Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykują się zmiany w obrocie alkoholem? Małpki na celowniku. Jakie obostrzenia wprowadzi ministerstwo?

Piotr Kallalas
Z badań statystycznych wynika, że największe spożycie alkoholu odnotowuje się właśnie w przypadku butelek o małej pojemności, czyli tzw. małpek
Z badań statystycznych wynika, że największe spożycie alkoholu odnotowuje się właśnie w przypadku butelek o małej pojemności, czyli tzw. małpek Lukasz Gdak
Może się okazać, że przyszłoroczne podwyżki akcyzy nie będą jedynymi krokami, które wpłyną na branżę alkoholową. Resort zdrowia ma zająć się również problemem tzw. małpek. Jak wynika z badań, Polacy codziennie kupują trzy mln butelek z alkoholem o pojemnościach 100 i 200 ml.

Ministerstwo Zdrowia stworzyło zespół ekspercki, który pracuje nad zmianami mającymi skutkować ograniczeniem spożycia alkoholu - informują już media. Pojawiły się głosy, iż chodzi między innymi o wprowadzenie obostrzeń dotyczących popularnych małpek, czyli butelek z alkoholem o mniejszej objętości. Jak się okazuje, popularna jest nie tylko nazwa, bowiem Polacy o wiele częściej sięgają właśnie po buteleczki, niż po trunki o większych gabarytach.

Z badań statystycznych wynika, że największe spożycie alkoholu odnotowuje się właśnie w przypadku butelek o małej pojemności, czyli tzw. małpek. Skala jest zatrważająca, a ludzie często nie zdają sobie sprawy, że codzienne picie alkoholu jest rakotwórcze i wyniszcza organizm. Jestem jak najbardziej za podwyższeniem cen za alkohol, jednak najważniejsze jest przeprowadzenie szerokiej kampanii społecznej działań edukacyjnych - mówi lek. med. Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim.

Skalę problemu potwierdzają badania na rynku konsumenckim. Firma Synergion na wiosnę opublikowała dane, z których wynika, że w Polsce sprzedaje się nawet trzy mln butelek z alkoholem o mniejszych pojemnościach.

Nasze szacunki wskazują, że codziennie w małych sklepach w całej Polsce małe wódki kupuje ponad 700 tys. pracowników fizycznych, ponad 500 tys. mężczyzn podczas spaceru „z psem”, prawie 500 tys. emerytów oraz 400 tys. młodych kobiet - czytamy w raporcie Synergion.

Powszechność problemów z alkoholem dostrzegają również lekarze.

- Jest to zdecydowanie narastający problem. Na naszych oddziałach niemal codzienne leżą osoby z alkoholowym uszkodzeniem serca - powiedział prof. Grzegorz Raczak, kierownik II Katedry Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Małpki są na tyle małe, że bez trudu mieszczą się w kieszeni czy w torebce. Osoby uzależnione nie mają najmniejszych problemów, aby w ten sposób spożyć alkohol w drodze do pracy czy przemycić buteleczki na później. Eksperci oceniają, iż małe objętości dają też złudne przeświadczenie, że nałóg jest kontrolowany.

- Małpki dają poczucie opanowania sytuacji. W końcu mamy do czynienia z mniejszą objętością, co sprawia wrażenie, że wszystko jest pod kontrolą. Nic bardziej mylnego. Codzienne picie alkoholu i to bez względu na ilość, stanowi problem i powinno być leczone. Pozytywnie odbieram wszelkie obostrzenia - dodał Jerzy Karpiński.

W odpowiedzi na nasze zapytanie ministerstwo poinformowało, iż trwają intensywne prace koncepcyjne nad propozycjami zmian w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami. Nie wiemy, nad jakimi konkretnie projektami pracuje resort, jednak pewne jest to, że w przyszłym roku wzrośnie akcyza na alkohol, co również wpłynie na ceny w sklepach. Pojawiają się też głosy, że kolejne obostrzenia bardziej wiążą się z poszukiwaniem oszczędności. Potrzebne jest tymczasem nowe spojrzenie na politykę społeczną.

- Nie mam pewności, czy stosowanie zakazów da pozytywne rezultaty w temacie uzależnień. Jeżeli ktoś chce ukryć alkohol, to niezależnie czy jest to 200 ml czy 0,5 l, to i tak to zrobi. Uważam, że powinno się zdecydowanie większy nacisk położyć na politykę społeczną kształtującą postawę i uczącą, jak wytrzymywać frustrację. Istotna jest oczywiście również edukacja w tym temacie - tłumaczy Elżbieta Kobarynka, kierownik Poradni terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu w Gdańsku.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykują się zmiany w obrocie alkoholem? Małpki na celowniku. Jakie obostrzenia wprowadzi ministerstwo? - Głos Pomorza

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto