Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skromniej, ale uroczyście rolnicy z Rzeczenicy dziękowali za plony

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Piotr Furtak, Urząd Gminy w Rzeczenicy
Skromniej niż zazwyczaj przebiegały tegoroczne dożynki gminy Rzeczenica. Nie było turnieju sołectw, koncertu i zabawy do późnych godzin nocnych. Była za to uroczysta msza święta odprawiona przez księdza Wojciecha Przybylskiego, piękne wieńce przygotowane przez mieszkańców Pieniężnicy i Międzyborza, dzielenie chlebem, smaczny poczęstunek i słońce, które zaświeciło rolnikom z gminy Rzeczenica. A to właśnie aura mogła spłatać największego psikusa. Padający od rana deszcz spowodował, że organizatorzy zdecydowali się przenieść uroczystość z amfiteatru do kościoła oraz na plac kościelny. Po raz kolejny okazało się jednak, że podczas plenerowych festynów oraz imprez organizowanych w Rzeczenicy – świeci słońce.

Starostami rzeczenickiego święta plonów byli państwo Mirosław i Małgorzata Kumiszcza. Pan Mirosław prowadzi gospodarstwo w Rzeczenicy od 33 lat, gdy przejął je po rodzicach. Starosta tegorocznych dożynek pochodzi z rodziny z rolniczymi tradycjami. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo w Rzeczenicy od 1962 roku, wcześniej gospodarowali w Gwieździnie. Z rodziny rolniczej pochodzi również pani Małgorzata.
Starostowie tegorocznych dożynek prowadzą gospodarstwo mieszane. Zajmują się uprawą ziemi, ale prowadzą też niewielką hodowlę bydła. Państwo Kumiszcza są rodzicami trójki dorosłych już dzieci, mają też dwójkę wnucząt.

Zaproszenia na uroczystości z okazji święta plonów w Rzeczenicy przyjęli m.in. Zdzisław Rachubiński - wicestarosta człuchowski, Jan Gajo - zastępca wójta w gminie Przechlewo oraz Romuald Zblewski - nadleśniczy Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie. Byli też Janusz Bystron - radny powiatowy, a jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół w Rzeczenicy, Krzysztof Szadziewicz - przewodniczący Rady Gminy Rzeczenica oraz wielu rzeczenickich radnych. W uroczystościach uczestniczyli też sołtysi większości sołectw z terenu gminy Rzeczenica.

Wieńce na tegoroczny konkurs przygotowali mieszkańcy sołectw Międzybórz i Pieniężnica. Obie prace wyglądały przepięknie, mieszkańcy sołectw włożyli w ich przygotowanie bardzo dużo pracy i właśnie z tego względu jury zdecydowało, że oba wieńce otrzymają główne nagrody. Wręczyli je wójt Marcin Szulc oraz Krzysztof Szadziewicz.

W przyszłym roku dożynki gminne odbędą się w Olszanowie.

Info. Piotr Furtak

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto