Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten nowotwór dziesiątkuje głównie mężczyzn. Pomóc może kawa i dużo ruchu!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Co może nas zaalarmować? Warto zwrócić uwagę na tego typu objawy, które mogą oznaczać raka jelita grubego. Nie muszą, choć przy ich wystąpieniu i tak powinniśmy udać się do lekarza. A o jakich objawach mowa? Oto one: >>>>
Co może nas zaalarmować? Warto zwrócić uwagę na tego typu objawy, które mogą oznaczać raka jelita grubego. Nie muszą, choć przy ich wystąpieniu i tak powinniśmy udać się do lekarza. A o jakich objawach mowa? Oto one: >>>>Pixabay
Nowotwór jelita grubego jest prawdziwą plagą zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Ten poważny rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u mężczyzn (po raku płuca), a także trzecią wśród kobiet (po raku piersi i raku płuca). Co powoduje powstanie tego raka? Co może pomóc?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Przyczyna powstania raka jelita grubego

Co może powodować wystąpienie tego nowotworu? Dla serwisu Nauka w Polsce PAP wypowiedział się dr hab. n. med. Adam Przybyłkowski. Zaznaczył on, że jest to poważny problem współczesnych czasów i trybu naszego życia. Odpowiada to za to, co jemy, jak żyjemy... i jak długo żyjemy! Przyczyn można doszukiwać się m.in. w:

  • Uwarunkowaniach genetycznych - te odpowiadają za kilkanaście procent przypadków;
  • Trybie życia - zdaniem eksperta to właśnie wspomniany tryb życia odpowiada za niemal 90 procent zachorowań na raka jelita grubego.

Co to w praktyce oznacza? Na niewłaściwy, niebezpieczny tryb życia składają się:

  • Jedzenie czerwonego mięsa;
  • Wysokokaloryczna dieta;
  • Palenie papierosów;
  • Nadużywanie alkoholu;
  • Spożywanie tłuszczów nasyconych;
  • Siedzący tryb życia i brak ruchu.

Kawa i dieta przy walce o zdrowe jelita

Pozytywnych wpływów na zdrowie można doszukiwać się w diecie roślinno-owocowej oraz w kawie. W praktyce wynika to z faktu, że to bakterie w jelicie grubym są tak niebezpieczne. Mało błonnika i zielonych warzyw, połączone z częstymi zaparciami może prowadzić do większej fermentacji w jelicie. Wtedy też pojawia się tam więcej bakterii, a te sprzyjają procesom nowotworowym. Właśnie bakterie mogą stworzyć środowisko, które w jelicie grubym będzie sprzyjać mutacjom, a zatem i powstawaniem nowotworów. Dlatego też warto pić kawę. Ta sprzyja tzw. perystaltyce jelit.

Ekspert wyjaśnia, że dieta bogata w błonnik zmniejsza czas pasażu pokarmu w jelicie, a zatem wyraźnie obniża ryzyko pojawienia nowotworu.

Warto postawić na aktywność fizyczną

W obniżeniu ryzyka zachorowania istotne jest zadbanie o aktywność fizyczną. Dzięki ruchowi jest większe ukrwienie narządów, dodatkowo ćwiczenia fizyczne poprawiają perystaltykę jelit. W efekcie mamy mniejsza skłonność do wystąpienia zaparć i fermentacja w przewodzie pokarmowym będzie mniejszym problemem. Czyli, można ograniczyć w ten sposób główne czynniki przyczyniające się do powstania nowotworu.

Aktywność fizyczna wyraźnie łączy się z dietą. Ludzie aktywni fizycznie lepiej dbają o to, jak się odżywiają.

Objawy raka jelita grubego

Objawy, które powinny nas zaalarmować, omawiamy w galerii:

Źródło: Nauka w Polsce [Dostęp: 15.06.2023]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ten nowotwór dziesiątkuje głównie mężczyzn. Pomóc może kawa i dużo ruchu! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto