Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Człuchowie – trwają kolejne badania archeologiczne. Zwiedzać też można najnowszą wystawę

Olek Knitter
Olek Knitter
Na terenie zamku w Człuchowie trwają badania archeologiczne
Na terenie zamku w Człuchowie trwają badania archeologiczne Foto: Muzeum w Człuchowie
Na terenie zamku w Człuchowie trwają badania archeologiczne.

- Archeolodzy odkopując kolejne warstwy zasypiska fosy zamkowej odsłaniają jednocześnie ścianę budynku stojącego niegdyś w północno-wschodnim narożniku II Przedzamcza. Wśród licznych zabytków znalezionych dotychczas w trakcie badań na szczególną uwagę zasługują dwie metalowe podkówki do butów. Tego typu wzmocnienia obcasa były ważnym elementem obuwia charakterystycznego dla narodowego stroju polskiego kształtującego się od 2 połowy XVI w. Buty wyposażone w podkówki obok kontusza i żupana były popularnymi elementami stroju szlachty polskiej noszonymi do końca XVIII w – informują w człuchowskim zamku.

To kolejny sezon archeologicznych prac w tym miejscu. Tym razem archeolodzy oraz studenci z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz wolontariusz skupili się na badaniach w fosie pomiędzy II a III Przedzamczem.
Badania potrwają w parku przy zamku do końca sierpnia.

Na terenie zamku w Człuchowie trwają badania archeologiczne

Zamek w Człuchowie – trwają kolejne badania archeologiczne. ...

Przypomnijmy. W muzeum (w zamku) czynna jest najnowsza wystawa czasowa „Kirasjerzy, kirasjerzy…” z kolekcji Tomasza Skowronka wzbogaconej o obiekty ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile oraz Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Kirasjerzy to ciężkozbrojna kawaleria, która powstała w Europie w poł. XVI w., jednak czas jej świetności to przełom XVIII i XIX w. tj. epoka napoleońska. Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą przede wszystkim z XIX wieku. Wśród nich znajduje się kilkanaście charakterystycznych pancerzy – kirysów - od których pochodzi nazwa formacji. Eksponowane uzbrojenie ochronne kirasjera obejmuje również hełmy zakończone typowym dla kirasjerów grzebieniem z włosia końskiego. Nieodzownym elementem uzbrojenia kirasjerskiego oprócz pistoletów były pałasze, których różnorodne wzory można zobaczyć na ekspozycji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto