Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyły się badania archeologiczne na człuchowskim przedzamczu

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Muzeum Regionalne w Człuchowie - Zamek
Na terenie zamku w Człuchowie przez kilkanaście dni pracowali archeolodzy i studenci z Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdowali tu artefakty oraz architektoniczne relikty dawnej zabudowy zamkowej. Tegoroczne badania archeologiczne zakończyły się przynosząc wiele ciekawych odkryć.

Naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego udało się m.in. rozpoznać zabudowę badanej części założenia zamkowego. Odsłonięty został fragment zawalonego sklepienia piwnicy, której odkopanie planowane jest na przyszły sezon badawczy. Niewątpliwie jednym z najciekawszych znalezisk okazał się zbiór bursztynów. W jego skład wchodzi blisko 40 paciorków różnego rodzaju oraz duża liczba nieobrobionych fragmentów lub odpadów produkcyjnych. Może to wskazywać na lokalną produkcję wyrobów bursztynowych.

W trakcie prace archeologicznych odsłonięto relikty zabudowy wschodniej i północnej części II Przedzamcza oraz liczne zabytki będące świadectwem funkcjonowania mieszkańców tego miejsca. W zdecydowanej większości są to fragmenty naczyń ceramicznych oraz kości konsumowanych tutaj zwierząt. Zdarzają się jednak także przedmioty szczególne jak noże, ciężarki do sieci rybackich, elementy oporządzenia końskiego, fajki i wiele innych. Artefakty po odkryciu są czyszczone i dokumentowane, aby jak najlepiej pozwoliły zrozumieć minione czasy.

Wyjątkowo liczną, jak dotychczas, kategorią znajdowanych zabytków są groty do bełtów.
Bełty są to pociski do kuszy składające się z grotu i promienia (część drewniana) a niekiedy także lotki. Ich groty bywają nieco krótsze i masywniejsze niż te używane w łukach. Z ponad dwudziestu znalezionych dotychczas pocisków, większość to groty tzw. tulejowe czyli nakładane na promień. Natomiast pozostałe są to groty trzpieniowe. Wyposażone są one w trzpień przypominający kolec znajdujący się po przeciwnej stronie grotu, który wciskano w drewniany element bełtu dla zapewnienia stabilności.

Wszystkie zabytki metalowe po zakończeniu badań poddane zostaną specjalistycznemu czyszczeniu oraz konserwacji.

Info. Muzeum Regionalne w Człuchowie - Zamek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto