zamiłowanie do bursztynu widać również na ulicy Mariackiej, gdzie jest najwięcej stoisk, ale i sklepów oferujących wyroby bursztynowe. Na tej samej ulicy kryją się także urokliwe kawiarnie, do których można wstąpić po kawę, herbatę lub na coś słodkiego.

Przechadzając się rynkiem, warto również wstąpić do Bazyliki Mariackiej, która jest największym ceglanym kościołem w Europie.

Nie sposób również przejść obojętnie obok słynnej fontanny Neptuna, która stała się poniekąd symbolem tego miasta. Znajduje się ona na Długim Targu, tuż przed wejściem do Dworu Artusa, którego wnętrza również warto zobaczyć.

Gdańsk to też miejsce, które powiązane jest z trudną historią, m.in. ze strajkami w Stoczni Gdańskiej, która do dziś jest symbolem walki o wolność. Jeżeli zaś chcielibyśmy zapoznać się głębiej z historią strajków lub po prostu przypomnieć sobie, jak to wyglądało oraz jaki miały one wpływ na kulturę, popkulturę i nas samych – warto udać się do Europejskiego Centrum Solidarności.

Pisząc o historii, nie można też zapomnieć o Westerplatte oraz Muzeum II Wojny Światowej, czyli miejscach, które na zawsze odcisnęły krwawe piętno w historii naszego kraju.

Wieczorem zaś można oddać się niezwykłym widokom, podziwiając Motławę, oświetlaną przez tamtejsze knajpki czy zobaczyć również słynnego niczym fontanna Neptuna Żurawia.

  • Gdynia

Dzięki POLREGIO, szybko możemy również przedostać się z Gdańska do Gdyni, czyli kolejnego, równie pięknego miasta. Tutaj z pewnością nasze nerwy ukoi spacer po orłowskim molo lub klifie. Natomiast jeżeli preferujemy aktywne zwiedzanie, warto udać się do Muzeum Marynarki Wojennej. Muzeum proponuje kilka działów m.in.: Dział Broni i Uzbrojeń, Dział Numizmatów i Falerystyki, Dział Sztuki czy Dział Modeli.

Innym, równie ciekawym miejscem jest trzymasztowy żaglowiec, czyli Dar Pomorza. Jeżeli zatem muzea na lądzie nie leżą w kręgu Waszych zainteresowań, to na statku z pewnością będzie wyjątkową atrakcją. Tym bardziej że jest on zacumowany w Gdyni już od 1982 roku. Sam żaglowiec zaś, to dziś jeden z najważniejszych zabytków morskiej historii.

Niezwykle ciekawym miejscem jest też Domek Żeromskiego. To właśnie tu słynny pisarz stworzył opowieść „Sambor i Mestwin”. Dziś natomiast można udać się tam na wystawę muzealną dotyczącą życia i twórczości Żeromskiego, gdzie zobaczymy kopie rękopisów i listy czy chociażby stare wydania dzieł pisarza.

  • Sopot

Sopot to przede wszystkim słynne molo z deptakiem zwanym Monciakiem czy plaże, które wyglądają pięknie o każdej porze roku. Niezwykłym miejscem jest również Opera Leśna, na której odbywają się liczne występy, w tym wielkie festiwale, które co roku przyciągają tam największe gwiazdy muzyki.

Warto też dodać, że Sopot to piękne miejsce do odwiedzenia nie tylko latem, ale przede wszystkim jesienią czy… zimą. Gdy ziemię pokrywa śnieg, warto udać się na Łysą Górę, z której warto zjechać na nartach, w pięknym otoczeniu natury.

Ciekawym miejscem w Sopocie jest również kawiarnia Projekt Café. Jest to pierwsza kawiarnia 2D w Polsce, w dodatku z pysznymi słodkościami i napojami. Chcecie poczuć się jak bohaterowie komiksu? Koniecznie odwiedźcie to miejsce!

Na Pomorzu przeżyjesz niesamowitą przygodę solo lub z najbliższymi

Pomorze sprzyja podróżom. Oprócz Trójmiasta warto też udać się do Malborka, aby zwiedzić słynny, pokrzyżacki zamek. W 1997 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dla podróżnych, już od wielu lat, staje się celem podróży.

Rejs po nadmorskich miejscowościach. Nad Bałtykiem skorzystasz nie tylko z uroków plaży

Wielu turystów chętnie wybiera też Półwysep Helski, na którym znajduje się nie tylko Hel, ale też inne ciekawe miejscowości: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia oraz Jurata. Miłośnicy kultury powinni też zwrócić uwagę na Lębork, Kościerzynę czy Kartuzy. Nie tylko widać tam naznaczone czasem kościoły czy budowle, ale to właśnie tam bije serce Kaszub. Do wielu niesamowitych miejsc w województwie Pomorskiem dojeżdża kolej regionalna. Z ofertą POLREGIO można nie tylko tanio zapłacić za przejazd, ale bez korków dotrzeć do wybranego miejsca.

Pomorze to świetny kierunek dla rodzin z dziećmi. W wielu punktach na mapie można odkryć atrakcje, które na długo pozostaną w pamięci, nie tylko tych małych, ale także starszych towarzyszy podróży. Pod uwagę warto wziąć Park Dinozaurów w Łebie, Illuzeum w Łebie, Oceanarium w Łebie, liczne lunaparki i aquaparki, a nawet tramwaje wodne. Pomocnym narzędziem przy planowaniu rodzinnego rozkładu jazdy będzie interaktywna mapa POLREGIOTravelMap. Prosta w obsłudze mapa pozwala zapoznać się z trasą, wyświetla też parki, ogrody, muzea czy zamki dostępne w regionie.

Nie stój w korkach, wybierz pociąg

Z POLREGIO można na nowo odkryć uroki nadbałtyckich terenów. Pociągi przewoźnika zawiozą nas na stacje: Gdańsk, Gdynia, Hel, Tczew, Malbork, Czersk, Chojnice, Kościerzyna, Kartuzy, Reda, Łeba, Lębork, Słupsk oraz Ustka. Dodatkowo, w okresie wakacyjnym można skorzystać z ciekawych ofert biletowych. Oprócz biletu stacjonarnego, dostępnego zawsze, kupujący mogą wybrać przejazdy weekendowe. Bilet turystyczny obejmuje kursy bez limitów po całym kraju od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6. W cenie 46,40 zł do celu zawiozą nas składy REGIO, dopłacając do finalnej kwoty 56,70 zł oprócz REGIO, na liście znajdą się inni wybrani przewoźnicy.

Warto również zwrócić uwagę na ofertę „Ty i raz, dwa, trzy”. Wybierając ten sam pociąg i kierunek podróży, jedna osoba płaci za bilet według standardowej taryfy, ale kolejne (maksymalnie trzy) dostają je o ok. 30 proc. taniej. Z promocji POLREGIO można skorzystać przy kasie, kupując w automacie lub poprzez stronę internetową/aplikację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rejs po nadmorskich miejscowościach. Nad Bałtykiem skorzystasz nie tylko z uroków plaży - Dziennik Bałtycki

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto