18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy z Człuchowa mają kodeks etyki

Wojciech Piepiorka
Kodeksu muszą przestrzegać wszyscy pracownicy urzędu - od szeregowego urzędnika, po władze miasta
Kodeksu muszą przestrzegać wszyscy pracownicy urzędu - od szeregowego urzędnika, po władze miasta W. Piepiorka
Jak urzędnik powinien wykonywać swoją pracę, jak ma zwracać się do petentów i współpracowników, jak ubierać się do pracy oraz w jaki sposób wystrzegać się korupcji - te i inne zasady znalazły się w Kodeksie Etyki Pracowników Urzędu Miejskiego w Człuchowie.

Każdy pracownik człuchowskiego ratusza musiał go podpisać na początku roku. Dokument wprowadził zarządzeniem burmistrz Ryszard Szybajło. Na czterech stronach, w 41 punktach zawarty jest, jak określono to w preambule, "zespół norm oparty na uczciwości, sprawiedliwości, prawdzie, szacunku, godności i lojalności".

- Ustawa o finansach publicznych nakłada na nas obowiązek wprowadzenia kontroli zarządczej, a jedną z procedur kontroli jest Kodeks Etyki Pracowników - mówi Maria Pazda, sekretarz miasta Człuchów. - Przygotowywałam go opierając się na Europejskim Kodeksie Dobrej Praktyki Administracyjnej. Z kodeksem zapoznali się i podpisali go wszyscy pracownicy urzędu.

W myśl zapisów kodeksu, urzędnicy muszą traktować petentów w sposób równy, bez względu na wiek, płeć, stan cywilny, orientację seksualną, narodowość, wyznanie, przekonania polityczne oraz inne cechy osobiste i preferencje. Mają też obowiązek wyeliminowania emocji podczas rozpatrywania powierzonych im spraw oraz powściągliwego i rozważnego wypowiadania się na temat pracy urzędu. Muszą też dbać o schludny, estetyczny wygląd zewnętrzny i unikanie wyzywających strojów.

Kodeks zobowiązuje ich również do nie dopuszczania do podejrzeń o związek między interesem publicznym a prywatnym. Zabrania im też przyjmowania od uczestników prowadzonych spraw żadnych korzyści materialnych lub osobistych, ani obietnic takich korzyści. Na pracowników ratusza został też nałożony obowiązek zachowania neutralności politycznej podczas wykonywania swych obowiązków.

- Myślę, że kodeks nie zawiera kontrowersyjnych zapisów, a jedynie usystematyzował zasady, które urzędnicy musieli przestrzegać wcześniej - uważa Pazda.

Kodeks nie zawiera części karnej, ale zastosowanie za jego złamanie mają wszystkie przepisy Kodeksu Pracy określające kary za nienależyte wykonywanie obowiązków. Za nieprzestrzeganie kodeksu etyki pracownikowi grozi więc nawet utrata stanowiska.

Wybrane punkty kodeksu

Art. 2. Normy etyczne stosują się do wszystkich pracowników Urzędu w zakresie wykonywanej przez nich pracy, wzajemnego stosunku do współpracowników, jak również ich relacji z innymi osobami.

Art. 4. Pracownik powierzone mu obowiązki wykonuje rzetelnie i obiektywnie, wykorzystując optymalnie swoją wiedzę i umiejętności.

Art. 6. Pracownik dba o podnoszenie swoich kwalifikacji oraz rozwija kulturę osobistą.

Art. 9. Pracownik dokłada wszelkich starań, aby jego postępowanie było jawne, zrozumiałe i wolne od podejrzeń o jakąkolwiek formę interesowności bądź korupcji.

Art. 11. Pracownik, wykonując zadania i obowiązki mu powierzone, jest neutralny politycznie.

Art. 13. Decyzja o aktywności politycznej jest sprawą indywidualną i dobrowolną pracownika, nie może jednak kolidować z wykonywaną pracą i lojalnością wobec pracodawcy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto