Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przechlewie świętowano kolejną rocznicę powrotu do Polski

Olek Knitter
Olek Knitter
Władze gminy oraz przedstawiciele organizacji społecznych złożyli także kwiaty na postumencie przechlewskiego pomnika.
Władze gminy oraz przedstawiciele organizacji społecznych złożyli także kwiaty na postumencie przechlewskiego pomnika. Urząd w Przechlewie
Dwie okazje do świętowania mieli w miniony weekend mieszkańcy Przechlewa. 28 lutego 1945 roku to dzień, w którym miejscowość ponownie przeszła w ręce polskie, a 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Przechlewie oba wydarzenia uczczono krótką ceremonią, która odbyła się przed pomnikiem „Za Naszą i Waszą Wolność”. Wójt gminy Przechlewo Krzysztof Michałowski odczytał tam okolicznościowy referat przygotowany przez historyka Mścisława Wikaryjczaka.

Bitwa o Przechlewo rozegrała się 25 lutego 1945 roku w wyniku, zakrojonej na szeroką skalę, ofensywy radzieckiej. Najcięższe walki toczyły się pod Pawłówkiem, a od strony Konarzyn podchodziła już 70 Armia generała Popowa. Bój o Przechlewo zakończył się 28 lutego 1945 roku, 3 marca ustały walki na terenie całej gminy.
Sowieci zajęli Przechlewo dokładnie w nocy z 27 na 28 lutego 1945 roku. Do wsi wszedł wówczas oddział 70 armii 2 Frontu Białoruskiego. W Przechlewie było wówczas tylko około 100 mieszkańców, reszta ewakuowała się w styczniu przez nadejściem frontu oraz uciekła po nalocie 25 lutego. Wielu z tych mieszkańców, którzy pozostali, zginęło i zostało wywiezionych i wysiedlonych.

Władze gminy oraz przedstawiciele organizacji społecznych złożyli także kwiaty na postumencie przechlewskiego pomnika.

W Przechlewie świętowano kolejną rocznicę powrotu do Polski

Tuż po przejściu frontu przybyli pierwsi osadnicy z powiatu kozienickiego. Kolejne transporty osadników nadeszły 27 maja i 18 czerwca. Spora grupa repatriantów napłynęła także z powiatu trockiego na Wileńszczyźnie. W ramach akcji Wisła do sierpnia 1947 roku trafiło tu 290 Ukraińców.
Pionierami osadnictwa na Ziemi Przechlewskiej byli m.in. Piotr Łepecki, Edward Panek, Józef Szot. W 1947 roku gminę Przechlewo zamieszkiwało już 3083 osoby. W 1949 roku z terenu gminy wyszli Rosjanie. Pierwszym wójtem gminy został Stefan Zblewski z Sąpolna, komendantem posterunku milicji Antoni Szczepaniak, jednym z organizatorów straży pożarnej był Stanisław Mazur. Założycielem szkoły i jej długoletnim kierownikiem - Franciszek Gospodarek. Natomiast Feliks Grzeszkiewicz był pierwszym proboszczem parafii przechlewskiej, a sołtysem został Jan Reinert.
- W pierwszych latach po wojnie ukształtowała się społeczność dzisiejszej gminy - mówi Mścisław Wikaryjczak, przechlewski historyk. - Jednak do połowy 1946 roku przeważała tu ludność niemiecka. Te proporcje zmieniły się dopiero po wysiedleniu Niemców do brytyjskiej i radzieckiej strefy okupacyjnej zgodnie z uchwałami poczdamskimi.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto