Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć

Materiał informacyjny
Od 1.06.2020 roku mieszkańcy woj. pomorskiego mogą ponownie korzystać z profilaktycznych badań kolonoskopowych realizowanych w ramach projektu pn. Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. pomorskiego. Powrót do badań jest możliwy dzięki opracowywaniu niezbędnych procedur pozwalających na wykonanie badania bezpiecznie zarówno dla pacjenta jak i personelu medycznego. Badania były wstrzymane w miesiącach od marca do maja, ze względu na pandemię koronawirusa.

- Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. – wyjaśnia Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

Rak jelita grubego jest nadal drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu – kolonoskopii – odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Od 2000 r. w Polsce realizowany jest program badań przesiewowych raka jelita grubego, w którym udział wzięło już ponad 101 tys. osób. Liczba Polaków wykonujących badania z roku na rok się większa, jednak nadal jest ich 3-krotnie mniej niż np. w Belgii lub Szwecji. Tam aż 60% obywateli wykonuje profilaktyczną kolonoskopię. Według konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii prof. Jarosława Reguły, badania przesiewowe z użyciem kolonoskopu uchroniły przed rakiem jelita grubego około 10 tys. Polaków.

Wzrost liczby wykonywanych badań kolonoskopowych na terenie województwa pomorskiego to zasługa przeprowadzanej od początku 2018 roku kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” w ramach finansowania ze środków UE. Kampania skierowana jest do mieszkańców woj. pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem regionów o najniższym poziomie zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe. Te regiony to tzw. „białe plamy” i należą do nich: powiat sztumski, bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, starogardzki oraz kwidzyński.

- Jednym z celów kampanii jest zachęcenie mieszkańców województwa pomorskiego do udziału w darmowych badaniach profilaktycznych – mówi Małgorzata Kondek - Po dwóch latach działań efekty są już widoczne Jednocześnie wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Niestety zgłaszalność na badania kolonoskopowe wciąż jest za niska. Częstym powodem jest strach przed bólem, a także – co zadziwiające – lęk przed wykryciem raka. Kolejną barierą do pokonania jest wstyd oraz odpowiednie przygotowanie się do badania.

Głównym motywem kampanii są rysunki satyryczne, które w humorystyczny sposób uświadamiają mieszkańców województwa pomorskiego o potrzebie wykonania badań profilaktycznych. Ich autorką jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLala. Z wybranych ilustracji powstała w tym roku wyjątkowa wystawa, która miała wystartować już w marcu tego roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa konieczne było jej przesuniecie. Od 4 czerwca wystawę można oglądać w Bytowie, przy Placu Garncarskim. W kolejnych miesiącach wernisaż pojawi się również w innych miastach województwa pomorskiego m.in. Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie czy Gdańsku. Na wystawie zaprezentowane są również ilustracje wykonane na potrzeby innego projektu profilaktycznego realizowanego przez Copernicus PL Sp. z o.o. - profilaktyki raka szyjki macicy i konieczności wykonywania badań cytologicznych.

Jak przebiega badanie?

Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest do oczyszczonego jelita grubego, co umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Jeśli podczas badania wykryte zostaną polipy, lekarz ma możliwość bezbolesnego ich usunięcia. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki lub ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dla większości osób badanie jest bezbolesne i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Kolonoskopię można również wykonać w znieczuleniu ogólnym, po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Badanie trwa około 15-30 minut.

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn, mieszkańców woj. pomorskiego:
· w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego
· w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego
· osób w wieku 20-65 lat, pochodzących z rodziny z zespołami genetycznymi, które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat.

Na badanie można umówić się przez Formularz zgłoszeniowy na stronie www projektu: https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30. Z aktualnymi procedurami obowiązującymi podczas wykonywania badania kolonoskopowego możecie się Państwo zapoznać na naszej stronie: https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/aktualnosci/wznowienie-badan-i-spotkan-informacyjnych/

Do 31.02.2020 r. z badania skorzystało 3757 osób z województwa pomorskiego.

Lista ośrodków w województwie pomorskim wykonujących profilaktyczną kolonoskopię w ramach projektu :

COPERNICUS PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika
Nowe Ogrody 1-6, 80-803 Gdańsk
tel. (58) 764 05 25

COPERNICUS PL Sp. z o.o. św. Wojciecha
Jana Pawła II 50, 80-462 Gdańsk
tel. (58) 768 43 83

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna
tel. 887 780 281

Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A.
Jana Pawła II 5, 83-200 Starogard Gdański
tel. (58) 56 240 18

Medical Medycyna Sp. z o.o.
Wojska Polskiego 5A, 83-110 Tczew
tel. 600 430 49

Głównym realizatorem projektu jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” jest Strategia 360 - trójmiejska agencja z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży marketingowej. Projekt wraz z kampanią zakończy się 31.12.2020 r. Mamy nadzieję, że kreowanie postaw prozdrowotnych i zachęcanie do dbania o siebie i swoich bliskich trwale zmieni nastawienie mieszkańców naszego województwa do badań profilaktycznych – nie tylko kolonoskopowych i zostaną one wprowadzone do kalendarza jako niezbędne. Chętni będą mogli kontynuować badania w ramach bezpłatnego programu badań przesiewowych.

Dodatkowo już 15 czerwca ruszają badania w ramach bliźniaczego projektu profilaktyki raka szyjki macicy pod hasłem „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!”. Na darmowe badania cytologiczne zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Materiał oryginalny: Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć - Pomorskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie