Wójt Paweł Gibczyński z wotum zaufania i absolutorium za 2020 rok. Radni gminy głosowali jednogłośnie

Olek Knitter
Olek Knitter
Sesja absolutoryjna Rady Gminy Człuchów w 2021 roku
Sesja absolutoryjna Rady Gminy Człuchów w 2021 roku Screen z relacji sesji na youtube
Radni gminy Człuchów udzielili wójtowi Pawłowi Gibczyńskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok. W obu przypadkach byli jednomyślni.

Sesja absolutoryjna w gminie Człuchów odbyła się nietypowo – bo w nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Rychnowach. Co prawda sala ta została oddana do użytku już jakiś czas temu, ale ze względu na koronawirusa była do tej pory bardzo rzadko używana przez uczniów.
Nie tylko tę ważną inwestycję wymieniał wójt Paweł Gibczyński podsumowując raport o stanie gminy, który został opublikowany dla radnych i mieszkańców.

- Ten dokument jest obszerny, ma blisko 100 stron – mówi wójt Paweł Gibczyński, który w swoim wystąpieniu skupił się na dwóch wątkach – demografii oraz inwestycjach zrealizowanych w 2020 roku.

Wójt przedstawił małą analizę demograficzną w poszczególnych miejscowościach w gminie Człuchów. Najwięcej osób ubyło (od 2016 roku) w Kujankach (41 osób), Mosinach (32), Gębarzewie (27). Natomiast najwięcej osób od 2016 roku przybyło w Kołdowie (53), Ględowie i Sieroczynie (po 43), Rychnowach (33). Ma to związek głównie z osiedlaniem się nowych rodzin w tych miejscowościach.

- Rok 2020 był rokiem bardzo dobrym jeśli chodzi o inwestycje, na które wydaliśmy z budżetu co piątą złotówkę – mówił Paweł Gibczyński.

Te najważniejsze według wójta to m.in. nowa hala sportowa w Rychnowach (za blisko 9 mln zł), budowa przedszkola i świetlicy w Wierzchowie Dworcu (3,5 mln zł), przebudowa drogi i ścieżki rowerowej w stronę Chojnic (6 mln zł), przebudowa drogi i ścieżki do Sieroczyna, przebudowa drogi w Chrząstowie, remont drogi na Nieżywięć oraz inne. Na te zadania gmina pozyskiwała środki zewnętrzne i dofinansowania.

Radni nie mieli wątpliwości nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania. Głos zabrała jedynie radna Alina Stolpa-Ferlin, która pytała o walkę z barszczem Sosnowskiego oraz o plany przebudowy kolejnych kilometrów dróg gruntowych w gminie Człuchów. Żaden z mieszkańców nie skorzystał z możliwości zabrania głosu.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy angażują się każdego dnia w rozwój naszej pięknej gminy Człuchów – mówił już po głosowaniu nad wotum zaufania wójt Paweł Gibczyński.

Podziękował też pracownikom urzędu oraz wszystkich jednostek podległych urzędowi. - Praca w samorządzie to praca w drużynie, która działa na rzecz dobra naszych mieszkańców. Wszyscy jestem jedną drużyną bez podziału na opozycję czy koalicję. To jest truizm, ale tak jest. Ja bez pomocy osób, które na co dzień mi pomagają, nie zrobiłbym nic. Dziękuję za udzielone wotum zaufania – powiedział wójt Gibczyński.

O wykonaniu budżetu za 2020 rok mówiła skarbniczka gminy Człuchów Aneta Gliszczyńska. Dochody gminy Człuchów za 2020 rok to blisko 69,9 mln zł (planowane 69,3 mln zł). Wydatki to 72,4 mln zł (planowane 77,6 mln zł). Na inwestycje w gminie Człuchów w 2020 roku wydano 15,5 mln zł.

- Wykonanie budżetu gminy na koniec 2020 roku zamknęło się deficytem w wysokości 2,5 mln zł przy planowanym 8,4 mln zł. Uregulowaliśmy zobowiązania w kwocie 2,6 mln zł z tytułu zaciągniętych kredytów – mówi skarbniczka Aneta Gliszczyńska.

Zadłużenie gminy Człuchów na 31 grudnia 2020 roku wynosiło 24,7 mln zł.
W głosowaniu nad udzieleniem absolutorium wójtowi radni również byli jednomyślni.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie