W Rzeczenicy jest już nowa oszyszczalnia ścieków, w Człuchowie - po remoncie ul. Sienkiewicza

Piotr Furtak
Około osiem i pół miliona kosztowała budowa nowej oczyszczalni ścieków w Rzeczenicy. We wtorek oficjalnie oddano ją do użytku. Tego samego dnia oficjalnie oddano do użytku również inną inwestycję. Zadowoleni z niej będą przede wszystkim kierowcy jadący z Człuchowa w kierunku Bytowa.

Oczyszczalnia będzie przyjmowała ścieki z Rzeczenicy, Olszanowa, Gwieździna, Breńska, Gockowa i Zalesia. W przyszłości natomiast obsłuży osiedle Rzewnica. Przepustowość oczyszczalni to 650 metrów sześciennych na dobę.

- To największa inwestycja w historii naszej gminy realizowana z naszego budżetu - mówi Lech Zwoliński, wójt gminy Rzeczenica. - Jej budowa była niezbędna, poprzednia oczyszczalnia nie spełniała już bowiem norm.

Powstanie oczyszczalni nie byłoby możliwe gdyby nie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z funduszy unijnych gmina dostała 5,2 miliona złotych, czyli prawie 63 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Gmina otrzymała też 1,8 procent pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Bezpośrednio z budżetu gminy musieliśmy wyłożyć 1,5 miliona złotych - dodaje Lech Zwoliński. 
Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Inżynierii Ochrony Środowiska Ekoklar z Piły, projektantem Zbigniew Łojewski, a nadzór inwestorski sprawował Rejonowy Zarząd Inwestycji z Człuchowa. 
Wszyscy z uczestników uroczystości z okazji otwarcia oczyszczalni podkreślali, że ta inwestycja znacząco wpłynie na życie mieszkańców gminy, chociaż wielu z nich nie będzie zdawało sobie z tego sprawy.

- Postałem trochę na terenie oczyszczalni w pobliżu wojewody i księdza i już czuję się oczyszczony - żartował Aleksander Gappa, starosta człuchowski.We wtorek oficjalnie oddano do użytku również inną inwestycję. Zadowoleni z niej będą przede wszystkim kierowcy jadący z Człuchowa w kierunku Bytowa. Przebudowano bowiem drogę między Polnicą a szosą bytowską. Zupełnie inne oblicze ma również ulica Sienkiewicza w Człuchowie. Całą inwestycję zrealizowano dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych na 2011 rok. W ten sposób udało się pozyskać 3 miliony złotych. Cała inwestycja pochłonęła jednak 6,9 miliona. Na jej sfinansowanie złożyły się trzy samorządy - starostwo powiatowe, urząd miejski oraz gmina Człuchów.
 W ramach inwestycji istniejąca dotychczas droga została poszerzona do 6 metrów, przebudowano chodniki i zatoczki autobusowej. O inwestycji było głośno gdyż przez pewien czas jej realizacja była zagrożona ze względu na wabnicę kielichowatą - porost, który odkryto na kilkudziesięciu drzewach rosnących przy drodze. Problemem był fakt, że te rośliny są pod ścisłą ochroną.


Polskie fabryki Volkswagena w całości zasilane eko-energią

Wideo

Dodaj ogłoszenie