Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Ryszardem Sajnogiem, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Człuchowie

Beata Gliwka
Ryszard Sajnóg, Powiatowy Lekarz weterynarii w Człuchowie
Ryszard Sajnóg, Powiatowy Lekarz weterynarii w Człuchowie arch.
Czy bać się ptasiej grypy? Na co zwrócić uwagę – zapytaliśmy Ryszarda Sajnoga, powiatowego lekarza weterynarii w Człuchowie

Ptasia grypa pojawiła się tuż za granicą powiatu… Na co zwracacie uwagę obserwując ptactwo?

Ptasia grypa na granicy powiatu człuchowskiego

W Szczecinku znaleziono trzy zakażone łabędzie. Przypadek jest już potwierdzony, po badaniu. Żadnego przypadku ptasiej grypy na terenie powiatu człuchowskiego dotąd nie stwierdzono. Pojedyncze przypadki upadków ptaków zawsze były, są i będą. To normalne. O tym, że w danym rejonie możemy mieć do czynienia z ptasią grypą może za to świadczyć zwiększona liczba padłych ptaków. Objawy u ptactwa domowego? Przede wszystkim ptaki przestają jeść, pić, można zauważyć duży spadek nieśności, czyli produkcyjności, a potem są dość duże upadki...

Co kilka lat wybucha panika związana z ptasią grypą…
To nowa odmiana wirusa, która powstała na bazie poprzedniego. Ten wirus mutuje dość często. Obecna odmiana jest wyjątkowo zjadliwa dla ptactwa. Na podstawie ilości zakażeń możemy powiedzieć, że ten wirus jest bardziej agresywny, niż te z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej. Więcej ptaków pada i więcej stad musi być likwidowanych.

Czy zakażone mięso, jaja są niebezpieczne dla człowieka?
Przypadków zachorowania ludzi z powodu tego wirusa nie stwierdzono. Drób czy jajko przeznaczone do konsumpcji nie są groźne – kiedy poddany je obróbce termicznej wirus ginie. Jesli chodzi o surowe... wirus grypy ma to do siebie, że dziś jest nieszkodliwy, a za chwilę się zmutuje i może okazać się szkodliwy. Dlatego trzeba uważać. Mięso i jaja gotować, a do tego podstawy higieny jak mycie rąk, które zlikwiduje ewentualność przeniesienia wirusa.

W powiecie człuchowskim wprowadzono już środki ostrożności...
Fermy zostały całkowicie zamknięte, wyłożone są maty przed budynkami, jak i przy wjeździe na ich teren. Co jakiś czas to sprawdzamy. Wiemy, że właściciele stosują się do zaleceń. Zakazany jest kontakt ptactwa z ptactwem dzikim, a co za tym idzie ich przebywanie na zewnątrz. Cały drób musi być w pomieszczeniu zamkniętym. Nie wolno też podawać do pojenia gospodarskiego drobiu wody, do której dostęp mogły mieć dzikie zwierzęta. O wszystkich ruchach ptaków – do rzeźni czy z wylęgarni musimy wiedzieć. To samo dotyczy oczywiście gospodarstw indywidualnych. Nie ma mowy o tym, żeby drób skubał trawkę na podwórku, puszczanie go na wolny wybieg jest niedopuszczalny. Zakaz przypuszczalnie potrwa aż do marca br. kiedy zakończy się migracja ptaków. Mamy w ręku argument w postaci rozporządzenia, które nakłada na hodowców drobiu obowiązek wprowadzenia bioasekuracji. W razie jego nie przestrzegania grożą wysokie kary. Na razie w naszym powiecie nie było przypadków, żeby trzeba było tego narzędzia użyć. Nikogo nie karaliśmy.

Jakie ptactwo przenosi wirusa?
Nie byliśmy zadowoleni, że przypadki ptasiej grypy stwierdzono tak blisko w Szczecinku, ale nie mamy na to wpływu. Dzikie ptactwo jest rezerwuarem – ono przeważnie nie choruje, ale przenosi wirusa. Głównie dzikie ptactwo wodne – najwięcej dzikie kaczki, potem gęsi, łabędzie, ale ostatnio stwierdzono też przypadki u gatunków drapieżnych np. myszołowa. Były też mewy. To dzikie ptactwo, nie da się mu postawić parawanu, ani ogranicznika. Jeżeli ludzie nie będą stanowili mocnego ogniwa w walce z wirusem – tzn. nie będą stosowani bioasekuracji, zarówno rolnicy indywidualni, jak wielcy hodowcy – to nic się nie da zrobić. Oni są najważniejsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto