Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagmatwana sprawa między wójtem a plebanem

Sławomir Burzyński
Obecnie parafia rozszerzyła zakres swoich roszczeń, składając pozew o przywrócenie własności działki  o powierzchni 1,02 ha przy ul. Wschodniej
Obecnie parafia rozszerzyła zakres swoich roszczeń, składając pozew o przywrócenie własności działki o powierzchni 1,02 ha przy ul. Wschodniej Sławomir Burzyński
Parafia pw. św. Jakuba Apostoła stara się o zwrot ponad 5 ha gruntów, roszcząc prawo do majątku Bractwa Literackiego pw. Świętej Trójcy, rozwiązanego przez komunistów w 1962 roku. Z kolei władze Skierniewic uważają, że majątek Bractwa Literackiego nigdy nie należał do Kościoła, a strona kościelna nie jest w stanie przedstawić tytułu własności tych działek

Skierniewicka parafia pw. św. Jakuba Apostoła stara się o zwrot ponad 5 ha gruntów leżących w granicach miasta. Spraw jest kilka, ale pozwy zostały połączone i najbliższa rozprawa odbędzie się przed Sądem Okręgowym w Łodzi już w grudniu. Pozwanym jest prezydent Skierniewic, jako reprezentant Skarbu Państwa i gminy Skierniewice, jednak Leszek Trębski nie musi stawić się w sądzie - ze względu na wysokość roszczeń Skarb Państwa reprezentuje Prokuratoria Generalna.
- Sąd już dwukrotnie oddalił pozew, ale oczywiście czekamy, jaka teraz będzie decyzja - mówi Leszek Trębski.

Sprawa dotyczy działek należących do nieistniejącego Bractwa Literackiego pw. Świętej Trójcy, które zostały upaństwowione po rozwiązaniu Bractwa w 1962 roku.
Po raz pierwszy parafia św. Jakuba starała się o majątek Bractwa w 1992 roku, pozew podpisał ówczesny proboszcz Jerzy Wasiak. Komisja Majątkowa w Warszawie nie wydała jednak orzeczenia o zwrocie majątku (od którego nie byłoby odwołania), bo podczas głosowania nie było zgodności członków zespołu orzekającego.

***

Komisja Majątkowa, która przestała istnieć na początku marca 2011 roku, od 1989 roku decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu
Państwa. W trakcie swej działalności Komisja przekazała kościelnym osobom prawnym rekompensaty i odszkodowania w wysokości 143 mln 534 tys. 231 zł i 41 gr oraz ponad pół tysiąca nieruchomości, wartych ok. 5 mld zł. (źródło: Wikipedia)
W przypadku nierozpatrzenia wniosków o wszczęcie postępowania regulacyjnego, uczestnicy tego postępowania mogli wystąpić do sądu o zasądzenie roszczenia.

W październiku 2008 roku parafia skierowała więc pozew o przekazanie jej prawa własności dwóch nieruchomości przy ulicy Miedniewickiej, a także "przyznania nieruchomości zamiennych lub odszkodowania za pozostałe nieruchomości" - czyli działki przy ulicy Mszczonowskiej, Trzcińskiej i Strobowskiej. W sumie 4,3 ha.
Łódzki Sąd Okręgowy zawiesił jednak postępowanie do czasu rozpatrzenia wniosku łowickiego biskupa o stwierdzenie nieważności rozwiązania Bractwa w 1962 roku, jaki w końcu października 2008 został skierowany do MSWiA. Ale ministerstwo odmówiło wszczęcia postępowania, na co strona kościelna złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy - ale MSWiA ponownie odmówiło. Wtedy Diecezja Łowicka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa nie została rozstrzygnięta do dziś.

Bractwo skierniewickich literatów zakończyło działalność z końcem 1962 roku, rozwiązane decyzją prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. Zdaniem Urzędu Spraw Wewnętrznych, stowarzyszenie "zamiast niesienia pomocy charytatywnej członkom bractwa, stało się źródłem dochodów dla uprzywilejowanej grupy członków". Postawiono też zarzut prowadzenia przez bractwo zakładu pogrzebowego, "co nie ma nic wspólnego z celami bractwa". Według urzędu, część pieniędzy za wynajem karawanu szła do kieszeni osób kierujących Bractwem.
To wystarczyło, by przestało ono istnieć.

Strona kościelna nie uważa, żeby to była defraudacja i argumentuje: "Nie ma również nic karygodnego, że dochody z wynajmu karawanu były częściowo (20 proc.) obracane na rzecz seniora i wiceseniora bractwa, skoro oni jedni zajmowali się sprawami bractwa, a nie byli obowiązani do wykonywania swych czynności za darmo."

Podważana jest również sama zasadność rozwiązania.
Jak twierdzi radca prawny Bogusław Skręta, pełnomocnik Biskupa Diecezjalnego Łowickiego, do Bractwa Literackiego, jako organizacji o charakterze ściśle kościelnym, nie miały zastosowania przepisy obowiązującego wówczas Prawa o stowarzyszeniach. Choćby dlatego, że Bractwo nigdy nie było zarejestrowanym stowarzyszeniem. Jego akt nie ma w archiwach kościelnych, ani w Archiwum Państwowym w Łodzi. Nie odnaleziono ich mimo poszukiwań w archiwach Urzędu Spraw Wewnętrznych, Wojewódzkiej Rady Narodowej i Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Również negatywnie zakończyły się poszukiwania w Archiwum Archidiecezjalnym w Warszawie i Kurii Metropolitalnej.

Z kolei władze samorządowe Skierniewic uważają, że majątek Bractwa Literackiego nigdy nie należał do Kościoła, strona kościelna nie jest w stanie przedstawić tytułu własności działek, a przede wszystkim nie wykazała, że jest następcą prawnym Bractwa Literackiego pw. Świętej Trójcy.
- Dziwi nas stanowisko władz miasta, które podważają religijny charakter Bractwa. Czy takie Bractwo mogłoby być niezależne od Kościoła? Działało przy parafii, powołane przez arcybiskupa. Co to było, szkółka strzelecka? Władze miasta troszkę się ośmieszają - skwitował ks. Bogumił Karp, ekonom Kurii Diecezjalnej Łowickiej, gdy 2 lata temu pisaliśmy o kościelnych staraniach o ziemię.

Obecnie parafia rozszerzyła zakres tych roszczeń, składając pozew o przywrócenie własności nieruchomości działki o powierzchni 1,02 ha przy ul. Wschodniej, przyznanie nieruchomości zamiennej lub wypłatę odszkodowania od Skarbu Państwa.
Według proboszcza Jana Pietrzyka, wartość szacunkowa tej działki wynosi 2 mln złotych.
W sumie roszczenia strony kościelnej dotyczą pięciu działek o łącznej powierzchni 5,3 ha.

Tymczasem przed sądem od kilku lat toczy się jeszcze jeden proces: o zasiedzenie na rzecz małżeństwa B. dwóch działek przy ul. Miedniewickiej, o których zwrot wystąpiła parafia św. Jakuba. Postępowanie w tej sprawie jest obecnie zawieszone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto