Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po fortyfikacjach Biskupiej Górki w Gdańsku. Podziemne korytarze, bastiony w leśnej gęstwinie. ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Zachowało się wiele fortyfikacji obronnych na Biskupie Górce w Gdańsku
Zachowało się wiele fortyfikacji obronnych na Biskupie Górce w Gdańsku Fot. Danuta Strzelecka
Fortyfikacje Biskupiej Górki w Gdańsku. Tak jak całe to miejsce, tak i jego zabytkowe fortyfikacje, niektóre widoczne z daleka, inne bardziej ukryte, przyciągają miłośników historii. Tym bardziej że jeszcze wiele obiektów jest mało dostępnych. Biskupia Górka od czasu do czasu ujawnia swoje tajemnice, jak wejście do jednego z XVII wiecznych pomieszczeń, które zostało odkryte w 2001 r. po jednej z powodzi, tylko dlatego, że ziemia się osunęła ze stoku. Dziś zabieramy Was na niezwykły spacer po fortyfikacjach Biskupiej Górki i jego lesie.

Spacer fortyfikacjami Biskupiej Górki w Gdańsku

Spacer po fortyfikacjach Biskupiej Górki odkrywa miejsca, które są tuż, tuż, a jednak do niektórych bez przewodnika trudno dotrzeć. Stowarzyszenie Biskupia Górka zorganizowało taki spacer w ostatnią niedzielę kwietnia, dla tych, którzy wsparli działalność stowarzyszenia. Przewodnikami byli: specjalista od fortyfikacji Wojciech Ostrowski i lokalna przewodniczka Magdalena Kamrowska.

Jak się okazało podczas 2,5-godzinnego spaceru jest dużo do obejrzenia. Trasa wiodła i pod górę i w dół, krętymi ścieżkami w lesie i częściej uczęszczanymi drogami. Podczas wędrówki zobaczyć można m.in. odkryte kilka lat temu kazamaty Bastionu Wiebego oraz fundamenty Baszty Nowej, poterny, czyli podziemne korytarze, zapomniane przez czas obiekty, w których składowana była broń i amunicja, zabudowania reduty koszarowej, bastiony i inne elementy dawnych gdańskich fortyfikacji. Każde miejsce okraszone dużą porcją wiedzy przekazanej przez przewodnika.

Dzieło Koronowe Biskupiej Górki. W pierwszej połowie XVII wieku zbudowano na Biskupiej Górce trzy ziemne bastiony: Zbawiciela, Pośredni i Ostroróg. Później bastiony były kilka razy modernizowane. W okresie wojen napoleońskich na przedpolu Biskupiej Górki zbudowano dwa wysunięte ziemne szańce tzw. lunety, z których jeden jest zachowany do dzisiaj. To Luneta Caferellego.

Obserwatorium astronoma i dzikie tulipany na Biskupiej Górce

Na taką wycieczkę warto wybrać wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy nie ma jeszcze liści na drzewach, wtedy zarys fortyfikacji obronnych jest świetnie widoczny. Jak mówił przewodnik, z najwyższego punktu Biskupiej Górki, XVIII wieczny gdański lekarz, przyrodnik i astronom Nataniel Mateusz Wolf, który na bastionie Ostroróg wybudował obserwatorium astronomiczne, widział doskonale Hel i zamek w Malborku. Po wielu poszukiwaniach udało się także odnaleźć jego płytę nagrobną. Znajduje się ona na terenie należącym do policji, tak jak kilka innych obiektów gdańskich fortyfikacji położonych na terenie Biskupiej Górki. Cały czas są poszukiwane pozostałości po obserwatorium astronomicznym uczonego.

Nataniel Wolf chciał, aby jego szczątki zachowały się po śmierci. W swoim testamencie polecił, by pochowano go przy obserwatorium, w szczelnie zamkniętej trumnie wypełnionej płynem, który miał zakonserwować ciało. Polecił, aby ją otworzyć sto lat po jego śmierci.

CZYTAJ TAKŻE:Gdzie w Sopocie wybrać się na majówkowy spacer? Oto kilka propozycji, które warto sprawdzić

Fortyfikacje to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Wczesną wiosną w lasach Biskupiej Górki kwitną całe polany dzikich tulipanów. Niesamowity widok, warty zobaczenia.

- To jedno z dwóch takich miejsc w Gdańsku - dodaje przewodnik.

Więcej o spacerach i innych inicjatywach podejmowanych przez Stowarzyszenie Biskupia Górka można przeczytać na fanpejdżu facebookowym stowarzyszenia. Wesprzeć działalność stowarzyszenia można przez wpłaty przez stronę internetową biskupiagorka.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto