Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminach Czarne i Koczała więcej zgonów niż urodzeń

Piotr Furtak
Zestawiliśmy procentowo urodzenia i zgony w poszczególnych gminach powiatu człuchowskiego. Jak widać, różnice są znaczące. W gminie Przechlewo urodzeń jest o ponad 120 procent więcej niż zgonów, w Czarne i  Koczała  są  już "pod kreską"
Zestawiliśmy procentowo urodzenia i zgony w poszczególnych gminach powiatu człuchowskiego. Jak widać, różnice są znaczące. W gminie Przechlewo urodzeń jest o ponad 120 procent więcej niż zgonów, w Czarne i Koczała są już "pod kreską" Infografika Beata Gliwka
W gminach Czarne i Koczała więcej zgonów niż urodzeń. Starzejemy się jako społeczeństwo. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok wynika, że w całej Polsce w 2013 roku zgonów było o 15,3 tysiąca więcej niż urodzeń. A jak wygląda sytuacja w powiecie człuchowskim? Teoretycznie nie jest najgorzej. Zestawiając liczbę urodzeń i zgonów ze wszystkich gmin powiatu okazuje się, że urodziło się dokładnie 600 mieszkańców powiatu człuchowskiego, zmarło natomiast 481.

W sumie mamy o 119 więcej urodzeń niż zgonów. Nie wszędzie jednak sytuacja wygląda różowo. W gminach Czarne i Koczała to zgonów było więcej. Bardzo płodni są natomiast mieszkańcy gminy Przechlewo. Tam przyrost był zdecydowanie największy. Urodziło się o 59 osób więcej niż zmarło.
O tym, że w Czarnem sytuacja demograficzna jest najgorsza w powiecie zadecydowała przede wszystkim liczba urodzeń.
- Do tej pory mieliśmy rocznie przeszło 100 urodzeń - usłyszeliśmy w Wydziale Ewidencji Ludności Urzędu Gminy Czarne. - W ubiegłym roku urodzeń było mniej. Niestety pierwsze tygodnie roku 2014 wskazują na to, że urodzeń również może być mało.
Jan Zieniuk, burmistrz gminy Czarne nie jest zaskoczony sytuacją. W jego ocenie potrzebne są rozwiązania systemowe wprowadzone w całej Polsce.
- A co ja mogę na to poradzić? - pyta Jan Zieniuk. - Przecież to nie ja decyduję o tym, że ludzie umierają. Podejrzewam, że wpływ na taką sytuację ma między innymi fakt, że na terenie naszej gminy znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Śmierć nie wybiera. Z drugiej strony nie sądzę aby bodźcem dla młodych ludzi, który sprawi, że będą chcieli zostać rodzicami będzie wypłata jednorazowego becikowego przez samorząd. Do rozwiązania kwestii demografii potrzeba rozwiązań systemowych i to w skali całego kraju. Nie ulega wątpliwości, że obecnie jest to problem zarówno u nas, jak i w wielu gminach całej Polski. My jesteśmy w tej złej sytuacji, że brakuje nam miejsc pracy. Z tego właśnie powodu mieszkańcy naszej gminy, którzy wyjeżdżają na studia - rzadko wracają. Ma to związek ze sprawami materialnymi i kwestią utrzymania.

Pod koniec ubiegłego roku w powiecie człuchowskim mieszkały 56782 osoby. Ilu mieszkańców liczyły poszczególne gminy? Przedstawiamy dane na 31 grudnia 2013 roku. Podajemy też informacje dotyczące liczby urodzeń i zgonów na terenie poszczególnych gmin w 2013 roku.
Czarne - 9272
urodzenia - 79
zgony - 89

Debrzno - 9318
urodzenia - 104
zgony - 85

Rzeczenica - 3787
urodzenia - 50 (47)
zgony - 29

Człuchów - 14 019
urodzeń - 117
zgonów - 108

Przechlewo - 6295
urodzenia - 105
zgony - 46

gmina Człuchów - 10 563
urodzenia - 110
zgony - 85

Koczała - 3528
urodzeń - 35
zgonów - 39

Więcej na ten temat w "Dzienniku Człuchowskim".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto