Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Dolsk będzie można legalnie uprawiać konopie

Dominika Górna
Dominika Górna
W gminie Dolsk będzie można legalnie uprawiać konopie
W gminie Dolsk będzie można legalnie uprawiać konopie fot. arch. red.
Co prawda to niszowe zajęcie, jednak z pewnością może zainteresować spore grono mieszkańców Dolska. Urząd Miasta i Gminy Dolsk informuje, o możliwości rozpoczęcia uprawy maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych na terenie gminy. Ponoć ich uprawa jest też całkiem dochodowa.

- W związku z koniecznością wystąpienia do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z wnioskiem o zatwierdzenie powierzchni planowanej uprawy maku lub konopi włóknistych na terenie gminy Dolsk, prosimy zainteresowanych rolników o zgłoszenie do gminy zamiaru uprawy w/w roślin w terminie do 28 listopada 2019 r. - informują urzędnicy gminy Dolsk.

Od pewnego czasu w Polsce można legalnie uprawiać konopie włókniste. Jednak ich uprawa możliwa jest wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Uprawa innych konopi jest zabroniona!

O zezwolenie na uprawę konopi włóknistych mogą wystąpić przedsiębiorcy i rolnicy. Warunkiem, który należy spełnić jest niekaralność za przestępstwa lub wykroczenia, o których mowa w art. 63, 64 lub 65 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Czyli osoba, która zdecyduje się na taką uprawę nie może być karana za:

• nielegalną uprawę maku, konopi lub krzewu koki,

• nielegalną uprawę maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych,

• zabór w celu przywłaszczenia lub kradzież z włamaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, mleczka lub słomy makowej.

Jasno trzeba zaznaczyć, że sposób prowadzenia uprawy konopi włóknistych podlega ścisłej kontroli. Jeśli urząd stwierdzi, że jest ona prowadzona niezgodnie z przepisami ustawy (np. na innej powierzchni lub z wykorzystaniem innego materiału siewnego, bez wymaganych umów kontraktacji) to nakazuje zniszczenie tych upraw (np. przez zaoranie, przekopanie gruntu albo w inny sposób), na koszt rolnika. Nakaz zniszczenia trzeba wykonać natychmiast.

Urząd może także cofnąć zezwolenie na uprawę konopi i maku jeśli stwierdzi, że zostały naruszone warunki prowadzenia działalności określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii lub w zezwoleniu.

Kary za nielegalne uprawy

Nielegalna uprawa:

• konopi włóknistych podlega karze grzywny,

• konopi innych niż konopie włókniste podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku znacznej ich ilości od 6 miesięcy do 8 lat.

Warto dodać, że uprawy maku i konopi włóknistych są pod szczególnym nadzorem państwa.

Obecnie na świecie konopie włókniste mają szerokie zastosowanie zarówno w formie całych roślin, włókna, bądź paździerzy (produkt uboczny przerobu włókna). Wykorzystuje się je w:

• przemyśle spożywczym — mleczko konopne podobne do sojowego i ryżowego, olej spożywczy;

• przemyśle włókienniczym — odzież wysokiej jakości, tkaniny techniczne, maty dezynfekcyjne, liny cumownicze do statków;

• przemyśle papierniczym — słoma konopna zawiera ok. 30 proc. włókna, w którym może znajdować się do 80 proc. celulozy,

• budownictwie — np.: płyty stolarskie typu płyt wiórowych, materiały kompozytowe;

• motoryzacji — laminaty do tworzenia dowolnych konstrukcji;

• energetyce — brykiety opałowe.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto