Projekt skierowany jest do osób w wieku 17-25 lat objętych opieką zastępczą, tj. przebywających w rodzinach zastępczych lub placówce opiekuńczo-wychowawczej. Wsparciem objętych zostało 14 osób z powiatu człuchowskiego.
- Pomoc w usamodzielnianiu się wychowanków to nasze standardowe działania, chcieliśmy jednak wyjść poza szablon i tak powstał pomysł na projekt - mówi Katarzyna Gawlik, koordynator projektu. - Udział w projekcie ma nie tylko pomóc im uzyskać dodatkowe kwalifikacje i przygotować ich do wejścia na rynek pracy, ale też eliminować braki rozwojowe, emocjonalne i społeczne oraz kształtować odpowiedzialność.
W ramach projektu, młodzież bierze bezpłatny udział w kilku szkoleniach. Najważniejsze z nich to kurs prawa jazdy, kurs języka obcego, szkolenie z zakresu aktywnego poszukiwania pracy, konsultacje z doradcą zawodowym, warsztaty psychologiczne, kurs sprzedawcy i obsługi kas fiskalnych, kurs profesjonalnej obsługi biura oraz kurs obsługi komputera. Zostaną też zorganizowane dwa wyjazdy do wybranych instytucji, firm i zakładów powiatu człuchowskiego oraz do firm w Toruniu lub Gdańsku. Uczestnicy będą mogli też skorzystać z poradnictwa specjalistycznego i konsultacji z prawnikiem. Dodatkowym rodzajem wsparcia będzie pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki lub częściowe pokrycie kosztów utrzymania wychowanka w rodzinie zastępczej, catering podczas szkoleń i dowóz na zajęcia. Jak mówią organizatorzy, nagroda za włożony wysiłek uczestników, to nie tylko uzyskanie certyfikatów i prawa jazdy, ale też możliwość lepszego startu w życie.
Rynek pracy odporny na pandemię