Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Koronawirus nie został potwierdzony. Wyniki badań chorej, która wróciła z Włoch i zgłosiła się na SOR, są negatywne

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Z powodu podejrzenia koronawirusa u pacjentki, która zgłosiła się na SOR w szpitalu św. Łukasza, oddział przez kilka godzin był w niedzielę zamknięty
Z powodu podejrzenia koronawirusa u pacjentki, która zgłosiła się na SOR w szpitalu św. Łukasza, oddział przez kilka godzin był w niedzielę zamknięty Paweł Chwał
Wyniki badań kobiety, która w niedzielę zgłosiła się na SOR szpitala św. Łukasza w Tarnowie, nie potwierdziły obecności w jej organizmie niebezpiecznego koronawirusa. Wynik negatywny dały również testy kierowcy, który zgłosił się w weekend z niepokojącymi objawami na oddział zakaźny szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej.

FLESZ - Koronawirus mniej groźny niż grypa?

Kobieta, która zjawiła się w niedzielę w szpitalu, miała wysoką gorączkę. Twierdziła, że zachorowała będąc jeszcze we Włoszech, ale po pomoc medyczną zgłosiła się dopiero po przyjeździe do Tarnowa.

W szpitalu wdrożono procedury bezpieczeństwa. SOR został zamknięty, na miejscu pojawili się inspektorzy sanitarni w kombinezonach ochronnych, lecznicę ogrodzono barierami, a wstępu pilnowali policjanci i strażnicy miejscy w maseczkach ochronnych. Uruchomiono go dopiero po kilku godzinach przerwy i dezynfekcji.

Ponieważ w placówce nie ma oddziału zakaźnego, pacjentkę przetransportowano do szpitala uniwersyteckiego w Krakowie. Tam poddana została badaniom na obecność koronawirusa. Ich wyniki są negatywne.

- Pani, która trafiła do nas z SOR-u szpitala św. Łukasza w Tarnowie ma grypę i jest leczona standardowo - informuje Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W tarnowskim Sanepidzie nie mają jeszcze oficjalnego potwierdzenia wyników badań. Niemniej jednak - jak tylko taka informacja tu dotrze - inspektorzy skontaktują się z osobami, które mogły mieć kontakt z chorą, u której podejrzewano koronawirusa i przechodzą kwarantannę domową. Chodzi m.in. o osoby, które w niedzielę przebywały na SOR-ze, gdy zgłosiła się tam kobieta, która wróciła z Włoch.

- Zostały zwolnione do domu z zaleceniem nie wychodzenia na zewnątrz i unikania kontaktów z innymi osobami, przestrzegania zasad higieny oraz obserwowania swojego stanu zdrowia. Kwarantanna obowiązywać miała do czasu, aż znane będę wyniki badań osoby, w stosunku do której istniało podejrzenie zarażenia koronawirusem. W tej sytuacji nie będzie ona już potrzebna - mówi Roman Bartuś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie od soboty przebywał również kierowca tira, który krótko wcześniej wrócił z Włoch do Dąbrowy Tarnowskiej i z objawami infekcji zgłosił się najpierw do tamtejszego szpitala. W jego przypadku testy pod kątem koronawirusa także dały negatywny wynik. - Stan pacjenta z Dąbrowy Tarnowskiej poprawił się na tyle, że może zostać wypisany do domu - mówi Maria Włodkowska.

Jak dotąd były to jedyne dwa przypadki z naszego regionu, wobec których istniało podejrzenie zarażenia koronawirusem.

Osoby, które wróciły z terenów zagrożonych koronawirusem i mają objawy przypominające infekcję, nie powinny zgłaszać się do przychodni ani na SOR, ale w pierwszej kolejności zadzwonić do stacji Sanepidu (tel. 14 621 70 97).

W przypadku nasilonych objawów można dzwonić pod nr 112 lub do najbliższego oddziału zakaźnego (14 642 28 831 – dorośli, szpital w Dąbrowie Tarnowskiej; 14 631 0393 – dzieci, szpital im. Szczeklika w Tarnowie).

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto