Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te objawy mogą świadczyć o alzheimerze. Sprawdź 10 głównych symptomów choroby Alzheimera, które rozwijają się jako pierwsze

Monika Piorun
Zaburzenia pamięci, problemy z orientacją w przestrzeni, nieprawidłowe dobieranie słów czy zmiana tembru głosu mogą wskazywać na otępienie spowodowane zmianami naczyniowymi w mózgu, które przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. 

Im wcześniej zauważymy symptomy świadczące o chorobie, tym więcej nasi bliżsi mają szans na to, że uda się im pomóc! 

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wykryć pierwsze objawy alzheimera i zacznij uważnie obserwować swoich bliskich.

Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Zaburzenia pamięci, problemy z orientacją w przestrzeni, nieprawidłowe dobieranie słów czy zmiana tembru głosu mogą wskazywać na otępienie spowodowane zmianami naczyniowymi w mózgu, które przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. Im wcześniej zauważymy symptomy świadczące o chorobie, tym więcej nasi bliżsi mają szans na to, że uda się im pomóc! Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wykryć pierwsze objawy alzheimera i zacznij uważnie obserwować swoich bliskich. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Dmitriy Shironosov/123RF
Choroba Alzheimera to postępująca degeneracja komórek mózgu, która trwa przez dekady. Zanim jednak dojdzie do poważnych zmian, wywołuje dyskretne objawy, które łatwo pomylić ze skutkami stresu czy zmęczenia. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze objawy alzheimera.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji (otępienia), czyli utraty funkcji poznawczych, takich jak myślenie, pamięć czy logiczne rozumowanie, oraz zdolności związanych z zachowaniem, która ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Jest wywołana przez zmiany neurodegeneracyjne w mózgu, czyli uszkodzenia komórek nerwowych.

Do rozwoju demencji tylko w 30-40 proc. przypadków przyczyniają się inne choroby, m.in. Parkinsona i Huntingtona, czy niektóre formy stwardnienia rozsianego.

Choroba Alzheimera, a zwłaszcza czynniki i mechanizm jej rozwoju, wciąż są przedmiotem badań. Choć wiadomo, że powstają w wyniku procesów zapalnych związanych ze stresem oksydacyjnym, do tej pory nie udało się ustalić, co dokładnie inicjuje zmiany w mózgu. Przyczyniają się one do powstawania złogów zawierających specyficzne związki w postaci białka tau i amyloidu. Ich obecność powoduje zakłócenia przewodnictwa nerwowego, prowadzi do utraty połączeń między komórkami nerwowymi i całymi ich grupami.

Postępowanie zmian degeneracyjnych w mózgu trwa co najmniej 20 lat. Zachodzą one już na długo przed tym, jak wystąpią objawy choroby – za pomocą specjalistycznych badań można wykryć je nawet prawie dekadę wcześniej.

Rozwój alzheimera już na początku choroby powoduje pewne dyskretne symptomy, które łatwo przypisać działaniu innych czynników, takich jak zmęczenie czy stres, które mają zresztą wpływ na samą chorobę. Warto ich nie przeoczyć, bo pozwoli to na szybsze wykrycie ewentualnych zaburzeń i wdrożenie działań, które pomogą jak najdłużej zatrzymać je na wczesnym etapie.

Sprawdź, jakie są pierwsze objawy świadczące o rozwoju choroby Alzheimera:

ZOBACZ: W Polsce trwają prace nad lekiem na chorobę Alzheimera na bazie nasion soi

Dowiedz się również na temat:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto