Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid Człuchów przypomina - posprzątaj po psie! Plakatowa akcja "Stop okupacji Człuchowa"

Beata Gliwka
Cieszymy się wiosną. Spragnieni kontaktu z naturą, staramy się więcej przebywać na świeżym powietrzu. Przyjemność obcowania z budzącą się do życia przyrodą psują nam jednak wszechobecne... psie odchody. Człuchowski Sanepid postanowił przypomnieć o obowiązku sprzątania po swoim psie akcją "Stop okupacji Człuchowa".

Skąd pomysł na „kampanię plakatową” wymierzoną przeciwko „okupacji Człuchowa”?
- Każdego roku, szczególnie wiosną, gdy topnieją śniegi, wraca temat psich odchodów. Wciąż jeszcze nie wszyscy właściciele czworonogów sprzątają po nich. A psie odchody mogą być zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Widok psich kup na chodnikach, trawnikach, a nawet w piaskownicach bardzo nas irytuje. Postanowiliśmy zrobić coś, żeby poruszyć świadomość właścicieli psów, ale też np. ich sąsiadów, żeby zwrócili im uwagę, a także przypomnieć władzom gminy, że do ich obowiązków należy dbanie o porządek - mówi Halina Barańska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Człuchowie. - W sumie zostało ich wydrukowanych 130. Najwięcej bo 70 zawiesiliśmy w samym Człuchowie, pozostałe trafiły na teren innych gmin w powiecie – do urzędów, placówek oświatowych, kulturalnych, przychodni, lecznic dla zwierząt...
Na ile taka kampania poskutkuje?
Trudno powiedzieć, ale na pewno jest to sposób na uczulenie ludzi na ten problem. Przypomnienie, że na spacer z psem trzeba zabrać ten woreczek, a potem... można go wyrzucić do najbliższego kosza na śmieci. To ważne bo wiele osób ciągle myśli, że musi być do tego specjalny pojemnik, a wystarczy zwykły kosz na śmieci.

Możemy je „spotkać” zarówno na trawnikach, terenach zielonych, ale również w piaskownicy. Zaniedbany piasek może zawierać wiele pasożytów które często wywołują ciężkie, a czasem nawet nieuleczalne choroby. Jakie?

Toksokaroza wywołana przez glistę psią i kocią może przebiegać bezobjawowo, bądź w postaci uogólnionej, ocznej lub mózgowej. Postać uogólniona charakteryzuje się między innymi pogorszeniem samopoczucia, spadkiem apetytu, bólami brzucha, wysypką, kaszlem. Z czasem może pojawić się zapalenie płuc, mięśnia sercowego, astma oraz nasilenie objawów alergicznych, niekiedy zagrażających życiu. Postać oczną stwierdza się najczęściej u starszych dzieci oraz młodzieży. Towarzyszą jej zaburzenia widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku. Postać mózgowa najczęściej objawia się zaburzeniami w zachowaniu i śnie oraz nadpobudliwością. Glista psia i kocia występuje w przewodzie pokarmowym młodych zwierząt, do 6 miesiąca życia. U osobników dorosłych praktycznie nie występuje. Dojrzała samica glisty składa 20-50 tys. jaj dziennie, z których w ciągu 2 do 7 tygodni wykształcają się larwy zdolne do zarażenia. Inwazyjne jaja glisty mogą przetrwać w środowisku nawet kilka lat i znajdować się nie tylko tam gdzie zostały wydalone, lecz w wodze, w glebie i innych miejscach. Do zarażenia człowieka dochodzi przez zjedzenie jaj glist zawierających inwazyjne larwy. Jest to tzw.„choroba brudnych rąk” i można się nią zarazić gdziekolwiek, bez względu na wiek i nie będąc właścicielem zwierzęcia wtedy, gdy nie stosuje się zasad higieny.

Tasiemiec psi wywołuje u dzieci niestrawność, brak apetytu, bóle brzucha, wymioty. U dorosłych zakażenie przebiega zwykle bezobjawowo. Człony tasiemca które mogą nie tylko z kałem opuszczać organizm, lecz także samoczynnie wypełzać z odbytu, swoim kształtem przypominają pestkę ogórka lub dyni.

Bardzo niebezpieczny jest tasiemiec bąblowcowy występujący w postaci dorosłej u lisów, psów i kotów. U człowieka może występować w formie larwalnej. W przewodzie pokarmowym z jaja wykluwa się larwa, która przedostaje się do układu krwionośnego i z krwią wędruje najczęściej do wątroby. Choroba w swoim przebiegu przypomina nowotworową i często jest z nią mylona. Jest to również „choroba brudnych rąk”, a źródłem zakażenia może być woda i gleba zanieczyszczona odchodami, źle umyte owoce /również leśne/, warzywa, grzyby.

Lamblia to pierwotniak pasożytujący w jelicie cienkim wielu gatunków zwierząt i człowieka. Objawami choroby są bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, spadek masy ciała, senność. Lamblioza jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, gdyż może prowadzić do niedorozwoju fizycznego. Człowiek zaraża się zjadając cysty lamblii z zanieczyszczonym pokarmem.

Toksoplazmozę wywołuje wewnątrzkomórkowy pierwotniak Toxoplasma gondii który pełny cykl rozwojowy przechodzi wyłącznie u kotów. U pozostałych gatunków zwierząt i człowieka toxoplasma lokalizuje się w różnych narządach wewnętrznych w postaci cyst. Choroba najczęściej przebiega bezobjawowo, lecz bardzo groźna jest dla kobiet w ciąży powodując poronienia i powikłania neurologiczne u dzieci.
Należy także uważać na pchły, które powodują na skórze zaczerwienienia i swędzące grudki oraz przenoszą wiele chorób oraz kleszcze mogące spowodować boreliozę i wirusowe zapalenie mózgu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Człuchowie apeluje do:
1. Nauczycieli, rodziców, aby zwracali szczególną uwagę na:
• dokładne mycie rąk przez dzieci, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety i po zabawie na świeżym powietrzu,
• nie wchodzenie dzieci do piaskownicy z ciastkami, paluszkami, bułkami itp.
2. Właścicieli terenów rekreacyjnych i posiadaczy czworonogów (psów i kotów):
• aby dokonali wymiany piasku w piaskownicach przynajmniej raz w roku przed sezonem wiosennym oraz każdorazowo, jeżeli zachodzi taka konieczność,
• o wzięcie odpowiedzialności za swoje zwierzęta i nie wyprowadzanie ich na miejsca zabaw dla dzieci.

Mycie rąk przed jedzeniem, dokładne mycie owoców i warzyw, mycie rąk po powrocie z placu zabaw i po każdym kontakcie ze zwierzętami – powinno stać się odruchem każdego z nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto