Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wspiera nie tylko uczniów borykających się z problemami w nauce [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna w Tczewie ma w swojej pieczy dzieci oraz młodzież z powiatu tczewskiego. To przede wszystkim ośrodek diagnostyczny. Na jakie wsparcie można liczyć w tym miejscu?

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tczewie, pomimo bardzo skromnych warunków lokalowych i niewielkiej kadry (łącznie to siedemnastu psychologów, pedagogów i logopedów), swoim działaniem obejmuje wszystkie placówki oświatowe (szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, przedszkola, ośrodki rehabilitacyjne, wychowawcze) powiatu tczewskiego.

- Łącznie jest to blisko 100 placówek, w których jest ponad 18 tysięcy dzieci i uczniów - mówi Beata Zdrowowicz, dyr. poradni. - Poradnia jest placówką, w szczególności diagnostyczną, ale prowadzi również zajęcia terapeutyczne oraz szkoleniowo-dydaktyczne, między innymi: szkołę dla rodziców, socjoterapię i inne.
Kadra ośrodka służy swoją wiedzą i umiejętnościami dzieciom, uczniom, nauczycielom i rodzicom.
- Aktywnie działają sieci doradców zawodowych, psychologów, pedagogów i logopedów. którzy w Poradni mają możliwość dzielenia się doświadczeniem i wsparciem w zakresie podejmowanych działań w swoich macierzystych placówkach - wyjaśnia pani dyrektor.

Poradnia organizuje dla poszczególnych specjalistów szkolenia, warsztaty oraz służy wsparciem merytorycznym. Co ważne, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna na wniosek dyrektorów szkół również, deleguje swoich pracowników na spotkania z rodzicami, Radami Pedagogicznymi w celu przybliżenia zagadnień związanych z procesem dydaktyczno-wychowawczym, pomocą psychologiczno - pedagogiczną, jak również służy wsparciem w tzw. sytuacjach kryzysowych, gdy natychmiastowa i fachowa pomoc specjalisty jest niezbędna.

Nie tylko placówki oświatowe mogą zgłaszać po pomoc do poradni.
- Zgodnie ze swoim Statutem, Poradnia diagnozuje także potrzeby edukacyjne dzieci i uczniów, których rodzice złożą stosowny wniosek mogący dotyczyć indywidualnego nauczania, kształcenia specjalnego, zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz opinii co do metod i form pracy z dzieckiem - wyjaśnia pani Zdrowowicz. - Ponadto pracownicy Poradni udzielają dzieciom, młodzieży i ich rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno - pedagogicznej, realizują zadnia z zakresu profilaktyki, wspomagają przedszkola, szkoły i placówki oświatowe w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

W tym roku szkolnym w tczewskiej poradni przeprowadzono ponad 2500 badań, konsultacji, szkoleń i warsztatów. Z pomocy kadry skorzy-stało łącznie ponad 1300 osób.
Do Poradni po wsparcie i pomoc mogą się zwrócić rodzice nie tylko dzieci najmłodszych, ale i starszych, aż do ukończenia przez nie szkoły średniej. Wszelkie formy działalności Poradni ukierunkowane są na szeroko rozumiane wsparcie dzieci i młodzieży w ich rozwoju.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto